Redakcja Polska

"Świętujemy podwójnie". Celebracja uroczystości w rodzinach mieszanych

23.11.2023 14:03
Listopad jest dla naszej rodziny szczególnym czasem. Od przeprowadzki do Polski, 11 listopada świętujemy podwójnie, polskie Święto Niepodległości i amerykański Dzień Weterana. A pod koniec listopada zapraszamy bliskich i przyjaciół aby wspólnie spędzić Święto Dziękczynienia. To czas ważny dla nas dorosłych ale szczególnie istotny dla spójnego rozwoju naszego dziecka, które ze względu na rodziców było i będzie zakorzenione w obu kulturach, niezależnie od naszego miejsca zamieszkania – mówi Monika Oczkowska McNeal, założycielka grupy Powroty zza oceanu.
Audio
  • Z Moniką Oczkowską McNeal, założycielką grupy Powroty zza oceanu o celebrowaniu świąt w rodzinach mieszanych rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Rodziny mieszane, polsko - amerykańskie, celebrują w listopadzie Święto Niepodległości, Dzień Weterana i Święto Dziękczynienia.
Rodziny mieszane, polsko - amerykańskie, celebrują w listopadzie Święto Niepodległości, Dzień Weterana i Święto Dziękczynienia.Foto: Light Field Studios shutterstock

Bardzo byliśmy zadowoleni, że mogliśmy podczas Święta Niepodległości odwiedzić polski Sejm. Po powrocie do domu wspomnieliśmy weteranów amerykańskich wojen. Natomiast na Święto Dziękczynienia zapraszamy rodzinę i znajomych do domu. Przygotowujemy indyka i słodkie ziemniaki. Każdy też coś przynosi od siebie i mamy okazję spróbować różnych smaków. W kulturze amerykańskiej nie ma ścisłej listy potraw, tak jak u nas na Wigilii. Najważniejsze jest dziękczynienie, za to, że jesteśmy razem, że mamy stół przy którym możemy usiąść i podzielić się jedzeniem, bo niestety wielu ludzi na świecie nie ma takich możliwości – opowiada Monika Oczkowska-McNeal, założycielka grupy "Powroty zza oceanu".

Będąc rodzicami dziecka, które ma rodziców wywodzących się z dwóch kultur, amerykańskiej i polskiej, które urodziło się w Stanach Zjednoczonych i spędziło tam sporą część dzieciństwa a obecnie mieszka w Polsce, przykładamy się solidnie do listy świąt i tradycji z obu krajów. Chcemy żeby miało poczucie przynależności do jednego i drugiego kraju i narodu. Ma to ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka a później człowieka. Dziś może porozmawiać z jedną częścią rodziny o tym jak oni obchodzili np. Wigilię a z drugą o odpakowywaniu prezentów w pierwszy dzień Bożego Narodzenia. I to jest ogromny potencjał – wyjaśnia gość audycji Kierunek: Polska.

Z Moniką Oczkowską-McNeal, założycielką grupy "Powroty zza oceanu", o celebrowaniu świąt w rodzinach mieszanych rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję Kierunek: Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.

Rusza 10. edycja Festiwalu Dni Kultury Polskiej w Wilnie

22.11.2023 11:48
Spektaklem dla dzieci „Awantura w mollDurze” w wykonaniu Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury rozpoczęły się w czwartek w Wilnie X Dni Kultury Polskiej. W ramach sześciu dni festiwalu, którego organizatorem jest Dom Kultury Polskiej w Wilnie (DKP), zaplanowano 14 wydarzeń – koncerty, spektakle dla dzieci i dorosłych, przegląd filmowy, dyskusje. Festiwal jest co roku najważniejszym wydarzeniem w ofercie Domu Kultury Polskiej w Wilnie oraz swoistą wizytówką instytucji.  

Polka wśród 100 wpływowych i inspirujących kobiet roku według BBC

22.11.2023 14:30
Polka Izabela Dłużyk znalazła się na liście stu kobiet roku opracowanej przez BBC. To dokumentalistka dźwiękowa, której pasją jest natura."Ranking stu wpływowych i inspirujących kobiet"- tak zestawienie opisuje stacja. Na liście są prawniczki: Michelle Obama i Amal Clooney. Jest hollywoodzka aktorka America Ferrera i zdobywczyni Złotej Piłki Aitana Bonmati, a także pracowniczka naukowa Uniwersytetu Gdańskiego, której pasją jest brzmienie przyrody.

Prawie 30 tys. polskich książek trafi do końca roku do ukraińskich bibliotek

23.11.2023 11:58
Dzięki programowi Instytutu Książki "Polska Półka w Ukrainie" do końca roku do 1420 bibliotek w tym kraju trafi prawie 30 tys. przetłumaczonych na ukraiński polskich książek, m.in. Henryka Sienkiewicza, Józefa Czapskiego, Zbigniewa Herberta, Janusza Korczaka i Doroty Terakowskiej.