Redakcja Polska

Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do Polski

13.12.2021 12:59
Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego odebrali w niedzielę harcerze Związku Harcerstwa Polskiego od słowackich skautów. Uroczystość odbyła się w kameralnym gronie na przejściu granicznym na Łysej Polanie.
Audio
  • Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Harcerze Związku Harcerstwa Polskiego odbierają od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju na Łysej Polanie
Harcerze Związku Harcerstwa Polskiego odbierają od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju na Łysej PolanieFoto: PAP/Grzegorz Momot

Teraz Betlejemskie światełko rozwożone jest po całej Polsce. Trafiło już do Warszawy i do Krakowa, gdzie na Wzgórzu Wawelskim odebrali je przedstawiciele 22 hufców z Małopolski. Trafi też do mniejszych miejscowości.

Betlejemskie Światło Pokoju po raz 31. zapłonęło na Jasnej Górze. Uroczyste przekazanie światła nastąpiło podczas Mszy świętej sprawowanej przez biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Andrzeja Przybylskiego. Sanktuarium jasnogórskie jest jednym z pierwszych i głównych miejsc w Polsce, do którego przywieziono ten symbol pokoju, braterstwa i miłości.
W uroczystości wzięły udział kilkuosobowe reprezentacje z chorągwi z całego kraju. Tegoroczna sztafeta odbywa się pod hasłem: "Płomień nadziei”. - To sztafeta niezwykła, wyjątkowa - mówi naczelny kapelan Związku Harcerstwa Polskiego, ksiądz harcmistrz Wojciech Jurkowski. Światło betlejemskie jak co roku powędruje dalej – zapewnia Dariusz Supeł, przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego.

Betlejemskie Światło Pokoju ma być symbolem pojednania między narodami.
We wtorek z naszego kraju wypłynie ono w rejs do Szwecji, Norwegii i Finlandii. Symboliczny płomień zostanie też przekazany do Niemiec, Rosji i na Litwę. Po raz pierwszy płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem do katedry wiedeńskiej przywieźli austriaccy skauci. Akcję zapoczątkowano w 1986 roku. Polska uczestniczy w niej od 31 lat.

IAR/ep

40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Polskie Radio wydało album „Żeby Polska była Polską”

12.12.2021 20:29
To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia. Serię zapoczątkowały kilkanaście lat temu wydawnictwa poświęcone Katyniowi i Wołyniowi.

Indonezja: polski geolog Józef Zwierzycki upamiętniony w komiksie

11.12.2021 19:12
Polska ambasada w Dżakarcie wydała komiks o geologu Józefie Zwierzyckim. W pierwszej połowie XX wieku badacz pracował na terenie dzisiejszej Indonezji i pomógł w odkryciu najcenniejszych bogactw naturalnych tego kraju

"(Nie)rozliczony stan wojenny". Debata IPN

12.12.2021 09:53
"(Nie)rozliczony stan wojenny" to tytuł debaty organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Polonia oddała hołd ofiarom stanu wojennego pod tablicą „Solidarności” w Paryżu

12.12.2021 18:13
W uroczystości wzięli udział ambasador RP, przedstawiciele Polskiej Misji Katolickiej oraz członkowie Stowarzyszenie Polskich Kombatantów i Ich Rodzin we Francji.