Redakcja Polska

"W Wiśle stworzyliśmy nasz dom". Boże Narodzenie po powrocie z emigracji

29.12.2022 15:06
Wspomnienia świąt, które spędziliśmy na emigracji, wypełnia obraz przepełnionych lotnisk i ludzi śpieszących się do bliskich w Polsce. Nam było trudno odnaleźć się w tym tłumie z trojgiem dzieci. Zostawaliśmy. Dziś nadrabiamy ten czas, świętując wspólnie z rodziną bliższą i dalszą, w domu, który stworzyliśmy w Polsce po powrocie z emigracji – przyznają Justyna i Paweł Wisełkowie, twórcy pensjonatu Jodła w Wiśle.
Audio
  • Z Justyną i Pawłem Wisełkami, o rodzinnym świętowaniu po powrocie z emigracji i tradycjach świątecznych w Wiśle, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Świąteczna Willa Jodła w Wiśle, dom i pensjonat, który stworzyli po powrocie z emigracji Justyna i Paweł Wisełkowie.
Świąteczna Willa Jodła w Wiśle, dom i pensjonat, który stworzyli po powrocie z emigracji Justyna i Paweł Wisełkowie.Foto: Justyna Wisełka

Teraz na Wigilii jest u nas blisko 30 osób. Na stole tradycyjne potrawy, jak pierogi czy kapusta z grzybami, ale również smakołyki z regionu. Bardzo popularne są lokalne ciasteczka zwane „cieszynkami”. Każda gospodyni modyfikuje podstawowy przepis tak, by stworzyć unikatowy smak i wzór. Przykładowo są orzeszki, serduszka czy kółka z bakaliami lub innymi dodatkami. I to jest cudowny czas po naszym powrocie do kraju. Możemy brać udział we wszystkich przygotowaniach do świąt, które zaczynają się często miesiąc wcześniej – wyjaśnia Justyna Wisełka.

Przy naszym świątecznym stole spotykają się członkowie naszych rodzin, ale co ważne także przedstawiciele różnych religii. Justyna jest katoliczką, ja luteraninem. Dwa odłamy chrześcijaństwa jednoczy wspólny czas, opłatek, życzenia, śpiewanie kolęd. Na emigracji mieliśmy w pobliżu tylko katolicki kościół więc uczęszczaliśmy całą rodziną na nabożeństwa. W Wiśle chodzimy albo na Pasterkę, albo na Jutrznię w kościele luterańskim. A po południu w Boże Narodzenie wspólnie z rodziną idziemy na mszę. W naszym domu elementy poszczególnych religii i kultur przeplatają się naturalnie. Łączą i spajają naszą rodzinę – mówi Paweł Wisełka.

Z Justyną i Pawłem Wisełkami, o rodzinnym świętowaniu po powrocie z emigracji i tradycjach świątecznych w Wiśle, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję "Kierunek: Polska" zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.


Spotkanie opłatkowe z polskimi rodzinami, które opuściły Ukrainę

21.12.2022 21:15
W Kancelarii Premiera zorganizowano spotkanie opłatkowe dla polskich rodzin, które przyjechały z Ukrainy i otrzymały Kartę Polaka.

Polacy na Wschodzie celebrują polskie tradycje bożonarodzeniowe

24.12.2022 14:54
W Ukrainie, Rosja i na Białorusi, wszędzie tam, gdzie mieszkają Polacy będzie dziś słychać kolędy w języku polski. Polscy kapłani pełniący posługę w tych krajach odprawią nabożeństwa Narodzenia Pańskiego w naszym ojczystym języku. W Ukrainie bożonarodzeniowe nabożeństwa zostaną odprawione zarówno w kościołach, jak i cerkwiach.

Polacy w Szkocji tęsknią za rodzinnymi Świętami Bożego Narodzenia

26.12.2022 15:12
Ksiądz Piotr Krakowiak w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy opowiada o tradycjach i nastrojach jakie panują w polonijnych domach w Szkocji.