Raport Białoruś

Białoruś za liberalizacją w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 12:00
- Fundamentem EUG powinno być zniesienie wzajemnych ograniczeń w handlu – oznajmił Aleksander Łukaszenka w opublikowanym w środę przesłaniu do szefów państw Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka
Szef białoruskiego państwa Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

- Nadal uważamy, że fundamentem Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej powinno się stać całkowite zniesienie wyjątków i ograniczeń w przepływie towarów - oświadczył Łukaszenka w opublikowanym w środę w państwowych dziennikach białoruskich przesłaniu.

Przypomniał też, że strona białoruska na wszystkich etapach przygotowania umowy o EUG wskazywała na konieczność jak największego zliberalizowania działalności w ramach organizacji.

W dokumencie wydanym w związku z objęciem przez Białoruś 1 stycznia przewodnictwa w EUG podkreślono, że Białoruś uważa Eurazjatycką Unię Gospodarczą za najważniejszą organizację integracyjną, która sprzyja gospodarczej i społecznej stabilności w regionie.

Łukaszenka wystąpił przy tym z szeregiem postulatów.

- Proponujemy wypracować skuteczne mechanizmy funkcjonowania EUG w warunkach stosowania przez jedno z państw-członków jednostronnych środków ochrony rynku wobec państw trzecich. Szczególne uwagę należy zwrócić na kwestie koordynacji współpracy w sferze posunięć sanitarnych, weterynaryjnych i fitosanitarnych oraz ochrony praw konsumentów - podkreślił Łukaszenka

Łukaszenka w grudniu ostro skrytykował wprowadzone przez Rosję restrykcje na dostawy towarów z Białorusi. Zaznaczył, że zrobiono to w trybie jednostronnym i bez konsultacji w komisji EUG. Rosjanie wstrzymali import mleka i mięsa z Białorusi, twierdząc, że są naruszane normy sanitarne.

Łukaszenka o wspólnych rynkach energii

Inne postulaty Łukaszenki w przesłaniu dotyczą m.in. przyspieszenia prac zmierzających do przyjęcia wspólnej polityki przemysłowej i rolnej oraz rozpoczęcia realizacji w praktyce uzgodnień dotyczących wspólnych działań w sferze rozwoju eksportu.

- Przywiązujemy duże znaczenie do wpracowania koncepcji utworzenia wspólnych rynków energii elektrycznej, gazu, ropy i produktów naftowych - podkreślił też Łukaszenka, wyrażając nadzieję na poparcie przez pozostałych członków Unii białoruskich inicjatyw.

EUG powstała 1 styczniu 2015 r. na bazie Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu, a jej członkami są także Armenia i Kirgistan. Organizacja ma koordynować wolny handel, systemy finansowe i regulować politykę przemysłową i rolną wraz z rynkami pracy i transportem. Jej członkowie mają też prowadzić wspólną politykę w dziedzinie energetyki.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś już nie chce handlować z Rosją w jej walucie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 23:59
Aleksander Łukaszenka polecił rządowi, aby handel z Rosją odbywał się w twardych walutach: dolarach lub euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poroszenko chwali Białoruś i chce pośredniczyć w relacjach z UE

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 23:59
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że Kijów może pomóc Mińskowi w rozwoju stosunków z Unią Europejską w ramach Partnerstwa Wschodniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: aresztowano cztery osoby za handel walutami

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 11:57
Na Białoruś powrócił zapomniany zawód tzw. ”cinkciarza”, czyli osoby nielegalnie wymieniającej waluty. To wynik zawirowań na miejscowym rynku walutowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: zniesiono prowizję od kupna euro i dolarów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 12:55
Prowizja od kupna waluty przez ludność Białorusi zostanie od piątku zniesiona - zdecydował Bank Narodowy. Była ona pobierana od 20 grudnia w rozmiarze 30 proc., ale potem ją stopniowo obniżano. Miała ograniczyć popyt na walutę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bank Światowy przyznał Białorusi 250 mln dolarów kredytu na drogę Mińsk-Grodno

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 22:00
Bank Światowy udzieli Białorusi kredytu wysokości 250 mln dol., m.in. na modernizację drogi Mińsk-Grodno - poinformował w piątek przedstawiciel Ministerstwa Transportu i Komunikacji Białorusi. Odpowiednie porozumienie zostało podpisane w czwartek.
rozwiń zwiń