Redakcja Polska

Baltic Opera Festival. Święto muzyki operowej w Sopocie i Gdańsku

14.07.2023 12:59
Od 14 do 17 lipca pierwsza edycja Baltic Opera Festival; to dwa spektakle premierowe, dwie orkiestry, dwa chóry i kilkudziesięciu znakomitych artystów: solistów i realizatorów.  
Audio
  • O pierwszej edycji Baltic Opera Festiwal mówi Joanna Bancerowska [posłuchaj]
Joanna Bancerowska z Narodowego Centrum Kultury w studiu PRdZ
Joanna Bancerowska z Narodowego Centrum Kultury w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Pomysłodawcą i współtwórcą letniego festiwalu opery jest wybitny polski bas-baryton Tomasz Konieczny. To artysta, którego oklaskiwała publiczność Metropolitan Opery, La Scali, oper w Paryżu, Berlinie i Wiedniu. W lipcu powrócił do kraju, by stworzyć - nie tylko dla polskiej publiczności - miejsce do obcowania ze sztuką najwyższej próby.

Idea Koniecznego zakłada wykorzystanie wyjątkowej przestrzeni sopockiej Opery Leśnej i wykorzystanie naturalnych walorów tej sceny dla sztuki operowej. Na scenie w wyśmienitych warunkach akustycznych stworzonych przez naturę wystawiony zostanie Latający Holender - trzyaktowa opera romantyczna Ryszarda Wagnera. Przedstawienie zostanie zrealizowane przez Operę Bałtycką w Gdańsku z udziałem jej orkiestry i chóru oraz zaproszonych do współpracy artystów światowego formatu, jak Andrzej Dobber, Małgorzata Walewska,  Boris Kudlička, czy maestro Marek Janowski.

Natomiast na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku zagości operetka Karola Szymanowskiego Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69 -  specjalnie przygotowana na tę okazję przez Operę Krakowską, gdzie obok uznanych i doświadczonych śpiewaków podziwiać będziemy także najzdolniejszych młodych adeptów sztuki wokalnej. Prezentacja “krakowskiej” Loterii zainauguruje Baltic Opera Festival.

Współorganizatorem Baltic Opera Festival jest Narodowe Centrum Kultury, a o samym wydarzeniu mówi Joanna Bancerowska z NCK. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.

 

 

Litwa: polskie filmy na największym festiwalu filmowym w kraju

16.03.2023 15:55
Na Litwie rozpoczyna się dzisiaj Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Kino Pavasaris". Organizatorzy zapowiadają, że przez blisko dwa tygodnie zostanie wyświetlonych około stu filmów. Wśród nich są też polskie propozycje.

"Obroty sfer niebieskich" - muzyczne uniesienia na festiwalu EUNIC Musikfest w Wiedniu

29.05.2023 11:36
Jak co roku w Wiedniu odbył się festiwal EUNIC Musikfest, który współorganizują instytuty kultury krajów członkowskich Unii Europejskiej. Tegoroczne przewodnictwo programowe objął Instytut Polski w Wiedniu, który zadedykował festiwal polskiemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi. Artyści z 12 krajów przygotowali projekty, ukazujące dorobek kulturalny ich krajów, zachowując przy tym jeden punkt wspólny: wszechświat. 

22. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” rozpoczął się w Zamościu

16.06.2023 13:01
To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce - prezentacje konkursowych słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie.  

Łódź: rozpoczyna się 13. Festiwal Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje

26.06.2023 14:20
Kolorową paradą na ul. Piotrkowskiej rozpocznie się w poniedziałek w Łodzi 13 Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje. Przez cały tydzień na łódzkich scenach, ulicach i podwórkach rozbrzmiewać będą tradycyjne rytmy z 13 krajów świata.

Kraków: ponad 120 jazzowych koncertów w programie letniego festiwalu

28.06.2023 09:15
Ponad 120 jazzowych koncertów znalazło się w programie tegorocznego Summer Jazz Festiwal Kraków, który potrwa od lipca do początku września. Wydarzenie zainauguruje w niedzielę Parada Nowoorleańska.