Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 17.03.2023 r.

17.03.2023 17:49
W tym wydaniu: wizyta prezydenta Czech Petra Pavla w Polsce, decyzja o przekazaniu polskich myśliwców Ukrainie oraz wizyty ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w Korei Południowej i Wietnamie.
Audio
Warszawa to druga stolica, którą odwiedza nowy czeski prezydent, zaprzysiężony przed tygodniem
Warszawa to druga stolica, którą odwiedza nowy czeski prezydent, zaprzysiężony przed tygodniemPAP/Paweł Supernak

PREZYDENT CZECH ODWIEDZIŁ POLSKĘ

W czwartek oficjalną dwudniową wizytę w Warszawie rozpoczął nowy prezydent Czech Petr Pavel wraz z małżonką Evą Pavlovą.

Do Warszawy przybył tydzień po swoim zaprzysiężeniu. Zgodnie z jego przedwyborczą deklaracją - to jego druga zagraniczna podróż po odwiedzeniu Bratysławy.

Główny punktem wizyty były czwartkowe rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematykę spotkania zdominowały kwestie bezpieczeństwa, w tym, energetycznego a także sytuacja na Ukrainie oraz przyszłość NATO i Unii Europejskiej. Prezydenci omówili też relacje dwustronne, w tym gospodarcze.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił bardzo dobre relacje łączące dziś Polskę i Czechy. Wskazał na fakt, że Petr Pavel przybył do Warszawy zaraz po tym, gdy odwiedził Słowację, z którą Czechy związane są historycznie.

Andrzej Duda mówił o perspektywach współpracy gazowej między Polską i Czechami. Polska chce znacząco zwiększyć przepustowość dostaw LNG. Ma temu służyć budowa pływającego terminalu gazowego na wodach Zatoki Gdańskiej. Czechy mogłyby wykorzystać naszą infrastrukturę do zapewnienia sobie dostaw gazu poprzez Morze Bałtyckie.

Polski prezydent przyznał, że dziękował Pavlowi za "bardzo dobre warunki, jakie są stwarzane dla polskiej mniejszości w Czechach". Wskazał tu na możliwość rozwoju kulturalnego, edukację. "Prosiłem pana prezydenta o taki swoisty patronat nad tymi sprawami, aby go sprawował" - powiedział Andrzej Duda.

"Mam nadzieję, że przez te najbliższe lata, póki ja jeszcze tutaj sprawuję urząd prezydenta RP, będziemy dobrze i blisko współpracowali, budując te relacje polsko-czeskie na jak najlepszej drodze, i naszej współpracy zarówno w NATO jak i w UE, w Trójmorzu, Bukareszteńskiej Dziewiątce i wszystkich formatach, w których razem uczestniczymy" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Czech mówił o konieczności uniezależniania się od rosyjskich surowców energetycznych. Petr Pavel ocenił także, że wojna na Ukrainie pokazała "strategiczne ryzyko" wynikające ze stuprocentowego uzależnienia od rosyjskiej energii, a także pozytywnie ocenił wzajemne stosunki obu państw. "poprzez całą historię nasze relacje chyba nie były na tak wspaniałym poziomie, jak teraz" - powiedział po spotkaniu z Andrzejem dudą nowy czeski prezydent.

Petr Pavel jest prezydentem Republiki Czeskiej od 9 marca bieżącego roku. Przed startem w wyborach prezydenckich Pavel nie był związany z polityką - jest generałem czeskiej armii w stanie spoczynku. W latach 2012-2015 pełnił funkcję szefa Sztabu Generalnego Czeskich Sił Zbrojnych, a następnie, w latach 2015-2018 był szefem Komitetu Wojskowego NATO, jako pierwszy wojskowy z krajów dawnego Układu Warszawskiego.

POLSKA PRZEKAŻE UKRAINIE MYŚLIWCE MIG-29

W najbliższych dniach Polska przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29 - ogłosił prezydent Andrzej Duda. Równolegle do transferu przygotowywanych jest kilkanaście kolejnych maszyn.

Prezydent Duda mówił o tym w trakcie wspólnego z prezydentem Czech Petrem Pavlem spotkania z mediami. Prezydent podkreślił, że maszyny wysyłane na Ukrainę są sprawne, choć ich okres użytkowania zbliża się do końca.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk ocenił, że przekazanie Ukrainie myśliwców MiG-29 nie zmniejsza naszego bezpieczeństwa. Piotr Wawrzyk powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że ukraińscy żołnierze od razu będą mogli obsługiwać te maszyny, ponieważ ich armia też takimi dysponuje.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, iż decyzja zapadła najpierw na poziomie najwyższych władz państwowych, a następnie rząd podjął w tej kwestii specjalną uchwałę. Stało się tak, ponieważ myśliwce MiG-29 są cały czas samolotami czynnymi w obronie powietrznej Polski.

