Redakcja Polska

Opowieść o polskich pionierach badań starożytnego Egiptu na wystawie Muzeum Archeologicznego w Krakowie

27.11.2023 11:00
Na wystawie przypominamy, że polska egiptologia rozpoczęła się na początku XX wieku razem z dokonaniami Tadeusza Smoleńskiego. Był to wysokiej klasy naukowiec, który sprawił, że w świecie egiptologicznym Polska mogła zaistnieć jeszcze w czasie, kiedy była pod zaborami - mówi o ekspozycji "Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu" jej współtwórca prof. Andrzej Urbanik.
Jakie tajemnice skrywają przed nami egipskie mumie?
Jakie tajemnice skrywają przed nami egipskie mumie?Shutterstock/Quisquilia

Wystawa w formie planszowej z pokazem oryginalnych zabytków egipskich ze zbiorów muzeum przybliża sylwetki Polaków, którzy byli pionierami naukowych badań starożytnego Egiptu. Szczególną uwagę twórcy ekspozycji zwracają na dokonania krakowianina Tadeusza Smoleńskiego (1884-1909). Poświęcona została mu jedna z gablot, w której prezentowane są m.in. oryginalne druki jego prac.

"Smoleński studiował historię, ale w Egipcie znalazł się przez przypadek, leczony w tym klimacie na gruźlicę. Tam natomiast spotkał czołowego europejskiego egiptologa Gastona Maspero, który bardzo szybko odkrył jego talent i powierzył mu misję kierowania ekspedycją archeologiczną. Był to pierwszy raz, kiedy polski badacz nie tylko brał udział, lecz kierował badaniami nad starożytnym Egiptem" - powiedział w rozmowie z PAP prof. Andrzej Urbanik.

Jak dodał, za sprawą Smoleńskiego Kraków, który leżał na peryferiach Austro-Węgier, został zauważony jako poważny ośrodek badań nad Egiptem, a krakowska Akademia Umiejętności nawiązała współpracę z Akademią Nauk w Wiedniu. "Do I wojny światowej następcy Smoleńskiego brali udział we wspólnych ekspedycjach polsko-austriackich. Dzięki Smoleńskiemu i jego następcom do Krakowa dotarło bardzo wiele zabytkowych obiektów, które można oglądać głównie w Muzeum Archeologicznym" - powiedział badacz.

Są tam m.in. fragmenty bandaży mumijnych, figurki, rzeźby, różnego rodzaju amulety. Twórcy wystawy zwracają również uwagę, że część kolekcji muzeum zawdzięcza żołnierzom Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, wchodzącej w skład Armii Andersa, która walczyła podczas II wojny światowej na Bliskim Wschodzie. "Co niezwykłe, dużą część kolekcji stanowią zbiory przywiezione i przekazane Muzeum Archeologicznemu przez żołnierzy, którzy stacjonując w Egipcie, kupowali je albo znajdywali np. w trakcie budowy umocnień. To, że takie muzeum przyjechało do Krakowa w plecaku jest ewenementem na skalę światową" - zaznacza prof. Urbanik. "Poza tym w muzeum znajduje się największy w Polsce zbiór sarkofagów i mumii" - dodaje.

Prof. Andrzej Urbanik, wieloletni szef Katedry Radiologii Collegium Medicum UJ, jako jeden z pierwszych na świecie rozpoczął w latach 90. badania rentgenologiczne mumii z kolekcji Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Rozwój radiologii w odniesieniu do egiptologii jest kolejnym tematem tej wystawy.

Przedstawiając dokonania specjalistów różnych dyscyplin w zakresie badań egiptologicznych, autorzy wystawy chcą pokazać Kraków jako ośrodek naukowy, w którym egiptolodzy, archeolodzy, specjaliści medycyny sądowej, kryminalistyki, genetyki, radiologii nawiązują współpracę pozwalającą na uzyskanie często pionierskich w skali krajowej i światowej rezultatów.

Wystawę "Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu" można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie przy ul. Poselskiej 3. Ekspozycji będzie towarzyszyć konferencja naukowa "Egipt na nowo odkryty" zaplanowana na 14 grudnia 2023 r.


PAP/ho


Polacy zaprojektują misję mapowania powierzchni Księżyca. "Polska odegra kluczową rolę"

24.11.2023 17:32
Polskie konsorcjum zaprojektuje misję mapowania Księżyca, dzięki której w przyszłości będzie można wydobywać i przetwarzać zasoby - minerały i surowce naturalne. Precyzyjnych danych dostarczy autorski satelita oparty na polskiej platformie Hypersat.

Nagrodzona w Londynie tłumaczka "Chłopów": emocje w tej powieści są uniwersalne, zrozumiałe dla wszystkich

25.11.2023 10:00
XIX-wieczna polska wieś jest tematem dość odległym dla współczesnego brytyjskiego czytelnika, ale emocje, pasja, zazdrość wszędzie są takie same – mówi Anna Zaranko, która za tłumaczenie „Chłopów” Władysława Reymonta otrzymała nagrodę Found in Translation.

Prof. Andrea Ceccherelli: zainteresowanie poezją Szymborskiej we Włoszech jest coraz większe

25.11.2023 11:54
- Efekt Nobla trwa zazwyczaj rok albo dwa, w przypadku Wisławy Szymborskiej zainteresowanie jej poezją we Włoszech jest coraz większe - powiedział wykładowca polonistyki na Uniwersytecie w Bolonii profesor Andrea Ceccherelli. Był on jednym z prelegentów podczas trzydniowej serii wydarzeń i konferencji w Rzymie, dedykowanych poetce w związku z obchodzoną w tym roku setną rocznicą jej urodzin.

Materiał genetyczny rodziców i siostry Chopina pozwoli poznać prawdę o chorobach, na które cierpiał kompozytor

26.11.2023 08:00
Materiał genetyczny, który udało się pobrać z grobów rodziców oraz siostry Fryderyka Chopina, ma pozwolić poznać prawdę o chorobach, na które cierpiał kompozytor. „Badania były możliwie nieinwazyjne. Po pobraniu materiałów szczątki wróciły do tych samych grobów” – powiedziała Ewa Bogula-Gniazdowska z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Polscy twórcy przedstawicielami europejskiej "Unii Kultur" w Meksyku. Ambasador RP: to podkreśla różnorodność UE

27.11.2023 10:54
Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Meksyku Maciej Ziętara powiedział, że obecność Polski na Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze to okazja dla czytelników z tej części świata do spotkania z polską literaturą. - To szansa do wyeksponowania polskiej twórczości odbiorcom odległym nam kulturowo - zaznaczył.