W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o rozmowach prezydenta Donalda Trumpa z szefem NATO, Markiem Rutte.
Ukraińcy dostali zapewnienia o dostawach amerykańskiej broni. Mają ją sfinansować kraje NATO. Nad Dniepr w najbliższym czasie może trafić nawet kilkanaście bardzo potrzebnych Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej Patriot, a także inne systemy uzbrojenia. Tak wynika ze wspólnych deklaracji prezydenta USA i sekretarza generalnego NATO w Waszyngtonie.
Wspólna konferencja prasowa prezydenta Donalda Trumpa i sekretarza generalnego NATO Marka Rutte w Waszyngtonie była śledzona w Kijowie szczególnie uważnie. Ukraińcy usłyszeli to, na co tak bardzo czekali - dostaną dodatkowe wyrzutnie i rakiety Patriot, których deficyt odczuwają, a które jako jedyne mogą strącać rosyjskie rakiety balistyczne atakujące ukraińskie miasta.
Informujemy, o sukcesie Igi Świątek, która została królową Wimbledonu.
Iga Świątek wygrała wielkoszlemowy turniej tenisowy na trawiastych kortach Wimbledonu w Londynie. W finale Polka pokonała Amerykankę Amandę Anisimovą 6:0, 6:0. Najlepsza polska tenisistka zdobyła szósty w karierze wielkoszlemowy tytuł, ale pierwszy w Londynie.
Relacjonujemy też spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Trójkata Lubelskiego czyli Polski, Litwy i Ukrainy w Lublinie.
Dalsza współpraca na rzecz bezpieczeństwa regionu, wsparcia Ukrainy i przeciwdziałania rosyjskiej agresji. To główne tematy rozmów szefów dyplomacji Polski, Litwy i Ukrainy w Lublinie. Szefowie dyplomacji państw Trójkąta Lubelskiego uczcili piątą rocznicę powstania formatu i przyjęli wspólne oświadczenie.
Ministrowie podkreślili znaczenie współpracy wojskowej, czego przykładem jest Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada (LITPOLUKRBRIG), która w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. We wspólnym oświadczeniu potwierdzono również kontynuację wdrażania umów o współpracy bezpieczeństwa Ukrainy z Polską i Litwą, podpisanych w ubiegłym roku.
Szefowie MSZ zgodnie zadeklarowali intensyfikację działań przeciwko zagrożeniom hybrydowym, zwłaszcza w obszarze cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa energetycznego, w tym przeciwdziałanie wykorzystywaniu przez Rosję tak zwanej „floty cieni”. Potępiono również systemowe zbrodnie wojenne Rosji, nielegalne deportacje ludności ukraińskiej, w tym dzieci, oraz wezwano do uwolnienia wszystkich przetrzymywanych obywateli Ukrainy.
Mówimy również o powrocie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Nasz atronauta jest już w Kolonii. W Europejskim Centrum Astronautów przejdzie proces ponownej adaptacji swojego organizmu do warunków ziemskich.
W "Kartce z kalendarza" przypomnimy o 615 rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
15 lipca 1410 roku, na polach Grunwaldu rozegrała się bitwa pomiędzy wojskiem polsko-litewskim a armią zakonu krzyżackiego. Zakończyła się spektakularnym zwycięstwem militarnym Polaków i ich sprzymierzeńców. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy i zarazem starcie dwóch najpotężniejszych armii tamtych czasów.
Krzyżacy walczyli pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena. Połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i oddziałami czeskimi dowodził król Władysław Jagiełło i wielki książę litewski Witold.
Bitwa pod Grunwaldem była skutkiem wieloletniego konfliktu Polaków i Litwinów z zakonem krzyżackim i kulminacją działań wojennych rozpoczętych rok wcześniej. Krzyżacy chcieli rozbić przymierze polsko-litewskie i utrzymać Ziemię Dobrzyńską i Żmudź, by w końcu utworzyć w Europie wschodniej potężne państwo. Polacy i Litwini pragnęli odzyskać utracone tereny.
Bitwę wygrały wojska polsko-litewskie, które rozgromiły siły krzyżackie, co przyczyniło się do wzmocnienia znaczenia państwa polskiego i Władysława Jagiełły w Europie. Osłabiło zarazem pozycję zakonu krzyżackiego, nie doprowadziło jednak do jego całkowitego zniszczenia.
Maturzyści z polskich szkół na Litwie hucznie zakończyli swoją przygodę ze szkołą. Na wileńskim Placu Katedralnym, 163 pary zatańczyły poloneza. To rekord. Przed rokiem w sercu litewskiej stolicy taniec wykonały 144 pary. Tańcu przyglądały się rodziny abiturientów, ich nauczyciele, mieszkańcy Wilna, mer miasta oraz nasz wileński korespondent Kamil Zalewski. Jego relacja w naszym magazynie.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.