Redakcja Polska

W Sopocie rozpoczął się 23. Festiwal „Dwa Teatry”

22.06.2024 11:00
Prezentacje konkursowych słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, ponadto słuchowiska i audycje na żywo, spotkania z gwiazdami, warsztaty i atrakcje dla dzieci. W Sopocie rozpoczyna się jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce - 23. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry”.
W Sopocie rozpoczyna się największe święto teatru radia i telewizji. Zapraszamy na Festiwal Dwa Teatry 2024
W Sopocie rozpoczyna się największe święto teatru radia i telewizji. Zapraszamy na Festiwal "Dwa Teatry" 2024! Sebastian Gołos

W tym roku do konkursu zakwalifikowano 16 słuchowisk dla dorosłych oraz siedem dla dzieci i młodzieży. „To bardzo różnorodne słuchowiska od klasyki po utwory współczesne, opowiadane i frywolnie i nostalgicznie i historycznie” - powiedział szef radiowej sceny i dyrektor artystyczny festiwalu Adam Wojtyszko.

Wśród konkursowych produkcji znalazły się takie słuchowiska jak „Siostra Hioba” Marty Rebzdy o matce Grzegorza Przemyka Barbarze Sadowskiej, „Pan Geldhab” Aleksandra Fredry czy „Dziennik charkowski” według prozy Serhija Żadana. Teatr Polskiego Radia szykuje też dwa słuchowiska na żywo.
Publiczność dziś po godzinie 13 będzie miała okazję zobaczyć, jak tworzona jest kultowa powieść radiowa „Matysiakowie”. „Bardzo jestem ciekaw tego doświadczenia, a ja jestem jeszcze z czasów, kiedy grało się słuchowiska na żywo, prosto na antenę. To była połowa lat sześćdziesiątych. Kraków” - powiedział aktor Kazimierz Kaczor.

W poniedziałek natomiast z okazji Roku Witolda Gombrowicza reżyser Mariusz Malec zaprezentuje słuchowisko na żywo na podstawie jego awangardowej powieści „Ferdydurke”. „Żeby nie zdradzać wszystkich tajemnic, to powiem tylko, że w doborowej obsadzie będzie to „Ferdydurke” i pojedynek na miny warto zobaczyć, więc warto przyjechać do Sopotu”- powiedział Mariusz Malec. Reżyser dodał, że muzykę stworzy Mikołaj Trzaska, a publiczność zostanie zaproszona do współpracy przy realizacji słuchowiska.

Także dziś publiczność w Sopocie będzie miała okazję śledzić na żywo kultową audycję Jedynki „Lato z Radiem”. Zostanie ona nadana z plaży przed Teatrem Atelier. W niedzielę zaplanowano także spotkania z gwiazdami: Jadwigą Jankowską-Cieślak i Marią Pakulnis. Z kolei Andrzej Brzoska i Szymon Kuśmider zaproszą na warsztaty dźwiękowe dla młodzieży w sobotę i niedzielę. Ponadto organizatorzy zapraszają na recitale Stanisławy Celińskiej pod tytułem „Uwierz. 55 lat pracy twórczej” i Magdaleny Smalary - „Kobieta do zjedzenia”.Od 2006 roku na początku festiwalu podczas tak zwanej malej gali przyznawane są Wielkie Nagrody za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. W tym roku otrzymają je Joanna Szczepkowska i Adam Ferency. Przyznane zostaną także dwie Nagrody Specjalne na 70-lecie Teatru Telewizji Oldze Lipińskiej oraz Jerzemu Antczakowi.

Festiwal potrwa trzy dni. Najlepsze słuchowiska i spektakle telewizyjne poznamy na uroczystej gali ostatniego dnia festiwalu.


IAR/ho


Rok Muzyki Czeskiej w Polsce. Odbędzie się ponad 20 koncertów

19.06.2024 15:21
Ponad dwadzieścia koncertów w siedmiu polskich miastach - tak zapowiada się Rok Muzyki Czeskiej w Polsce. W tym roku Czesi świętują 200. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii tego kraju - Bedřicha Smetany. Z tej okazji czeskie centra na całym świecie zaplanowały wiele wydarzeń kulturalnych. Koordynatorka programu w Czeskim Centrum Warszawa Edyta Bojanowska mówi, że na polskich melomanów czekają koncerty muzyki klasycznej, współczesnej, jazzowej i elektronicznej.

Najlepsi blogerzy turystyczni nagrodzeni. "Zapraszamy do nieoczywistych miejsc, inspirujemy do podróży"

20.06.2024 18:58
Podróżowanie to ich pasja, którą dzielą się z internautami, najlepsi blogerzy turystyczni zostali dziś, podczas VII Turystycznych Mistrzostw Vlogerów i Blogerów, nagrodzeni przez Polską Organizację Turystyczną.

Muzeum Historii Polski wśród najpiękniejszych muzeów świata

21.06.2024 14:45
Muzeum Historii Polski zostało uznane za jedno z najpiękniejszych muzeów świata w międzynarodowym konkursie Prix Versailles. Jest to przyznawana od dziesięciu lat prestiżowa nagroda architektoniczna, w tym roku po raz pierwszy w kategorii "muzea" – poinformowało w piątek Muzeum Historii Polski.

Otwarto pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025

22.06.2024 11:30
Otwarcie z udziałem ministry kultury Hanny Wróblewskiej wystawy „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Narodowym Muzeum Brukenthala w Sybinie w Rumunii – najstarszej placówce muzealnej w południowo-wschodniej Europie zainaugurowało pierwszy w historii polsko-rumuński sezon kulturalny - podało MKiDN.