Raport Białoruś

Białoruś zakazuje importu ziemniaków z UE, na prośbę Rosji

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 22:00
Zakaz jest czasowy. Jego wprowadzenie to wynik wielokrotnych próśb Rosji.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): zakaz importu kartofli z UE na Białoruś
Ziemniaki sprowadzili do Europy około 1570 roku Hiszpanie - po podboju Państwa Inków. Także o tym można przeczytać w książce Agnieszki Drotkiewicz Piano rysuje sufit. Rozmowy o przygodzie.
Ziemniaki sprowadzili do Europy około 1570 roku Hiszpanie - po podboju Państwa Inków. Także o tym można przeczytać w książce Agnieszki Drotkiewicz "Piano rysuje sufit. Rozmowy o przygodzie".Foto: sxc.hu/cc

Białoruś 1 lutego wprowadziła czasowy zakaz importu ziemniaków z państw Unii Europejskiej. Z zakazu wyłączono około 50 gospodarstw z krajów wspólnoty. Większość to polscy producenci.

Zakaz importu dotyczy wszystkich ziemniaków i sadzeniaków z wyjątkiem przeznaczonych dla celów badawczych. Z restrykcji wyłączono 44 gospodarstwa i szkółki ogrodnicze z Polski oraz 3 z Węgier i po jednej z Niemiec i Łotwy. Zakaz nie obejmuje kartofli poddanych obróbce termicznej lub wchodzących w skład półproduktów.

Białoruskie ministerstwo rolnictwa uzasadniło zakaz wielokrotnymi prośbami rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor). Rosja wstrzymała import ziemniaków z krajów Unii Europejskiej 1 lipca ubiegłego roku z powodu - jak to uzasadniono - nieprzestrzegania rosyjskich norm fitosanitarnych. Według Rossielchoznadzoru od 2010 roku w toku fitosanitarnych kontroli ziemniaków pochodzących z Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Niemiec i W. Brytanii w ponad stu przypadkach wykryto mikroorganizmy, które w Rosji są objęte kwarantanną. W sumie 12 tys. ton ziemniaków nie zostało od tego czasu przepuszczonych przez rosyjską granicę – według rosyjskich służb z powodu wykrycia obecności szkodników, w tym różnych typów mątwika ziemniaczanego w europejskiej produkcji ziemniaczanej.
W ubiegłym tygodniu Rosja wstrzymała także import wieprzowiny z UE. Powodem było wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń. Białoruś wzorem Rosji, już następnego dnia zaczęła zawracać do Unii Europejskiej transporty z wieprzowiną. Oficjalnie na Białorusi jeszcze nie potwierdzono, że stosuje się taki środek.

Branża mięsna szacuje, że w zeszłym roku na terytorium Rosji i Białorusi wyeksportowaliśmy około 80 tysięcy ton wieprzowiny. To jeden z największych rynków zbytu dla polskiego mięsa.
Weterynarze na Litwie stwierdzili afrykański pomór świń u dwóch padłych dzików. Jeden z przypadków stwierdzono niedaleko Soleczników, drugi w okolicach miasta Alytus. Najbliższy z przypadków wystąpił tylko 70 kilometrów od polskiej granicy.
Nasi weterynarze już przygotowują się na wypadek jej wystąpienia w Polsce.

IAR/PAP/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś oddaje Rosji najważniejszą rafinerię

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 22:47
Jeśli transakcja dojdzie do skutku, firma Rosnieft Igora Sieczyna przejmie pełną kontrolę nad rafinerią w Mozyrzu. To największy zakład przetwórczy ropy na terytorium byłego ZSRR, jeden z najważniejszych zakładów przemysłowych Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kreml zapowiada: Unia Eurazjatycka powstanie za rok

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 20:00
Rosja, Białoruś i Kazachstan uzgodniły we wtorek podstawowe zasady funkcjonowania Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: rosną ceny alkoholu i papierosów

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 21:00
Nowy Rok na Białorusi rozpoczął się od podwyżek cen. Nasi wschodni sąsiedzi więcej zapłacą m.in. za wyroby tytoniowe i alkohol.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: rosną ceny gazu, prądu i ogrzewania

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 19:34
Ceny gazu i energii są na Białorusi dotowane z budżetu państwa. W 2012 roku Białorusini pokrywali tylko jedną piątą kosztów dostarczanego im gazu i jedną trzecią kosztów energii elektrycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: nowy podatek, za dopuszczenie samochodu do ruchu

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 17:35
Właściciele pojazdów muszą wnosić specjalną opłatę za ich dopuszczenie do ruchu drogowego od 1 stycznia 2014 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: inflacja w 2013 roku wyniosła 16,5 procent

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 20:00
Inflacja jest niższa niż w poprzednim roku, ale nie udało się osiągnąć zakładanego poziomu 12 procent. Od listopada 2011 roku ceny podstawowych artykułów spożywczych są regulowane przez władze.
rozwiń zwiń