Redakcja Polska

Współpraca na rzecz bezpieczeństwa regionu. Spotkanie szefów dyplomacji Trójkąta Lubelskiego

20.07.2025 15:30
Dalsza współpraca na rzecz bezpieczeństwa regionu, wsparcia Ukrainy i przeciwdziałania rosyjskiej agresji. To główne tematy rozmów szefów dyplomacji Polski, Litwy i Ukrainy w Lublinie. Szefowie dyplomacji państw Trójkąta Lubelskiego uczcili piątą rocznicę powstania formatu i przyjęli wspólne oświadczenie.
Audio
  • W magazynie m.in. rozmowa Donalda Trumpa z Markiem Rutte, spotkanie szefów dyplomacji państw Trójkąta Lubelskiego, zwycięstwo Igi Świątek w Wimbledonie i 615 rocznica bitwy pod Grunwaldem [posłuchaj]
Polands Foreign Minister Radosław Sikorski, Ukraines Andrii Sybiha and Lithuanias Kęstutis Budrys meet in Lublin, eastern Poland, on Wednesday, July 16, 2025.
Poland's Foreign Minister Radosław Sikorski, Ukraine's Andrii Sybiha and Lithuania's Kęstutis Budrys meet in Lublin, eastern Poland, on Wednesday, July 16, 2025.Photo: PAP/Wojtek Jargiło

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o rozmowach prezydenta Donalda Trumpa z szefem NATO, Markiem Rutte.

Ukraińcy dostali zapewnienia o dostawach amerykańskiej broni. Mają ją sfinansować kraje NATO. Nad Dniepr w najbliższym czasie może trafić nawet kilkanaście bardzo potrzebnych Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej Patriot, a także inne systemy uzbrojenia. Tak wynika ze wspólnych deklaracji prezydenta USA i sekretarza generalnego NATO w Waszyngtonie.

Wspólna konferencja prasowa prezydenta Donalda Trumpa i sekretarza generalnego NATO Marka Rutte w Waszyngtonie była śledzona w Kijowie szczególnie uważnie. Ukraińcy usłyszeli to, na co tak bardzo czekali - dostaną dodatkowe wyrzutnie i rakiety Patriot, których deficyt odczuwają, a które jako jedyne mogą strącać rosyjskie rakiety balistyczne atakujące ukraińskie miasta. 

Informujemy, o sukcesie Igi Świątek, która została królową Wimbledonu. 

Iga Świątek wygrała wielkoszlemowy turniej tenisowy na trawiastych kortach Wimbledonu w Londynie. W finale Polka pokonała Amerykankę Amandę Anisimovą 6:0, 6:0. Najlepsza polska tenisistka zdobyła szósty w karierze wielkoszlemowy tytuł, ale pierwszy w Londynie.

Relacjonujemy też spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Trójkata Lubelskiego czyli Polski, Litwy i Ukrainy w Lublinie.

Dalsza współpraca na rzecz bezpieczeństwa regionu, wsparcia Ukrainy i przeciwdziałania rosyjskiej agresji. To główne tematy rozmów szefów dyplomacji Polski, Litwy i Ukrainy w Lublinie. Szefowie dyplomacji państw Trójkąta Lubelskiego uczcili piątą rocznicę powstania formatu i przyjęli wspólne oświadczenie.

Ministrowie podkreślili znaczenie współpracy wojskowej, czego przykładem jest Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada (LITPOLUKRBRIG), która w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. We wspólnym oświadczeniu potwierdzono również kontynuację wdrażania umów o współpracy bezpieczeństwa Ukrainy z Polską i Litwą, podpisanych w ubiegłym roku.

Szefowie MSZ zgodnie zadeklarowali intensyfikację działań przeciwko zagrożeniom hybrydowym, zwłaszcza w obszarze cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa energetycznego, w tym przeciwdziałanie wykorzystywaniu przez Rosję tak zwanej „floty cieni”. Potępiono również systemowe zbrodnie wojenne Rosji, nielegalne deportacje ludności ukraińskiej, w tym dzieci, oraz wezwano do uwolnienia wszystkich przetrzymywanych obywateli Ukrainy.

Mówimy również o powrocie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Nasz atronauta jest już w Kolonii. W Europejskim Centrum Astronautów przejdzie proces ponownej adaptacji swojego organizmu do warunków ziemskich.

W "Kartce z kalendarza" przypomnimy o 615 rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

15 lipca 1410 roku, na polach Grunwaldu rozegrała się bitwa pomiędzy wojskiem polsko-litewskim a armią zakonu krzyżackiego. Zakończyła się spektakularnym zwycięstwem militarnym Polaków i ich sprzymierzeńców. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy i zarazem starcie dwóch najpotężniejszych armii tamtych czasów.

Krzyżacy walczyli pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena. Połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i oddziałami czeskimi dowodził król Władysław Jagiełło i wielki książę litewski Witold.

 Bitwa pod Grunwaldem była skutkiem wieloletniego konfliktu Polaków i Litwinów z zakonem krzyżackim i kulminacją działań wojennych rozpoczętych rok wcześniej. Krzyżacy chcieli rozbić przymierze polsko-litewskie i utrzymać Ziemię Dobrzyńską i Żmudź, by w końcu utworzyć w Europie wschodniej potężne państwo. Polacy i Litwini pragnęli odzyskać utracone tereny.

Bitwę wygrały wojska polsko-litewskie, które rozgromiły siły krzyżackie, co przyczyniło się do wzmocnienia znaczenia państwa polskiego i Władysława Jagiełły w Europie. Osłabiło zarazem pozycję zakonu krzyżackiego, nie doprowadziło jednak do jego całkowitego zniszczenia.

 


Maturzyści z polskich szkół na Litwie hucznie zakończyli swoją przygodę ze szkołą. Na wileńskim Placu Katedralnym, 163 pary zatańczyły poloneza. To rekord. Przed rokiem w sercu litewskiej stolicy taniec wykonały 144 pary. Tańcu przyglądały się rodziny abiturientów, ich nauczyciele, mieszkańcy Wilna, mer miasta oraz nasz wileński korespondent Kamil Zalewski. Jego relacja w naszym magazynie.

Adam Szłapka: Polska będzie pilnować przyznanej puli w budżecie Unii Europejskiej

18.07.2025 12:10
Komisja Europejska w projekcie budżetu przewidziała dla Polski rekordową pulę - ponad 123 miliardy euro, z czego na politykę spójności i rolnictwo ponad 110 miliardów euro

Polska z zadowoleniem wita 18. pakiet sankcji wobec Rosji

18.07.2025 16:00
MSZ oświadczyło że Polska z zadowoleniem wita kolejny pakiet restrykcji, który - jak zaznaczono - uderza w rosyjską machinę wojenną „wprowadzając silne środki sektorowe i indywidualne”

"Mówcie prawdę o Polsce, nie proszę was o nic więcej". Radosław Sikorski na Polonia Camp 2025

19.07.2025 09:00
W Warszawie ponad tysiąc młodych ludzi z 46 krajów świata bierze udział w kilkudniowym spotkaniu młodzieży polonijnej. - Waszym zadaniem jest, wysyłać w świat prawdziwą, współczesną wizję Polski - mówił do uczestników Polonia Camp 2025 szef MSZ Radosław Sikorski.