Redakcja Polska

We Lwowie rozpocznie się budowa linii kolejowej łączącej Ukrainę z krajami UE

27.02.2024 12:32
We Lwowie rozpocznie się budowa linii kolejowej o europejskim rozstawie torów, przeznaczonej dla ruchu towarowego i pasażerskiego; linia ta połączy Ukrainę z krajami UE - ogłosiła wojskowa administracja obwodu lwowskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock/ Sarjuki Aja

"Połączymy naszą kolej z siecią europejską. To pierwszy projekt, który zbudujemy w tym roku wspólnie z europejskimi partnerami i darczyńcami" - oznajmił wicepremier i minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow podczas niedzielnego forum "Ukraina. Rok 2024" w Kijowie.

Tory powstaną na odcinku o długości 72,9 km, wiodącym z Mościsk do Skniłowa, czyli od granicy z Polską do przedmieść Lwowa. Linię kolejową o rozstawie torów 1520 mm należy przebudować do szerokości 1435 mm. Inwestycja ta zostanie zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID).

"Chciałbym podkreślić, że jest to niezwykle ważny projekt, który zapewni sprawną międzynarodową komunikację kolejową między Polską, (innymi) krajami UE i Ukrainą. Stacja Skniłów stanie się międzynarodowym węzłem kolejowym. Została ona wybrana (...), aby uniknąć przeciążenia stacji we Lwowie, przez którą przejeżdża większość pociągów krajowych" - wyjaśnił w komunikacie na Telegramie szef administracji wojskowej obwodu lwowskiego Maksym Kozycki.

Tory będą wykorzystywane do ruchu towarowego i pasażerskiego pomiędzy Ukrainą i krajami Unii Europejskiej. Przygotowana została niezbędna dokumentacja budowlana. Obecnie projekt przechodzi ocenę oddziaływania na środowisko naturalne. Prowadzone są też rozmowy z inwestorami na temat kolejnych etapów tego przedsięwzięcia - powiadomiono na stronie internetowej administracji obwodu lwowskiego. 


PAP/dad

Żołnierze WOT szkolili się z amerykańskimi komandosami

26.02.2024 14:57
Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 21. Brygady Strzelców Podhalańskich ćwiczyli wspólnie z amerykańskimi kolegami ze 101. Ariborne Division. Szkolili się m.in. z poruszania w terenie leśnym i zurbanizowanym.

Straż Graniczna podpisała umowy na budowę zabezpieczeń elektronicznych na granicznych rzekach

26.02.2024 16:24
Straż Graniczna podpisała umowy na budowę zabezpieczeń elektronicznych na granicznych rzekach z Białorusią. Jedna dotyczy rzeki Bug, a druga - rzek Świsłocz i Istoczanka. Jak czytamy w komunikacie, teraz wykonawcy mają odpowiednio 12 i 10 miesięcy na realizację zadania, a łączny koszt obu inwestycji wyniesie ponad 364 miliony złotych.

"Jest bardzo ciężko; brakuje wszystkiego". Polska medyczka bojowa o sytuacji na ukraińskim froncie

26.02.2024 18:12
Z dnia na dzień sytuacja w Donbasie staje dla Ukraińców coraz gorsza. Polska medyczka bojowa, pracująca na froncie w rozmowie z IAR mówi wprost o tym, że braki w zaopatrzeni są olbrzymie, a żołnierze wyczerpani.

Szwedzi w Sojuszu. Niemiecki generał: Morze Bałtyckie stało się morzem wewnętrznym NATO

27.02.2024 13:09
Węgierski parlament zagłosował w poniedziałek za przyjęciem wniosku Sztokholmu o członkostwo w NATO. Wraz z przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO Morze Bałtyckie stało się wewnętrznym morzem NATO - zauważył były dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO gen. Egon Ramms.