WIZYTY SZEFA MSZ W KOREI POŁUDNIOWEJ I WIETNAMIE

„Korea Południowa jest obecnie jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski“ - mówił w Seulu minister spraw zagranicznych . W trakcie trzydniowej wizyty Zbigniew Rau rozmawiał z miejscowymi władzami zarówno o współpracy gospodarczej jak i w dziedzinie bezpieczeństwa.

Minister Zbigniew Rau jest kolejnym politykiem, który w ostatnim czasie odwiedza Koreę Południową. W ostatnich miesiącach Polska zdecydowała się kupić koreańskie czołgi, a miejscowy koncern energetyczny wybuduje w Polsce elektrownię atomową.

Szef polskiej dyplomacji mówił dziennikarzom w Seulu, że miejscowe firmy nie wykluczają kolejnych inwestycji w Polsce.

Koreański minister spraw zagranicznych Park Jin mówił po spotkaniu ze Zbigniewem Rauem, że kolejne wspólne projekty przypadają na ważny dla obu krajów czas, ponieważ w tym roku obchodzimy 10-lecie podpisania przez oba kraje umowy o partnerstwie strategicznym.

Polski Minister spraw zagranicznych zaapelował z kolei do swojego koreańskiego odpowiednika o dalsze wsparcie dla Ukrainy. Korea Południowa nie jest członkiem NATO, ale współpracuje z Sojuszem i wspiera Ukrainę humanitarnie. Nie wysyła jednak tam swojej broni.

Z Korei Południowej Zbigniew Rau udał się do Hanoi, by rozmawiać o zwiększeniu współpracy gospodarczej. Po rozmowach z wietnamskim premierem i szefem dyplomacji, polski minister spraw zagranicznych mówił, że Polska jest zainteresowana m.in. sprzedażą nowych technologii.

Wietnam jest też zainteresowany polską wołowiną, mięsem z gęsi i kaczek oraz borówkami.
Minister Zbigniew Rau podkreślał, że Wietnam jest bardzo atrakcyjnym partnerem handlowym.

Minister Zbigniew Rau spotkał się także z miejscowymi parlamentarzystami z grupy przyjaźni polsko-wietnamskiej, a także z wiceszefem parlamentu w Hanoi.

Podczas wizyty polskiego ministra Akademie Dyplomatyczne obu krajów, kształcące młodych dyplomatów, podpisały porozumienie o współpracy.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Przemysław Pawełek.

Prezydent Czech Petr Pavel z dwudniową wizytą w Polsce

16.03.2023 16:22
Pierwszym punktem jego wizyty było spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematami rozmów było m.in. regionalne bezpieczeństwo i wzajemna współpraca.

Wizyta prezydenta Czech w Polsce. Marcin Przydacz: pokazuje naszą rolę w regionie

17.03.2023 12:00
- Petr Pavel powiedział na konferencji prasowej, że stosunki polsko-czeskie są najlepsze w historii. Myślę, że tak w rzeczywistości jest - mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP. W opinii Marcina Przydacza wizyta nowego prezydenta Czech w Polsce pokazuje rolę, jaką nasz kraj pełni w regionie.

Minister Rau dla "Le Figaro": Rosja zniszczyła architekturę bezpieczeństwa w Europie

17.03.2023 13:02
- Martwi mnie, że niektóre kraje europejskie wciąż są przywiązane do idei kooperacji, w której Rosja jest jednym z filarów europejskiego bezpieczeństwa - oświadczył polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w wywiadzie opublikowanym przez francuski dziennik "Le Figaro". - Kraje te nie są gotowe, by zmierzyć się z faktem, że Rosja zniszczyła architekturę bezpieczeństwa w Europie - powiedział minister.

Słowacki rząd zdecydował - przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29

17.03.2023 15:57
- Słowacki rząd zdecydował o przekazaniu Ukrainie trzynastu myśliwców MiG-29 - poinformował po posiedzeniu gabinetu premier Eduard Heger. - Myśliwce będą wykorzystywane do ochrony ukraińskich obywateli - podkreślił szef rządu.