X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Instytut Pileckiego chce w tym roku utworzyć swój oddział w Stanach Zjednoczonych

03.01.2022 13:41
Będzie to kolejny, po berlińskim, zagraniczny oddział instytutu, zajmującego się badaniem historii XX wieku i polskich doświadczeń dwóch totalitaryzmów.  
Audio
  • W USA powstanie nowy oddział Instytutu Pileckiego - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Witold Pilecki
Witold PileckiIPN/Polskie Radio/Aurelia Milach

Rok 2022 ma być dla Instytutu Pileckiego czasem dalszego rozwijania obecności w Stanach Zjednoczonych. Pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego do spraw programowych Tomasz Stefanek zapewnił, że prace nad lokalizacją amerykańskiej placówki są zaawansowane.

- To są oczywiście rzeczy długofalowe, czasem wymagają remontów, czasem prac infrastrukturalnych czy pracy nad przyszłą wystawą stałą. W tej chwili staramy się nawiązywać jak najwięcej partnerskich, długofalowych form współpracy z instytucjami w Stanach Zjednoczonych, żeby już po znalezieniu się tam mieć przygotowanych kilka projektów do realizacji. To jest współpraca z Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie, to jest już nasza wieloletnia współpraca archiwalna z Instytutem Hoovera – tłumaczy Tomasz Stefanek.

Instytut Pileckiego zapowiada także dalsze działania w celu upamiętnienia Grupy Ładosia. To złożona z polskich dyplomatów w Szwajcarii i żydowskich społeczników grupa organizująca w czasie wojny fałszywe paszporty latynoamerykańskie w celu ratowania Żydów przed Holokaustem. Jak dodał Tomasz Stefanek, także w tym obszarze Instytut Pileckiego chce działać w USA. "Pracujemy nad stworzeniem koncepcji dużej, mobilnej wystawy, którą chcielibyśmy przygotować z myślą o wrażliwości historycznej amerykańskiego widza. Chcielibyśmy pokazywać i zrobić spore tournee tej ekspozycji w Stanach Zjednoczonych. To jest rzecz, którą planujemy w odniesieniu do Grupy Ładosia" – mówi Tomasz Stefanek.

W 2021 r. ważnym elementem działalności Instytutu Pileckiego był także projekt Zawołani Po Imieniu. Upamiętnia on Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom podczas II wojny światowej. Uroczystości, podczas których uhonorowano 11 Polaków oraz pomordowanych Żydów, odbyły się w minionym roku w 8 miejscowościach. Ponadto po raz pierwszy instytut przyznał Międzynarodową Nagrodę im. Witolda Pileckiego dla autorów najlepszych książek historycznych i reporterskich na temat historii Polski w XX wieku oraz dla współczesnych reporterów wojennych. Jak zapowiada Tomasz Stefanek, na początku roku zainaugurowana zostanie również nowa seria wydawnicza Instytutu Pileckiego pt. „Ścieżki myślenia”.

IAR/ep

Działania Ministerstwa Spraw Zagranicznych na rzecz Polonii. Bilans 2021 roku

01.01.2022 18:02
Obchody Dnia Polonii, wspólne śpiewanie hymnu, publikacje oraz rozbudowa infrastruktury. To tylko niektóre działania na rzecz Polonii, w jakie angażowało się Ministerstwo Spraw Zagranicznych w minionym roku.

IPN rozpoczął wydawanie nowej serii komiksów dla dzieci i młodzieży

02.01.2022 11:11
Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął wydawanie nowej serii komiksów dla dzieci i młodzieży poświęconej najnowszej historii Polski. "Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic" - ta 12 odcinkowa seria opowiada o rodzeństwie, które wśród tysięcy szpargałów, pozostawionych na strychu przez dziadka, odnajduje tropy wielu niezwykłych historii, które są dla nich wstępem do prawdziwej podróży w czasie.

Plany Instytutu POLONIKA na nowy rok. W minionym zrealizowano 60 projektów

02.01.2022 09:32
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA przedstawił plany na nowy rok. Wśród nich m.in. jest rozwój planów badawczych, konserwacja i renowacja kilkudziesięciu zabytkowych obiektów sakralnych i polskich mogił za granicą. W ubiegłym roku Instytut zrealizował około 60 projektów konserwatorskich.

Priorytety polskiej prezydencji w Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie

03.01.2022 09:15
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że OBWE powinna zająć się kwestią bezpieczeństwa na wschodzie Europy i wychodzenia z kryzysu pandemicznego.