Raport Białoruś

Poroszenko chwali Białoruś i chce pośredniczyć w relacjach z UE

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 23:59
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że Kijów może pomóc Mińskowi w rozwoju stosunków z Unią Europejską w ramach Partnerstwa Wschodniego.
Audio
  • Aleksander Łukaszenka: zawsze zrobimy to, o co prosi prezydent Ukrainy (źr. IAR)
  • Prezydent Petro Poroszenko podziękował Białorusi za jej stanowisko wobec kwestii suwerenności i niepodległości Ukrainy (źr. IAR)
Delegacja Aleksandra Łukaszenki podczas rozmów z prezydentem Petrem Poroszenką  i członkami ukraińskiego rządu w Kijowie.
Delegacja Aleksandra Łukaszenki podczas rozmów z prezydentem Petrem Poroszenką i członkami ukraińskiego rządu w Kijowie.Foto: PAP/EPA/MYKOLA LAZARENKO / POOL

Poroszenko pochwalił w niedzielę Białoruś za wsparcie jedności terytorialnej jego kraju. - Jesteśmy zainteresowani wsparciem dla Białorusi, jeśli uzna to ona za stosowne, w rozwoju relacji w ramach Partnerstwa Wschodniego - oświadczył Poroszenko spotykając się w niedzielę w Kijowie Aleksandrem Łukaszenką.

Ukraina a Białoruś i Kazachstan

- Wbijamy klin w Unię Celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Jest to droga do rozmrożenia ich stosunków (Białorusi i Kazachstanu) z UE – oznajmiło w rozmowie z PAP źródło w administracji prezydenckiej w Kijowie. W poniedziałek ma tu przybyć z wizytą prezydent Kazachstanu Nurstułtan Nazarabajew.

Partnerstwo Wschodnie to unijny program zacieśniania współpracy z sześcioma wschodnimi sąsiadami UE: Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią. Został zainaugurowany, z inicjatywy Polski i Szwecji w maju 2009 roku na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Pradze.

Celem inicjatywy jest zbliżenie państw partnerskich do Unii Europejskiej poprzez pogłębioną współpracę i działania integracyjne, w oparciu o unijne wartości, normy i standardy.

Prezydent Ukrainy oświadczył po rozmowach z Łukaszenką, że Ukraina i Białoruś mogą działać razem w ramach wykorzystania wspólnych technologii, prawodawstwa, źródeł finansowych i innych poziomów Partnerstwa Wschodniego - powiadomiła jego administracja.

O handlu

- Nie dopuszczamy możliwości spadku obrotów handlowych z Białorusią i chcemy nawet zapewnić ich wzrost. Pragnę zadeklarować ze swej strony, że Ukraina jest zainteresowana tym, by relacje handlowe, polityczne i w dziedzinie bezpieczeństwa rozwijały się z maksymalną intensywnością - powiedział Poroszenko. - Jesteśmy absolutnie przejrzyści. Możecie na nas po prostu liczyć - oświadczył ze swej strony Łukaszenka, cytowany przez administrację Poroszenki.

Spotkanie
Spotkanie w Kijowie. PAP/EPA/MYKOLA LAZARENKO / POOL

 

Na Białorusi ma być transmitowana ukraińska telewizja

W komunikacie ze spotkania znalazł się ważny zapis o umożliwieniu transmitowania w Białorusi jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych "w celu obiektywnego informowania o wydarzeniach na Ukrainie".

Poseł ukraiński Mustafa Najem napisał na Facebooku, że na Białorusi miałby być nadawany Pierwszy kanał państwowej telewizji, sprawa miałaby zostać uregulowana do końca stycznia. Jednak bliższe szczegóły nie są znane.

Spotkanie grupy kontaktowej

Z komunikatu ze spotkania wynika, że prezydenci Ukrainy i Białorusi rozmawiali o kolejnym spotkaniu grupy kontaktowej ws. rozwiązania konfliktu w Donbasie, gdzie ukraińskie siły rządowe walczą przeciwko wspieranym z Rosji separatystom. W dwóch poprzednich spotkaniach, do których doszło we wrześniu w stolicy Białorusi, Mińsku, uczestniczyli wysłannicy Ukrainy, Rosji, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz separatystów.

