Redakcja Polska

Wystawa jubileuszowa 70/70. Niezwykłe zbiory Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

21.03.2021 13:22
W sieci jest już dostępna "Wystawa jubileuszowa 70/70", gdzie można oglądać 70 wyselekcjonowanych obiektów ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Eksponaty pokazują kierunki zainteresowań i badań Muzeum, różnorodność i bogactwo kolekcji. W ten sposób wielickie Muzeum upamiętnia jubileusz 70-lecia swojego powstania.
Kaplica św. Kingi w Kopalni Soli Wieliczka
Kaplica św. Kingi w Kopalni Soli Wieliczkaagsaz/shutterstock.com

- Zastanawialiśmy się jak opowiadać o naszym Muzeum w 70-tą rocznicę. Kluczem stała się różnorodność - mówiła o jednej z wystaw w Polskim Radiu 24 dr Barbara Konwerska z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Gościem audycji był też Marek Skubisz.

"70 bohaterów"

- Punktem wyjścia, ale i punktem dojścia jest obiekt. Zastosowane przez nas kryteria wyboru 70 bohaterów wystawy, to nie tylko wartość materialna i walory artystyczne, ale także wartość historyczna. Na wystawę trafiły także muzealia rzadko pokazywane stanowiące punkt wyjścia do opowieści o ważnych tematach i osobach dla historii kopalni i Wieliczki - powiedziała dr Barbara Konwerska.

Marek Skubisz dodał, że założeniem było też to, że pokazane będą obiekty z magazynów. - Takie, które nie były widziane, nowe nabytki, to dodatkowy walor Wystawy Jubileuszowej - zauważył.

Solniczka

Wśród eksponatów znajdują się: Róg Bractwa Kopaczy z 1534 r. (jeden z najcenniejszych obiektów w zbiorach Muzeum wypożyczany wielokrotnie na wystawy zagraniczne), prace Władysława Skoczylasa (wielickie Muzeum posiada największą w Polsce kolekcję jego prac), niezwykle cenna solniczka z agatu z końca XV w. (obecnie najstarsza w kolekcji i po raz pierwszy pokazana publicznie), ale także pierwsza w kolekcji solniczek - drewniany dwojak, różne okazy soli - kryształy, stalaktyty i choinki, prehistoryczne naczynia warzelnicze i przedmioty codziennego użytku, rzeźby w drewnie i soli, kukiełki z szopki z czasów II wojny światowej wykonane przez założyciela Muzeum Alfonsa Długosza, dokumenty królewskie, starodruki, księga personalna załogi oraz księga zwiedzających kopalnię.

PR24/ho

Grupa Ładosia zostanie upamiętniona w Będzinie. Trafiały tam paszporty latynoamerykańskie w celu ratowania Żydów

20.03.2021 10:05
W najbliższą środę członkowie polsko-żydowskiej Grupy Ładosia zostaną upamiętnieni w Będzinie. To właśnie z tego miasta w Zagłębiu pochodziło najwięcej posiadaczy paszportów latynoamerykańskich, fałszowanych przez polskich dyplomatów w Szwajcarii. Dokumenty pozwalały Żydom na uniknięcie obozów zagłady.

Uniwersytet Oksfordzki: Polska wśród 9 krajów Europy, które nie zamknęły miejsc pracy

20.03.2021 14:29
Polska jest jednym z dziewięciu krajów europejskich, które w czasie pandemii koronawirusa nie zamknęły ani na jeden dzień miejsc pracy, na przeciwnym biegunie jest Irlandia, gdzie były one zamknięte przez 163 dni - wynika z zestawienia Uniwersytetu Oksfordzkiego.

#LightForBelarus - 25 marca pokażmy solidarność z Białorusią

21.03.2021 11:27
25 marca białoruskie społeczeństwo, a zwłaszcza środowiska niezależnej opozycji demokratycznej, celebrują Dzień Wolności Białorusi. W geście solidarności z Białorusinami, którzy od wielu miesięcy z odwagą i determinacją upominają się o swobody demokratyczne, Narodowe Centrum Kultury po raz drugi inicjuje akcję "#LightForBelarus", która polega na iluminacji kolorami biało-czerwono-białej flagi niepodległej Białorusi siedzib instytucji oraz obiektów publicznych w całej Polsce, ale też prywatnych mieszkań.