Redakcja Polska

W Warszawie odbyła się premiera średniometrażowego filmu fabularnego "Rotmistrz Pilecki"

20.10.2022 12:07
To opowieść o życiu Witolda Pileckiego - jednego z najbardziej wyjątkowych bohaterów II wojny światowej, żołnierza Wojska Polskiego, członka ruchu oporu, ochotnika do KL Auschwitz oraz żołnierza podziemia antykomunistycznego.
Audio
  • Premiera filmu o Witoldzie Pileckim - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Cela, w której więziony był rotmistrz Witold Pilecki w dawnym więzieniu na Rakowieckiej, obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie
Cela, w której więziony był rotmistrz Witold Pilecki w dawnym więzieniu na Rakowieckiej, obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w WarszawieFoto: Zofia Bichniewic/PAPz

Film powstał z inicjatywy Fundacji Edukacji i Sztuki. Jej prezes i współautor scenariusza Miłosz Lodowski powiedział, że ideą produkcji było ukazanie postaci, która mogłaby stać się spoiwem dla naszego podzielonego społeczeństwa, oraz przypomnienie o bohaterze. Miłosz Lodowski dodał, że autorzy filmu pokazali nadzwyczajną postać służącą ojczyźnie, wychowaną w pewnego rodzaju etosie, również etosie ziemiańskim.

Reżyser filmu Miłosz Kozioł zaznaczył, że opowieść o rotmistrzu Pileckim zbudowana została z siedmiu aktów, które opowiadają jego życie. - Staraliśmy się przejść przez całą jego drogę, od dzieciństwa, od działalności harcerskiej, wojny w 1920 roku, życia w międzywojniu, prowadzenia gospodarstwa rolnego w latach 30., służby w kontrwywiadzie, w ruchu oporu, w Armii Krajowej, jego poświęcenia w KL Auschwitz, w końcu służby w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie po ostateczną walkę jaką musiał podjąć Witold Pilecki – wyjaśnia reżyser.

19 września 1940 roku rotmistrz Witold Pilecki dał się dobrowolnie aresztować Niemcom w łapance ulicznej na warszawskim Żoliborzu. Za zgodą komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej generała Stefana Roweckiego "Grota" przeniknął do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam organizował ruch oporu i prowadził działalność wywiadowczą. Zbierał informacje między innymi o zagładzie Żydów. Spędził w obozie w Auschwitz 947 dni. Był autorem pierwszych na świecie doniesień o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego, ujawniających niemieckie zbrodnie.  

Z obozu rotmistrz Pilecki uciekł w kwietniu 1943 roku. Później działał w konspiracji, brał udział w Powstaniu Warszawskim, po wojnie walczył w antykomunistycznym podziemiu. Przekazywał na Zachód meldunki o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD, o deportacjach na Syberię.

Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku, prawie rok był torturowany. W pokazowym procesie został skazany na śmierć i stracony w więzieniu na warszawskim Mokotowie 25 maja 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono.

Witold Pilecki pośmiertnie, w 2006 r., otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany na stopień pułkownika.

Film „Rotmistrz Pilecki” będzie dostępny w domenie publicznej w Internecie, na specjalnej stronie www oraz w serwisach społecznościowych.

IAR/ep

W Instytucie Pileckiego w Berlinie prezentowana jest wystawa "Ukraina. Wojna w Europie"

20.05.2022 09:12
W Instytucie Pileckiego w Berlinie można od środy oglądać wystawę "Ukraina. Wojna w Europie". Bohaterstwo Ukrainy jest dla nas inspiracją i przykładem - podkreśliła szefowa berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego Hanna Radziejowska podczas otwarcia ekspozycji.

W Muzeum w Warszawie można obejrzeć pamiątki po rotmistrzu Pileckim. Są m.in. ryngraf i broszka

25.05.2022 18:33
Ryngraf, książeczka, zdjęcie oraz broszka ze znakiem zodiaku - te pamiątki po rotmistrzu Witoldzie Pileckim można oglądać w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wypożyczyła je córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz. 25 maja mija 74. rocznica śmierci Witolda Pileckiego.

"To ważny dzień dla PFN i Polski". W Waszyngtonie otwarto Muzeum Ofiar Komunizmu

09.06.2022 12:00
Muzeum Ofiar Komunizmu zlokalizowane jest w centrum stolicy USA i upamiętnia 100 milionów ofiar tego totalitarnego systemu. Powstanie muzeum było możliwe dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej.