Redakcja Polska

Założyciele Fundacji "Dziecko i Rodzina" laureatami Nagrody Prezydenta RP "Dla Dobra Wspólnego"

30.11.2022 17:30
Agnieszka i Tomasz Polkowscy przy współpracy z łódzkimi władzami samorządowymi zapewnili warunki do życia dla niemal setki dzieci z ukraińskich domów dziecka, które przyjechały do nas na początku wojny.   
Audio
  • Tomasz Polkowski laureatem Nagrody Prezydenta RP "Dla Dobra Wspólnego" [posłuchaj]
Agnieszka i Tomasz Polkowscy oraz prezydent Andrzej Duda podczas gali wręczania nagrody Dla Dobra Wspólnego
Agnieszka i Tomasz Polkowscy oraz prezydent Andrzej Duda podczas gali wręczania nagrody "Dla Dobra Wspólnego" Foto: Radek Pietruszka/PAP

Nagrody Prezydenta RP  "Dla Dobra Wspólnego" to coroczne wyróżnienie, które ma promować postawy, działania i projekty obywatelskie. Prezydent Andrzej Duda wręczył je w Pałacu Prezydenckim podczas uroczystej gali finałowej 7. edycji konkursu 15 listopada tego roku. Nagroda jest przyznawana w czterech kategoriach: człowiek-lider; dzieło, przedsięwzięcie-projekt; instytucja-organizacja oraz nagroda specjalna im. Piotra Pawłowskiego.

Prezes fundacji „Dziecko i Rodzina” Tomasz Polkowski wraz z żoną został laureatem nagrody w kategorii „Człowiek-lider”. Fundacja na co dzień zaangażowana są w pomoc rodzinom biologicznym, usiłującym odzyskać dzieci umieszczone w pieczy zastępczej. Od początku wojny w Ukrainie państwo Polkowscy w szczególny sposób zajęli się dziećmi z ukraińskich domów dziecka, które trafiły do Polski.

W tej chwili Łódź przystępuje do tworzenia programu dla ukraińskich rodzin zastępczych, które mogłyby się zająć dziećmi z Ukrainy, aby te w Polsce zostały w swoim kręgu językowym i kulturowym. - Nie widać końca wojny, dlatego musimy tym dzieciom zapewnić jak najlepsze warunki – mówi prezes Fundacji „Dziecko i rodzina” Tomasz Polkowski. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.

 

Po raz dziesiąty przyznano w Rumunii Nagrody im. Janusza Korczaka

18.11.2022 15:00
17 listopada podczas uroczystej gali w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie wręczone zostały Nagrody Praw Dziecka im. Janusza Korczaka. Po raz pierwszy statuetki zostały przyznane dzieciom - w 6 kategoriach uhonorowano młodych aktywistów i wolontariuszy, działających na rzecz ochrony praw dziecka. Podczas tegorocznej gali wręczone zostały także wyróżnienia z poprzedniej edycji, która ze względu na pandemię, odbyła się online.  

Na Zamku Ujazdowskim w Warszawie poznaliśmy laureatów Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego

23.11.2022 13:02
Joanna Lubecka, Andrzej Brzeziecki i Tomaš Forro to laureaci 2. edycji wydarzenia. Nagrodę przyznano w trzech kategoriach: naukowa książka historyczna, reportaż historyczny oraz nagroda specjalna.

V ogólnopolska edycja konkursu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”

29.11.2022 12:54
Do 30 listopada szkoły mają czas na przesłanie zgłoszenia do udziału w V ogólnopolskiej edycji konkursu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku” organizowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.