X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Polscy jazzmani i Kasia Sobczyk? "To nie grzech"...

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 19:00
Tytuł wzięty z porannej prasy i trzy minuty komponowania przy fortepianie – tak powstał jeden z największych przebojów ery bigbitu.
Audio
  • Polscy jazzmani i Kasia Sobczyk? "To nie grzech"...

W 1965 roku autor piosenek Andrzej Kudelski oraz ceniony pianista i kompozytor jazzowy – znany ze współpracy m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim i Andrzejem Kurylewiczem – Krzysztof Sadowski brali udział w nowatorskiej audycji Polskiego Radia pt. "Piosenki od ręki". Zgodnie z tytułem celem programu było stworzenie szlagieru w ciągu jednego dnia na podstawie tytułu prasowego. Tym razem brzmiał on "Osiemnaście mieć lat to nie grzech". Nad tekstem spreparowanym naprędce przez Kudelskiego Sadowski pracował przy fortepianie kilka minut.

Po emisji panowie uznali, że piosenka jest za dobra, by zapomnieć o niej po jednym zaledwie wykonaniu. Wtedy Sadowski zaproponował nowo powstały szlagier zespołowi Czerwono-Czarni. Choć, jak większość polskich jazzmanów, uważał "polską młodzież śpiewającą polskie piosenki" za muzycznych amatorów, z podopiecznymi Franciszka Walickiego zaprzyjaźnił się już w 1961 roku. Czerwono-Czarni grali wtedy w czysto męskim składzie, a w repertuarze mieli przede wszystkim – bliskie sercu Sadowskiego – amerykańskie bluesy. Dlatego ceniony jazzman zgodził się występować w warszawskiej restauracji "Kongresowa" m.in. z cyganem Michajem Burano oraz miłośnikiem kowbojskich piosenek Tonim Keczerem. Najprawdopobniej pierwsze rock'n'rollowe koncerty w Polsce skończyły sie po trzech miesiącach ze względu na... zbyt dużą frekwencję.

Gdy Kasia Sobczyk śpiewała po raz pierwszy "To nie grzech", Czerwono-Czarni byli już innym zespołem, a słowo rock'n'roll miało w Polsce zupełnie odmienne znaczenie. Więcej w felietonie Adama Halbera.

Czytaj także

"To była autentyczna gwiazda polskiej sceny"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2010 10:38
Zmarła Katarzyna Sobczyk - polska piosenkarka, popularna w okresie big bitu, znana między innymi z piosenek "O mnie się nie martw", "Trzynastego", "Nie bądź taki szybki Bill".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza hard rockowa grupa w kraju

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 16:00
Wojciech Gąssowski to postać kojarzona z przebojami big beatowymi, mało kto wie, iż na początku lat 70. śpiewał w jednym z najostrzej grających polskich zespołów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Karin Stanek

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 09:00
Piosenkarka zmarła w niemieckim szpitalu, gdzie od trzech tygodni leczyła się na zapalenie płuc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fakty i mity o warszawskim koncercie The Rolling Stones z 1967 roku

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 10:00
Z legend o pobycie najgorętszej wówczas gwiazdy rocka za żelazną kurtyną można by ułożyć gruby tom. Zapewne liczba tych, którzy zarzekają się, że widzieli koncert Stonesów w Warszawie przekracza kilkakrotnie pojemność Sali Kongresowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

90. urodziny ojca polskiego rock’n’rolla

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2011 10:00
To jemu zawdzięczamy pojęcie big-beatu i modę na kolorowe nazwy zespołów, a nawet pierwszą polską dyskotekę. Dziś Franciszek Walicki obchodzi swój okrągły jubileusz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Stanisław Guzek został Stanem Borysem

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 11:00
Historię "Spaceru dziką plażą" - pierwszego wspólnego przeboju Stana Borysa i Bizonów - przedstawił Adam Halber w swoim radiowym felietonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Fidel Castro ściągnął Paula Ankę do Polski...

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 15:00
W środę legendarny piosenkarz zaśpiewa w warszawskiej Sali Kongresowej. Droga Paula Anki nad Wisłę była jednak kręta, o czym opowiada Adam Halber w jedynkowym felietonie muzycznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Denna" piosenka Czerwonych Gitar trafia do repertuaru Oddziału Zamkniętego

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 22:00
"Jesień idzie przez park" to jedna z najbardziej poruszających piosenek Krzysztofa Klenczona. Nie przepada za nią tylko jeden z autorów tekstu, Bogdan Loebl.
rozwiń zwiń