Redakcja Polska

Prezydenci Polski, Izraela i Niemiec oddali hołd ofiarom powstania w getcie warszawskim

22.04.2023 09:15
Prezydenci, biorący udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, po przemówieniach udali się wspólnie pod Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie. Tam prezydent Andrzej Duda, prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier i prezydent Izraela Isaak Herzog złożyli kwiaty.
Audio
  • W magazynie m.in. o obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, o rozstrzygnięciu konkursu "Moje serce pękło. Katyń 1940", planach budowy w Polsce małych reaktorów jądrowych i udziale Polski w badaniu kosmosu [posłuchaj]
Po wystąpieniach okolicznościowych prezydenci Polski, Izraela i Niemiec złożyli kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta.
Po wystąpieniach okolicznościowych prezydenci Polski, Izraela i Niemiec złożyli kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta.Jakub Szymczuk/KPRP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o obchodach 80 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim i wizycie w Polsce prezydentów Niemiec i Izraela.

W środę w południe przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera, prezydenta Izraela Isaaka Herzoga, premiera Mateusza Morawieckiego oraz przedstawicieli środowisk żydowskich odbyły się główne uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania w getcie warszawskim.

Hołd Żydom, którzy zginęli w powstaniu w Getcie Warszawskim oddała też Warszawa.

80 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się "prowadzić bezwolnie na rzeź".

Relacjonujemy też galę konkursu "Moje serce pękło. Katyń 1940".

Martyna Miszczyk, Daria Wiech, Iga Popławska i Dominika Liszkiewicz to zwyciężczynie IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie.

Jego pomysłodawczynią jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Marszałek Elżbieta Witek podczas gali przypomniała, że sowieci chcieli zabić polskich oficerów i polską inteligencję dwa razy - unicestwiając ich fizycznie oraz robiąc wszystko, aby pamięć o naszych bohaterach - oficerach, funkcjonariuszach, nauczycielach, księżach - została na zawsze zapomniana.

"To się udawało przez wiele dekad, ale nie udało się zniszczyć pamięci między innymi dzięki podejmowaniu tego tematu przez ludzi młodych" - podkreślała i dodała, że w pracach uczestników było widać osobiste przemyślenia i emocje. Podziękowała im za patriotyczną postawę.

Polska jest na etapie badań nad włączeniem do krajowej sieci energetycznej i ciepłowniczej małych bloków jądrowych. Amerykański EXIM Bank deklaruje 3 mld dolarów, a agencja DFC - 1 mld dol. na rozwój reaktorów BWRX-300 w Polsce przez spółkę Orlen Synthos Green Energy - poinformował w poniedziałek ambasador USA Mark Brzezinski. W ambasadzie USA w Warszawie podpisano listy intencyjne w tej sprawie.

- Polska potrzebuje nowych rozwiązań energetycznych, by ochronić się przez wpływami Rosji, by spełnić zobowiązania klimatyczne i napędzać rozwój gospodarki. Firma GE Hitachi to zaufany partner, który może dostarczyć takich rozwiązań - ocenił ambasador USA Mark Brzezinski.

Na początek wytypowano 7 lokalizacji, w których w przyszłości powstaną małe elektrownie jądrowe. O tej nowej technologii wytwarzania energii, opowiada w naszym programie Jakub Wiech z portalu Energetyka24.

Jeszcze w tym miesiącu zaplanowano start misji kosmicznej Europejskiej Agencji w kierunku księżyców Jowisza, w którą zaangażowane są polskie podmioty. To nie jedyny tegoroczny wkład polskich podmiotów w podbój kosmosu. Polskie firmy, a także studenci tworzą własne satelity, które mają stopniowo trafiać na okołoziemską orbitę. Rozmawiamy o tym z profesorem Grzegorzem Wrochną, prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej.

Naszym gościem jest też Piotr Kułak z Muzeum Karykatury w Warszawie, który opowiada o ciekawych wystawach przygotowanych na 45-lecie placówki.

W Teatrze Roma w Warszawie odbyła się uroczysta premiera jednego z najbardziej znanych obecnie musicali na świecie „We will rock you”. Polscy widzowie długo czekali na rodzimą wersję tego spektaklu, opartego na piosenkach legendy rocka - zespołu Queen. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z twórcami spektaklu.

W programie również kolejna część cyklu "Z językiem polskim w świat".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Prezydent Frank-Walter Steinmeier: proszę o przebaczenie za zbrodnie, które Niemcy popełnili w getcie warszawskim

20.04.2023 09:01
Straszliwe zbrodnie, które Niemcy tutaj popełnili, napawają mnie głębokim wstydem. Jako prezydent Niemiec chylę czoła przed odważnymi bojownikami getta warszawskiego - powiedział Frank-Walter Steinmeier podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Szef MON: Polska jest bardzo zaawansowana w budowie wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej

20.04.2023 15:23
Korzystamy z najlepszych rozwiązań, budujemy interoperacyjność. Dzięki temu Polska jest bezpieczna - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Radomiu przy okazji szkolenia żołnierzy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Podkreślił, że odchodzimy od sprzętu postsowieckiego, a Polska jest już bardzo zaawansowana w budowie systemu wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej. 

TSUE obniżył karę dla Polski. Szynkowski vel Sęk: dialog z instytucjami UE przynosi wymierne rezultaty

21.04.2023 15:11
- Choć nasze stanowiska w niektórych elementach nadal się różnią, dialog z instytucjami europejskimi ma sens i przynosi wymierne rezultaty - powiedział w piątek minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, komentując postanowienie TSUE o obniżeniu kar dla Polski.