Raport Białoruś

Propaganda nowej generacji tworzy wizerunek ”fajnego” Putina i stabilnej Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 19:45
Propaganda działa teraz inaczej niż za czasów zimnej wojny. Wykorzystuje sieci społecznościowe dla swoich celów. W Rosji tworzy wizerunek siły, promuje mit Putina-imperatora, pokazuje sceny wojenne tak, by kojarzyły się z kinem. A na Białorusi – stara się stworzyć wrażenie, że w kraju w ogóle nic się nie dzieje. O przemianach w propagandzie, jakie przeszła przeobrażenie i jak wygląda ona dzisiaj, pisze na swoim blogu działacz i dziennikarz Franciszak Wiaczorka.
Propaganda nowej generacji tworzy wizerunek fajnego Putina i stabilnej Białorusi
Foto: Facebook/Profil Franaka Wiaczorki

Propaganda to ostatnio modne słowo. Wszystkie konferencje na ważnych uniwersytetach w Harvardzie, Oksfordzie poświęcone są właśnie propagandzie. Najważniejszą rzeczą obecnie jest zrozumienie, że współczesna propaganda jest czymś innym, niż miało to miejsce podczas zimnej wojny. Wcześniej Józef Stalin czy Leonid Breżniew po prostu zamknęli granice, ludzie nie mogli wyjeżdżać z kraju, nie wiedzieli, jak tam wygląda życie, co tak naprawdę się odbywa na świecie. Dyktator wydając polecenia ze swojego pokoju, przez telefon, mógł kontrolować wszystkich redaktorów wszystkich mediów, niemalże sto procent obywateli było pod kontrolą.

Teraz każdy jest uzbrojony w tablet i smartfon, stąd trudno nadzorować wszystko i każdego. Dlatego propaganda bardzo szybko ewoluowała, nawet szybciej niż demokratyczne dziennikarstwo. Nauczyła się wykorzystywać sieci społecznościowe i nowe media dla swoich celów. I tak, sieci społecznościowe służą teraz reżimom totalitarnym w dwóch celach. Sprawdzając np. słowa kluczowe można oceniać stopień niezadowolenia, analizować nastroje. Druga okoliczność, która pomaga dyktatorom, to fakt, że w Internecie ludzie wyładowują swoją złość, agresję. Trolle, prowokatorzy internetowi, jeszcze ich do tego zachęcają. Chodzi i o to, by ludzie swoim nastrojom dawali wyraz w sieci, a nie na ulicach. Poziom gotowości do protestu się obniża.

Oprócz tego współczesna propaganda chce z jednej strony stworzyć wizerunek siły, z drugiej strony - zastraszyć. Grupy proputinowskie i prołukaszenkowskie nie zamieszczają ostatnio zbyt często haseł wzywających, by bić rzekomych ”faszystów”, bo to się nie sprawdza. Za to wrzucają do Internetu obrazki sugerujące, jaki to ”fajny” jest Władimir Putin, jaka sympatyczna jest jego armia. Pokazują karabiny automatyczne, obrazki wojenne z Doniecka czy z Ługańska, wywołujące u młodych ludzi skojarzenia z filmami, kinem. Taka propaganda stara się stworzyć wizerunek silnego imperatora Władimira Putina (a w przypadku Aleksandra Łukaszenki – męża stanu, który wypracował stabilność). I to działa – młodzi ludzie, 18- lub 20-letni, którzy wyjechali z Białorusi, by walczyć w Donbasie po stronie separatystów, byli m.in. inspirowani przez portal społecznościowy ”Vkontakte”, zachwycali się fotografiami, nagraniami walk.

Z kolei propaganda łukaszenkowska chce stwarzać pozór stabilności i wrażenie, że nic w ogóle się nie dzieje. Grupy prołukaszenkowskie, np. Białoruskiego Republikańskiego Związku Młodzieży (BRSM), czy profil społecznościowy państwowej gazety ”Sowiecka Białoruś”, nie pisały o proteście chińskich pracowników, którzy strajkowali, bo nie wypłacono im pensji. Niezależne białoruskie media poświęciły wiele miejsca temu wydarzeniu -  bo to coś niezwykłego, Chińczycy robili "rewolucję" na Białorusi. Natomiast media prołukaszenkowskie zignorowały to wydarzenie, bo przecież niemożliwe, by na Białorusi, w stabilnym socjalnie kraju, ktoś się buntował, a już zwłaszcza – Chińczycy. Z ich punktu widzenia to prostu niemożliwe i dlatego to zignorowano. Nie wpisało się to po prostu w obraz stabilnego świata.

Franciszek Wiaczorka

Zobacz: Blog Franaka Wiaczorki w serwisie Raport Białoruś na portalu PolskieRadio.pl >>>

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

”Nie doceniliśmy siły rosyjskiej propagandy. Jeśli nie będzie wolnych mediów, stracimy niepodległość"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 23:00
Zdziwiłem się, kiedy bliscy znajomi uwierzyli w opowieści o banderowcach mordujących ludzi na Majdanie. Okazuje się, że propaganda serwowana na modłę Goebbelsa jest skuteczna. To odkrycie mnie poraziło. Tym bardziej trzeba wesprzeć media niezależne. Jeśli ich nie będzie, nie uda im się przekrzyczeć rosyjskiej propagandy, to stracimy suwerenne państwo - pisze białoruski opozycjonista Franak Wiaczorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zawsze trzeba pamiętać, co kryje się za fasadą: stary, sowiecki system"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 23:00
Jest czysto, nie widać nigdzie milicji. W Mińsku podczas mistrzostw hokeja zadbano o dobre wrażenie, tak jak w Moskwie w latach 80., czy w tym roku w Soczi. Zawsze jednak trzeba pamiętać, co jest za fasadą – pisze białoruski opozycjonista i dziennikarz Franak Wiaczorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Mara: propaganda Rosji zmienia Białorusinów w zombie [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2015 06:30
Białorusini czują zagrożenie ze strony imperium. Wojna na Ukrainie, faszyzacja narodu rosyjskiego, śmierć Borysa Niemcowa pod murami Kremla – to sprawia, że my Białorusini jesteśmy bardzo zaniepokojeni – o tym mówił Alaksiej Maraczkin (ps. Aleś Mara), legendarny malarz-opozycjonista, w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki: suwerenność Białorusi jest w niebezpieczeństwie, trwa walka o dusze Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 09:20
Kilkaset kilometrów granicy z Rosją nie ucieszyłoby Polski. Choćby dlatego wspieranie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi jest absolutnie w polskim interesie – podkreślił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka, więzień polityczny, nominowany w poprzednich latach do pokojowej nagrody Nobla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja wyciąga ręce po Białoruś. Łukaszenka zawarł umowę z Putinem?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 08:56
Dlaczego Aleksander Łukaszenka pozwala, by propaganda Rosji hulała na Białorusi? – pyta białoruski działacz i dziennikarz Franciszek Wiaczorka. Zauważa, że ostatnio w Mińsku pojawił się propagandowy portal internetowy Kremla, Sputnik. Działacz ostrzega, że to może być efekt umowy Łukaszenki i Putina, a obecna sytuacja w strategicznym wymiarze może doprowadzić do unicestwienia białoruskiej niepodległości.
rozwiń zwiń