X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Poszukiwanie wspomnień i pamiątek po Cichociemnych w brytyjskim Essex

20.02.2021 12:23
Na Wyspach trwa akcja ocalania pamięci o Cichociemnych - żołnierzach elitarnej jednostki szkolonej w środkowej Anglii. Organizacja historyczna English Heritage apeluje, by zgłaszali się do niej ludzie, którzy mają pamiątki lub wspomnienia o Polakach, przygotowujących się do misji w ośrodku treningowym Audley House w hrabstwie Essex. Pierwsi ludzie już się zgłosili.
Audio
  • Poszukiwanie wspomnień i pamiątek po Cichociemnych w Essex. Materiał Adama Dąbrowskiego (IAR)
Szkolenie cichociemnych w Wielkiej Brytanii
Szkolenie cichociemnych w Wielkiej BrytaniiFot. NAC

To był absolutny sekret. Ci ludzie od początku uczeni byli, jak nie zostawiać po sobie śladów. Śladów jest więc niewiele: pozostałości po harmonogramie treningów znalezione w jednym z pokojów, czy też niewielki rysunek na ścianie w piwnicy, ale English Heritage ma nadzieję, że przed zapomnieniem da się uchronić więcej pamiątek i historii. Zgłosił się już na przykład świadek historii bardzo nietypowego napadu na lokalną pocztę. - Podczas jednego z treningów Polacy musieli przypuścić atak na lokalną pocztę. W ramach kamuflażu przebrani byli za kobiety. Weszli do środka, wycelowali pistolety, zabrali pieniądze i musieli uciec - mówi historyk Andrew Hann. - Służby zostały wcześniej ostrzeżone, tak by uniknąć wielkiej obławy, ale lokalna policja nic nie wiedziała. To musiał być szok - dodał rozmówca Polskiego Radia.

Potencjalnymi świadkami historii mogą być mieszkańcy regionu, którzy pamiętają na przykład tajemnicze odgłosy dochodzące z rezydencji. Ale nie tylko. Po wojnie część Polaków została w okolicy, zapuściła korzenie. Niewykluczone, że żyją ich potomkowie, a na jakimś strychu wciąż jest nieodkryte pudło z pamiątkami po Cichociemnych.

W tym miesiącu mija osiemdziesiąta rocznica pierwszej akcji elitarnej grupy.

IAR/dad

Milion złotych trafi z programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" do 29 beneficjentów

20.02.2021 08:00
W ramach programu dotacyjnego "Ojczysty - dodaj do ulubionych" do 29 beneficjentów z całej Polski trafi w sumie milion złotych na popularyzację polszczyzny - poinformowało Narodowe Centrum Kultury.

40-lecie Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pierwsza taka organizacja w krajach bloku komunistycznego

20.02.2021 09:00
40 lat temu, 17 lutego 1981 roku, po blisko miesięcznym strajku na uczelniach, komunistyczne władze zgodziły się na zarejestrowanie NZS - Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Była to pierwsza taka organizacja w krajach bloku komunistycznego.

W Polsce wykonano do tej pory ponad 2,5 mln szczepień przeciwko COVID-19

20.02.2021 11:02
W Polsce wykonano 2 556 999 szczepień przeciwko COVID-19. Dwie dawki otrzymały 865 884 osoby, a pierwszą – 1 691 115 – poinformowano w piątek w rządowym raporcie szczepień. Po iniekcjach zgłoszono 2364 niepożądanych odczynów, z czego ponad 84 proc. odczyny o charakterze łagodnym, 15 proc. o charakterze poważnym i 0,7 proc. o charakterze ciężkim. Zutylizowano 4125 dawek.