Redakcja Polska

Więcej pieniędzy na nauczanie polskiego w Niemczech? Jest ważna poprawka w budżecie federalnym

20.11.2022 16:52
W projekcie przyszłorocznego budżetu Niemiec znalazły się środki na nauczanie języka polskiego – ustalił portal dw.com. To skutek polsko-niemieckiego sporu o nauczanie polskiego w Niemczech i niemieckiego w Polsce.
Więcej pieniędzy na nauczanie polskiego w Niemczech? Jest ważna poprawka w budżecie federalnym
Więcej pieniędzy na nauczanie polskiego w Niemczech? Jest ważna poprawka w budżecie federalnymJuan Ci/shutterstock

W przyszłorocznym budżecie federalnym Niemiec po raz pierwszy zostaną uwzględnione środki na finansowanie nauczania języka polskiego. Do tej pory środki na ten cel pochodziły z budżetów poszczególnych niemieckich landów.

Jak podkreśla portal dw.com w niemieckim Bundestagu odbyło się wielogodzinne posiedzenie komisji budżetowej, w czasie którego partie rządzącej koalicji SPD-Zieloni-FDP negocjowały ostateczny kształt przyszłorocznego budżetu Niemiec.

Projekt ustawy budżetowej zostanie poddany pod głosowanie w parlamencie pod koniec listopada i dopiero wtedy dowiemy się, jaka suma zostanie ostatecznie przeznaczona na szczeblu federalnym na nauczanie polskiego. Jak dotąd tylko niemieckie ministerstwo nauki potwierdziło, że w jego budżecie znajdzie się w przyszłym roku dodatkowy milion euro na działanie Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego (KoKoPol) w Niemczech.

Nierównomierne wydatki

Co ważne, Rząd Niemiec szacuje, że łączne wsparcie dla nauczania polskiego w Niemczech to nawet 200 milionów euro rocznie. Jednak nikt nie potrafi wskazać, na co dokładnie wydawane są te pieniądze. Natomiast polski rząd twierdzi, że przeznacza na naukę języka niemieckiego nawet 450 milionów euro. Do tej puli wlicza się naukę niemieckiego jako obcego w szkołach.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości domaga się od Berlina utworzenia na szczeblu federalnym funduszu na rzecz nauczania w Niemczech języka polskiego jako ojczystego. Politycy PiS, a głównie Solidarnej Polski, przekonują, że w tej sprawie mamy do czynienia z ogromną dysproporcją między tym, co robi się dla Niemców w Polsce, a tym na co mogą liczyć Polacy w Niemczech.

Utworzenie pozycji budżetowej przeznaczonej na wspieranie języka polskiego w budżecie federalnym Niemiec wydaje się być wyciągnięciem ręki Berlina w stronę Warszawy. Faktem jest, że uchylono drzwi do innej formy finansowania polskiego w Niemczech, niż tylko na poziomie landów, to nowa sytuacja - słychać w niemieckim Bundestagu.

IAR/PAP/ho

Robert Lewandowski: przygotowuję się, jakby to miał być mój ostatni mundial

18.11.2022 16:05
- Przygotowuję się, jakby to miał być mój ostatni mundial, ale nie wiem, czy tak będzie - przyznał kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski Robert Lewandowski na pierwszej konferencji prasowej po przylocie do Kataru.

Aleksandra Sadokierska i Mariusz Kamiński laureatami Melchiorów - nagród dla najlepszych reportażystów radiowych

18.11.2022 15:30
Melchiory 2022 wręczono podczas gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Wydarzeniu patronuje Rada Mediów Narodowych. Jej przewodniczący Maciej Świrski podkreślił, że tematy poruszane przez tegorocznych najlepszych reportażystów radiowych dotyczą zarówno historii, jak i współczesności. Dodał, że wszyscy nagrodzeni dotknęli w swoich materiałach bardzo ważnych kwestii.

Warszawa: aleja przy ambasadzie Rosji zmienia nazwę na "Ofiar Rosyjskiej Agresji"

20.11.2022 10:41
Aleja biegnąca przy ambasadzie Rosji w Warszawie zmienia nazwę na "aleję Ofiar Rosyjskiej Agresji". Informację o zmianie nazwy, która jest ciągiem pieszo-rowerowym, przy ul. Belwederskiej od Bagateli do skrzyżowania ze Spacerową, podał za pośrednictwem mediów społecznościowych warszawski Zarząd Dróg Miejskich. Zmiana jest wynikiem wniosku warszawskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości. 

80. rocznica śmierci Brunona Schulza, wybitnego pisarza i artysty

20.11.2022 16:28
Bruno Schulz został zastrzelony przez niemieckiego oficera 19-go listopada 1942 roku na skrzyżowaniu ulic Czackiego i Mickiewicza w Drohobyczu. Tego dnia, w akcji przeprowadzonej przez Niemców, zamordowanych zostało od 100 do 230 drohobyckich Żydów.