Redakcja Polska

Poszukiwanie wspomnień i pamiątek po Cichociemnych w brytyjskim Essex

20.02.2021 12:23
Na Wyspach trwa akcja ocalania pamięci o Cichociemnych - żołnierzach elitarnej jednostki szkolonej w środkowej Anglii. Organizacja historyczna English Heritage apeluje, by zgłaszali się do niej ludzie, którzy mają pamiątki lub wspomnienia o Polakach, przygotowujących się do misji w ośrodku treningowym Audley House w hrabstwie Essex. Pierwsi ludzie już się zgłosili.
Audio
  • Poszukiwanie wspomnień i pamiątek po Cichociemnych w Essex. Materiał Adama Dąbrowskiego (IAR)
Szkolenie cichociemnych w Wielkiej Brytanii
Szkolenie cichociemnych w Wielkiej BrytaniiFot. NAC

To był absolutny sekret. Ci ludzie od początku uczeni byli, jak nie zostawiać po sobie śladów. Śladów jest więc niewiele: pozostałości po harmonogramie treningów znalezione w jednym z pokojów, czy też niewielki rysunek na ścianie w piwnicy, ale English Heritage ma nadzieję, że przed zapomnieniem da się uchronić więcej pamiątek i historii. Zgłosił się już na przykład świadek historii bardzo nietypowego napadu na lokalną pocztę. - Podczas jednego z treningów Polacy musieli przypuścić atak na lokalną pocztę. W ramach kamuflażu przebrani byli za kobiety. Weszli do środka, wycelowali pistolety, zabrali pieniądze i musieli uciec - mówi historyk Andrew Hann. - Służby zostały wcześniej ostrzeżone, tak by uniknąć wielkiej obławy, ale lokalna policja nic nie wiedziała. To musiał być szok - dodał rozmówca Polskiego Radia.

Potencjalnymi świadkami historii mogą być mieszkańcy regionu, którzy pamiętają na przykład tajemnicze odgłosy dochodzące z rezydencji. Ale nie tylko. Po wojnie część Polaków została w okolicy, zapuściła korzenie. Niewykluczone, że żyją ich potomkowie, a na jakimś strychu wciąż jest nieodkryte pudło z pamiątkami po Cichociemnych.

W tym miesiącu mija osiemdziesiąta rocznica pierwszej akcji elitarnej grupy.

IAR/dad

Milion złotych trafi z programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" do 29 beneficjentów

20.02.2021 08:00
W ramach programu dotacyjnego "Ojczysty - dodaj do ulubionych" do 29 beneficjentów z całej Polski trafi w sumie milion złotych na popularyzację polszczyzny - poinformowało Narodowe Centrum Kultury.

40-lecie Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pierwsza taka organizacja w krajach bloku komunistycznego

20.02.2021 09:00
40 lat temu, 17 lutego 1981 roku, po blisko miesięcznym strajku na uczelniach, komunistyczne władze zgodziły się na zarejestrowanie NZS - Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Była to pierwsza taka organizacja w krajach bloku komunistycznego.

W Polsce wykonano do tej pory ponad 2,5 mln szczepień przeciwko COVID-19

20.02.2021 11:02
W Polsce wykonano 2 556 999 szczepień przeciwko COVID-19. Dwie dawki otrzymały 865 884 osoby, a pierwszą – 1 691 115 – poinformowano w piątek w rządowym raporcie szczepień. Po iniekcjach zgłoszono 2364 niepożądanych odczynów, z czego ponad 84 proc. odczyny o charakterze łagodnym, 15 proc. o charakterze poważnym i 0,7 proc. o charakterze ciężkim. Zutylizowano 4125 dawek.