Redakcja Polska

Kazimierz Tyszka, minister rządu Grabskiego, spocznie na Powązkach

14.12.2023 11:45
19 grudnia 2023 r. na Starych Powązkach spoczną doczesne szczątki Kazimierza Tyszki, inżyniera, ministra kolei żelaznych w drugim rządzie Władysława Grabskiego oraz doradcy rządu RP na uchodźstwie. Uroczystość będzie miała charakter państwowy.
Kazimierz Tyszka
Kazimierz TyszkaŹródło fot.: Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie Tło: CinemaPhoto/Shutterstock

Prochy zasłużonego dla Polski działacza zostaną sprowadzone do Polski z Wielkiej Brytanii. Msza święta żałobna odbędzie się 19 grudnia br. o godz. 11:00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie. Po mszy odbędzie się złożenie doczesnych szczątków zmarłego w grobie rodzinnym na Starych Powązkach (kwatera 85). Wydarzenie ma charakter otwarty, mogą wziąć w nim udział wszyscy zainteresowani.  

Kazimierz Tyszka urodził się w 1872 roku w Kaliszu. Szkołę średnią ukończył w Warszawie, a następnie studiował Petersburgu, gdzie został absolwentem Instytutu Technologicznego. Do wybuchu rewolucji rosyjskiej robił karierę w kolejnictwie zajmował się projektowaniem mostów żelazo-betonowych. W 1918 r. Tyszka został mianowany przez władzę odrodzonej Polski pełnomocnikiem Czerwonego Krzyża ds. uchodźców. Odpowiadał za organizację powrotu Polaków do ojczyzny, którzy po wybuchu I wojny światowej znaleźli się w głębi Rosji.

Jego działalność ściągnęła uwagę władz rosyjskich i doprowadziła go do osadzenia w więzieniu na 5 miesięcy. Po powrocie do Warszawy, w 1922 r. został członkiem, a rok później przewodniczącym delegacji polskiej w Komisji Mieszanej ds. repatriacji z ZSRR. Zimą 1923 r., z uwagi na swoje doświadczenie i kompetencje zawodowe, Kazimierz Tyszka został ministrem do spraw kolejnictwa w rządzie Władysława Grabskiego. Po odejściu z rządu, w listopadzie 1925 roku, Tyszka został członkiem Państwowej Rady Komunikacyjnej, która grupowała osoby najbardziej doświadczone w tej dziedzinie.

W trakcie wojny przebywał w Londynie. W latach 1941-45 był doradcą rządu RP na uchodźstwie, autorem opracowań na temat powojennej odbudowy kraju. Zmarł na początku 1951 r. i został pochowany na St. Mary’s Catholic Cemeteryw Londynie. 

Źródło: Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie"

dad

Polscy oficerowie - gen. Stanisław Kopański i ppłk. Stefan Eichler - po długiej tułaczce wrócili do domu

09.12.2023 12:24
Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach  spoczęły doczesne szczątki dwóch wybitnych polskich oficerów z czasów II Rzeczypospolitej. To legendarny obrońca Tobruku generał Stanisław Kopański oraz aktywny działacz polskiej emigracji podpułkownik Stefan Eichler. Uroczystość miała charakter państwowy.  

Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

10.12.2023 10:34
Dziś, w Dniu modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, będą zbierane środki na ten cel.

Międzynarodowy Łukasiewicz - zróbmy to razem! III edycja Konferencji z Polonią

11.12.2023 14:34
Już 20 grudnia odbędzie się kolejna edycja Konferencji z Polonią. To wyjątkowe wydarzenie dla naukowców z różnych zakątków świata. To okazja do integracji, wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy. Specjaliści z 22 instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz z najważniejszych ośrodków badawczych na świecie porozmawiają o tym, jak powinna wyglądać doskonała nauka w Polsce.

Jan Kwapiński - wicepremier rządu RP na uchodźctwie - spocznie w kraju

13.12.2023 09:19
15 grudnia 2023 r. w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach spoczną doczesne szczątki Jana Kwapińskiego, wicepremiera rządu RP na uchodźstwie, ministra przemysłu i handlu, a także ostatniego przedwojennego prezydenta Łodzi. Uroczystość będzie miała charakter państwowy.