Raport Białoruś

Łukaszenka: Białoruś otwarta na konstruktywną współpracę z NATO

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 23:59
Aleksander Łukaszenka podkreślił, że Białoruś chciałaby nadal polegać na sile "bratniej Rosji", ale nie chce rezygnować ze współpracy z innymi organizacjami.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Aleksander Łukaszenka w resorcie obrony
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Łukaszenka twierdzi, że jest otwarty na współpracę z NATO
Obrady NATO
Obrady NATO Foto: nato.int

Aleksander Łukaszenka oświadczył, że Białoruś jest otwarta na równoprawny dialog z NATO. Jednocześnie stwierdził, że Mińsk chciałby również w przyszłości mieć wsparcie Rosji z uwzględnieniem interesów "w sferze suwerenności i niezależności Białorusi". Aleksander Łukaszenka podkreślił, że Białoruś chciałaby nadal polegać na sile "bratniej Rosji" i liczy na współpracę w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB). Jednakże nie znaczy to, że rezygnuje ze współpracy z innymi państwami i organizacjami wojskowo-politycznymi.

- Jako suwerenne państwo jesteśmy otwarci także na konstruktywny dialog z NATO na zasadach parytetu i przejrzystości. Łączy nas wiele spraw i wspólna praca nad nimi w pełni odpowiada interesom Białorusi - oświadczył Łukaszenka.

Modernizacja do 2020 roku
Łukaszenka w trakcie spotkania z dowódcami wojskowymi w ministerstwie obrony powiedział, że do 2020 roku Białoruś zakończy modernizację armii. - Nawet ci ludzie, którzy nie są nam życzliwi przyznają, że białoruska armia jest jedną z najbardziej sprawnych bojowo w regionie wschodniej Europy i Azji - przekonywał Łukaszenka.

Dodał, że w przeszłości był krytykowany za to, że traci środki finansowe na uzbrojenie białoruskiej armi. Teraz - powiedział białoruski przywódca - "szczególnie po wydarzeniach na Ukrainie wszyscy zrozumieli, że trzeba dbać o swoich żołnierzy i należy mieć dostatecznie silną armię, aby zabezpieczyć własne interesy”.
Zauważył, że we współczesnym świecie wojen już się nie wypowiada, a gdy się rozpoczną, nie toczą się utartym schematem. - Doświadczenie współczesnych konfliktów zbrojnych pokazuje, że zupełnie dostatnie państwo w ciągu kilku miesięcy, a nawet dni może się przeobrazić w scenę walki zbrojnej, paść ofiarą zagranicznej interwencji i pogrążyć się w odmętach chaosu, katastrofy i wojny domowej - zaznaczył.
Zwracając się do dowództwa białoruskich sił zbrojnych zapewnił, że nigdy nie wciągnie Białorusi w nieprzemyślane i niepotrzebne "awantury", ale jeśli trzeba będzie bronić kraju i stanąć ramię przy ramieniu, to "możecie być pewni, że zobaczycie mnie w pierwszych szeregach".
- Nasza armia powinna odpowiednio reagować na obecne wyzwania i zagrożenia. Powinniśmy jednak w nią inwestować, wychodząc od realiów dzisiejszego dnia. Dlatego dalsze kroki na rzecz rozwoju armii powinny być wszechstronnie zrównoważone i przemyślane - powiedział prezydent.

Białoruś ma kupić nowe samoloty Jak-130
Zapowiedział przeznaczenie środków na "systemową modernizację arsenału". Zaznaczył przy tym, że w zeszłym roku skierowano już do remontu partię myśliwców i samolotów szturmowych oraz podjęto decyzję o zakupie nowych szkoleniowo-bojowych samolotów Jak-130.
- Warunki się zmieniają, choć może nie radykalnie. Widzimy, co się dzieje w tak zwanym teatrze działań wojennych w związku z konfliktami, których nie brakuje. Analizujemy je i naturalnie nie możemy nie reagować. Trzeba dostosowywać się do sytuacji, zmieniać metody walki zbrojnej, jeśli przyjdzie bronić ojczyzny - oznajmił.

Białoruś produkuje swoją broń?
Łukaszenka zwrócił uwagę na konferencji prasowej w zeszłym miesiącu, że obecnie białoruska armia posługuje się bronią produkowaną głównie z Rosji, a Białoruś wytwarza tylko niektóre części, np. elektronikę czy elementy optyczne.
- Pracujemy nad tym, by Białoruś miała własną broń.(...) Powinniśmy mieć dobrą broń, by agresorowi nawet przez myśl nie przeszło bić się z nami. Będziemy mieć takie systemy już za kilka miesięcy - oznajmił.
Przewodniczący Państwowego Komitetu Przemysłu Zbrojeniowego Siarhiej Hurulou mówił zaś pod koniec stycznia, że podczas parady z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja w Mińsku można będzie zobaczyć wyprodukowane w Białorusi nowe "rodzaje środków rażenia bojowego o różnym zasięgu" dla wojsk piechoty.
Niezależny ekspert białoruski ds. wojskowości Alaksandr Alesin przypomniał w tym kontekście, że Łukaszenka już kilka razy wspomniał o możliwości wyprodukowania na Białorusi odpowiednika rakiet balistycznych Iskander.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś sformowała oddział do ochrony granicy z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 19:26
Ma ochraniać odcinek 377 km, w tym fragment granicy wodnej. Oddział przystąpił do pracy w poniedziałek wieczorem - poinformował we wtorek przedstawiciel Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraiński żołnierz Ajdaru: walczymy o Europę z kałasznikowem - przeciw czołgom [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 23:59
Ukraina sama nie wygra wojny z Rosją. A przecież bronimy nie tylko Ukrainy, ale i Europy. Konieczne jest wsparcie, bo walczymy z karabinami przeciw artylerii - o tym mówił Wołodymyr Prawosudow ”Szturm” z batalionu Ajdar w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będzie "Mińsk 3"? Białoruś otwarta na kolejne rozmowy o Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 13:35
Mińsk jest gotowy na następną turę negocjacji w sprawie Ukrainy. Zadeklarował to minister spraw zagranicznych Białorusi. Uważa, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka proponował, że może przyjąć ukraińską broń na swoje terytorium

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 19:00
Aleksander Łukaszenka oświadczył rano że Białoruś mogłaby odegrać dużą rolę w uregulowaniu sytuacji w Debalcewem ”jeśli strony zaangażowane w konflikt by tego chciały”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś wyprodukowała ”swoje iskandery”? Łukaszenka troszczy się o armię

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 15:02
Białoruska armia powinna odpowiednio reagować na obecne wyzwania i zagrożenia - oświadczył Aleksander Łukaszenka podczas wizyty w resorcie obrony. W mediach białoruskich spekuluje się o tym, jakoby Białoruś miała wyprodukować odpowiednik iskanderów.
rozwiń zwiń