Redakcja Polska

Tradycje flisackie wpisane na listę UNESCO

01.12.2022 14:51
Tradycje flisackie zostały wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Wniosek o wpis wiekowej tradycji spławu towarów rzekami złożyło do UNESCO w marcu 2021 r. 6 państw - Polska, Austria, Czechy, Niemcy, Łotwa i Hiszpania.
Audio
  • Flisactwo na liście UNESCO - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Flisacy podczas splywu
Flisacy podczas splywuŹródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wyraził zadowolenie z decyzji podjętej przez Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podczas 17. sesji w Rabacie w Maroko. - Nasze polskie dziedzictwo kulturowe - niezwykle bogate i cenne - ponownie zostało docenione na forum UNESCO - podkreślił szef resortu kultury.

MKiDN przypomina w komunikacie informacje na temat korzeni polskiej tradycji flisactwa i jej przejawach w dzisiejszych czasach. - W Polsce flisactwo ma szczególnie długą historię i bogatą tradycję na ziemiach województwa podkarpackiego, kultywowaną obecnie m.in. przez flisaków z Ulanowa, skupionych w Bractwie Flisackim p.w. św. Barbary, depozytariuszy wpisu. Ulanów, leżący u ujścia Tanwi do Sanu, był od XVI znaczącym ośrodkiem flisackim. To tam naprawiano i budowano tratwy, szkolono flisaków, którzy potem prowadzili spławy Sanem, Wieprzem, Bugiem, Narwią i Wisłą do Torunia, Grudziądza i Gdańska. Z Ulanowa do Gdańska spławiano przede wszystkim drewno, nieco rzadziej zboże. Przed każdą wyprawą w Ulanowie budowano tratwy - czytamy w komunikacie.

Gwara, nazewnictwo, pieśni, obrzędy flisackie, a także spławy rzekami Sanem, Wisłą, Odrą i Wartą są przejawami dziedzictwa niematerialnego, które w lokalnej społeczności kontynuuje Bractwo Flisackie z Ulanowa. Szczególnie widowiskowy jest obrzęd promowania nowych adeptów na flisaków zwyczajnych lub honorowych. Odbywa się to zgodnie z tradycją na tratwie i zwie chrztem frycowym.IAR/dad

Polski naukowiec wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do Rezerwy Astronautów ESA

30.11.2022 14:12
Doktor Sławosz Uznański musiał pokonać ponad 22 tysiące kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach ESA.

Bartosz Lisowski z Liverpoolu z tytułem Osobowość Polonijna Roku 2022

30.11.2022 15:39
Gdy rok temu okazało się, że w 450-tysięcznym Liverpoolu, w którym mieszka 20 tysięcy Polaków, nie ma nikogo, kto prowadziłby systemowe wsparcie dla potrzebujących rodaków Bartosz Lisowski wyszukuje mieszkających w mieście najbardziej przedsiębiorczych Polaków i wraz z nimi zakłada stowarzyszenie Polskie Merseyside. Od pierwszego dnia zaczyna ono organizować profesjonalne i darmowe wsparcie prawników i księgowych dla potrzebujących. Doraźna akcja przeradza się w stałe dyżury, a inicjatywa zaczyna się błyskawicznie rozwijać. Po roku działa już jako pełnowymiarowy projekt.

Założyciele Fundacji "Dziecko i Rodzina" laureatami Nagrody Prezydenta RP "Dla Dobra Wspólnego"

30.11.2022 17:30
Agnieszka i Tomasz Polkowscy przy współpracy z łódzkimi władzami samorządowymi zapewnili warunki do życia dla niemal setki dzieci z ukraińskich domów dziecka, które przyjechały do nas na początku wojny.   

155 lat temu urodził się Ignacy Mościcki, prezydent RP w latach 1926 - 1939

01.12.2022 13:00
Urodzony 1 grudnia 1867 roku w Mierzanowie koło Ciechanowa Ignacy Mościcki, był nie tylko prezydentem, ale także naukowcem i wynalazcą, jednym z współtwórców polskiego przemysłu chemicznego.