Bardzo dziękuję panu za to, że podczas tego proces uzyskaliśmy unikalną możliwość prowadzenia dialogu trójstronnej grupy kontaktowej (…). Dziękuję oddzielnie Białorusi za jasne stanowisko wobec suwerenności, jedności terytorialnej i niepodległości Ukrainy (…)" - podkreślił Poroszenko.

Aleksandr Łukaszenka zadeklarował, że Mińsk zawsze opowiadał się za pokojem na Ukrainie i będzie sprzyjał organizacji kolejnej tury rozmów pokojowych. - Jeśli będzie coś potrzeba od Białorusi, panie prezydencie, proszę mówić. W ciągu doby zrobimy wszystko o co pan poprosi. Tak było dotąd i tak będzie nadal - zapewniał w Kijowie.

Dwie pierwsze tury rozmów pokojowych w Mińsku zaowocowały porozumieniem, które mówiło m.in. do zawieszeniu broni, utworzeniu zdemilitaryzowanej strefy buforowej i zatrzymaniu oddziałów wojskowych obu stron na linii frontu według stanu z 20 września. Porozumienie to nie jest wypełniane, jednak na wschodniej Ukrainie utrzymuje się kruchy rozejm.

W czasie wizyty w Warszawie, do której doszło w ub. tygodniu, prezydent Poroszenko zapowiadał, że w czwartek i piątek ma się odbyć wideokonferencja grupy kontaktowej, a w niedzielę - spotkanie tej grupy w Mińsku. Potem ma odbyć się kolejna rozmowa w formacie normandzkim - informował wówczas Poroszenko.

Mimo że wideokonferencja się odbyła, rozmów nie udało się zorganizować. - Mamy nadzieję, że mińskie spotkanie odbędzie się przed Nowym Rokiem - oświadczył w piątek przedstawiciel samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denys Puszylin.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Spotkanie
Spotkanie w Kijowie 21.grudnia. Fot. PAP/EPA/MYKOLA LAZARENKO / POOL

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MSZ Białorusi: świat stanął na progu zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 21:10
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej powiedział , że kryzys na Ukrainie "doprowadził do pogłębienia podziałów, zarówno wewnątrz tego kraju, jak i poza jego granicami". Mińsk odwiedził we wtorek Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie kontrolują białoruskie masarnie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 16:10
Specjaliści rosyjskiej służby sanitarnej Rossielchoznadzor rozpoczęli kontrole białoruskich zakładów mięsnych i mleczarskich. Sprawdzane są przedsiębiorstwa, którym w ostatnim czasie zakazano eksportu produkcji na rosyjski rynek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś nieoficjalnie wznowiła kontrole na granicy z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 16:39
O kontrolowaniu transportów Rosji przez Białoruś piszą mińskie media, powołując się na relacje kierowców i rosyjskiej służby celnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: na granicy z Rosją nie ma kontroli, tylko monitoring

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 23:59
Białoruski Państwowy Komitet Celny zaprzeczył doniesieniom mediów, by celnicy wznowili kontrolę towarów na granicy z Rosją. Według Komitetu prowadzony jest jedynie "monitoring” pojazdów jadących z Rosji na Białoruś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: zakazano podwyżek cen na czas świąt

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 13:00
Ministerstwo handlu Białorusi wprowadziło moratorium na wzrost cen artykułów konsumpcyjnych. Będzie ono obowiązywać przez cały okres świąteczny - do 15 stycznia 2015 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszefowa MSZ Białorusi: widać niewielką poprawę relacji z UE

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 05:00
Rozwój dobrosąsiedzkich relacji Mińska z Unią Europejską "był i pozostaje jednym z priorytetów białoruskiej polityki zagranicznej” - oświadczyła Jelena Kupczyna, wiceszefowa białoruskiej dyplomacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: Łukaszenka przeciwny sankcjom zachodnim

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 23:59
Aleksander Łukaszenka krytykuje międzynarodowe sankcje. Argumentował, że wpływają one na poziom życia obywateli.
rozwiń zwiń