Redakcja Polska

Bernard Fruga o pogodzie ducha na trudne czasy

02.01.2023 11:40
Nie mam wpływu na to jak potoczy się wojna na Ukrainie, ale mam wpływ na to kim jestem, komu pomagam, w jaki sposób odbieram świat wokół siebie – zwraca uwagę w rozmowie o pogodzie ducha w trudnych czasach Bernard Fruga, coach, bloger Fruga.net, autor książek z emigracyjnym doświadczeniem.
Audio
  • Z Bernardem Frugą, coachem, blogerem Fruga.net, autorem książek z emigracyjnym doświadczeniem, o pogodzie ducha na trudne czasy, wojnie na Ukrainie i pomocy uchodźcom rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Uśmiechnięte dziecko, zdjęcie ilustracyjne.
Uśmiechnięte dziecko, zdjęcie ilustracyjne. Foto: Victoria_Watercolor z Pixabay

Rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła także nasze życie. Dla mnie ona jest tak realna, jakby toczyła się obok mojego podwarszawskiego domu. Codziennie spotykam uchodźców z Ukrainy, zmartwionych doniesieniami z ojczyzny, bo tam zostali ich bliscy, mężowie i synowie są na froncie. Ale to bardzo mili ludzie, którzy chcą się z nami zintegrować. Pamiętam otwartość Szwajcarów na naszą odmienność, oni nie krytykowali tylko przychodzili i pytali, dlaczego tak świętujemy, a dlaczego w takim terminie, a co jemy? Dziś ja spotykając Ukraińców w moim sąsiedztwie, a ze względu na bliskość Ptak EXPO jest ich wielu, odnoszę się do nich z ciekawością, ale i zrozumieniem – wyjaśnia Bernard Fruga.

Moim partnerem biznesowym jest Oleg, Ukrainiec mieszkający z rodziną w Polsce od blisko dwudziestu lat. Cała bliższa i dalsza rodzina została na Ukrainie. Systematycznie organizuje transporty humanitarne na teren Ukrainy. Nie trzeba dawać pieniędzy, czasem wystarczy podzielić się tym, co mam. Żyjemy w dobrobycie, kupujemy dużo. Ja zrezygnowałem z kilku par moich butów zimowych, oddałem chłopakom na froncie. Jedna, dwie pary i wystarczą a oni na rogatkach stali w letnich butach. I tego życzę wszystkim, żeby nie być przywiązanym do rzeczy materialnych. Najcenniejsze, co możemy dać drugiemu człowiekowi to czas i obecność. Posiedzieć, pogadać albo nawet pomilczeć. Napić się herbaty, posłuchać. To dary, które możemy ofiarowywać każdego dnia naszym bliskim, i naszym gościom z Ukrainy – podkreśla gość audycji Kierunek Polska.

Z Bernardem Frugą, coachem, blogerem Fruga.net, autorem książek z emigracyjnym doświadczeniem, o pogodzie ducha na trudne czasy, wojnie na Ukrainie i pomocy uchodźcom rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.


Muzeum Bombki w Miliczu. Tysiące szklanych ozdób w jednym miejscu

25.12.2022 08:00
Polska jest uważana za jednego z największych światowych producentów szklanych bombek. Dekady historii polskiego przemysłu dokumentuje placówka w Miliczu.

Zaproszenie do Pracowni Pianin i Fortepianów w Słupnie. Spotkanie z Andrzejem Włodarczykiem

28.12.2022 11:54
Bardzo lubię wszystkie instrumenty z kolekcji, którą udało mi się stworzyć, ale jak ojciec, mający kilkoro dzieci nie wskaże najzdolniejszego, tak ja nie powiem, który fortepian jest dla mnie najcenniejszy. Instrumenty z kolekcji są wypożyczane do nagrań i koncertowania, gdyby ich wartość mierzyć częstotliwością wypożyczeń, to Broadwood i Playel najczęściej jeżdżą, bardzo rzadko natomiast instrument Streichera czy Meyboom - opowiadał Polskiemu Radiu dla Zagranicy Andrzej Włodarczyk, twórca i właściciel Pracowni Pianin i Fortepianów w podwarszawskim Słupnie.

Rok 2022 w księgarniach historycznych. Niezmienną popularnością cieszyły się książki o Powstaniu Warszawskiemu

01.01.2023 09:00
Historia imperializmu rosyjskiego, nowe spojrzenia na ludobójstwo dokonane przez III Rzeszę, liczne biografie, dzieje polskiej wsi, komiksy historyczne i syntezy dziejów Polski – te publikacje dominowały w ofercie księgarń historycznych w roku 2022.