Redakcja Polska

Gdynia: na Skwerze Kościuszki odbywają się obchody Święta Marynarki Wojennej

25.06.2023 13:45
Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbywają się w niedzielę uroczystości i piknik z okazji święta Marynarki Wojennej. W południe rozbrzmiał salut armatni z ORP Błyskawica.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePatryk Kosmider/shutterstock.com

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które jest finałem Święta Morza obchodzonego w Gdyni. Obchodzone jest ono od ponad 90 lat i łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.30 apelem z udziałem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała broni Wiesława Kukuły oraz odśpiewaniem hymnu RP przed historycznym niszczycielem ORP Błyskawica. Później odbyła się defilada oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem Polski Morskiej.

Dokładnie w południe rozbrzmiał salut armatni z ORP Błyskawica.

W uroczystościach, które zaplanowano do niedzielnego późnego popołudnia przewidziano piknik marynarski, pokazy marynarzy na wodzie.

Chętni mogą też zwiedzić pokłady czterech jednostek morskiego rodzaju Sił Zbrojnych RP: korwety patrolowej ORP Ślązak, niszczyciela min ORP Mewa, okrętu rakietowego ORP Piorun oraz okręt – muzeum ORP Błyskawica.

PAP/ho


"Został prawie zapomniany". Media w Holandii przypominają historię rotmistrza Pileckiego

22.06.2023 11:18
Jeden z największych bohaterów II wojny światowej został prawie zapomniany - tak zatytułował swój tekst o rotmistrzu Witoldzie Pileckim popularny holenderski portal NU. Jednak dzisiejsza Polska - jak podkreśla portal - godnie upamiętnia bohatera, który dobrowolnie dał się schwytać Niemcom, aby trafić do Auschwitz.

Arkadiusz Mularczyk zapowiada dalsze działania ws. reparacji. "Niemcy mają świadomość, że problem jest niezałatwiony"

23.06.2023 09:47
- Do wszystkich deputowanych w niemieckim Bundesradzie został dostarczony list wraz raportem o polskich stratach wojennych w latach 1939-45. Czekamy na pozytywne reakcje naszych kolegów z Niemiec, jesteśmy gotowi do konstruktywnego dialogu - oświadczył w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

KUL z ofertą edukacyjną dla Polonii i Polaków za granicą

23.06.2023 12:43
W czasach komunistycznych Polonia wspierała Katolicki Uniwersytet Lubelski, dziś możemy się odwdzięczyć tym, co w nas najlepsze – wiedzą i edukacją dla Polaków żyjących poza granicami Polski. Działamy niespełna rok ale już widać, że pomysł z powołaniem Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą był bardzo udany. Uczestników przybywa, pojawiają się nowe kursy i coraz intensywniej myślimy nad ofertą dla osób szykujących się do powrotu do ojczyzny – mówi koordynator Studium, dr Wojciech Wciseł.