Raport Białoruś

Andrzej Poczobut: tylko społeczeństwo może być obrońcą niepodległości Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 17:42
Od Aleksandra Łukaszenki należy wymagać ograniczenia autorytarnych praktyk. Bo tylko całe społeczeństwo, a nie jeden polityk, może być skutecznym obrońcą niepodległości kraju – ocenił Andrzej Poczobut w komentarzu dla portalu PolskieRadio.pl.
Andrzej Poczobut
Andrzej PoczobutFoto: Agnieszka Kamińska, PolskieRadio.pl

Polski dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut jest zdania, że zwolnienie więźniów wymusiła na Aleksandrze Łukaszence pogarszająca się sytuacja gospodarcza.

- W zamian Aleksander Łukaszenka oczekuje, że już niebawem otrzyma kredyty, które pozwolą utrzymać sytuację pod kontrolą - wyjaśnił Andrzej Poczobut.

Dziennikarz jest przekonany, że Aleksander Łukaszenka nie planuje zmiany kursu politycznego. - Nie zamierza w żaden sposób liberalizować ani demokratyzować Białorusi, co więcej, uważa, że Zachód, pogrążony w konflikcie ukraińskim, nie będzie żądał od niego poważnych ustępstw w tej kwestii – ocenił dziennikarz.

Co powinni w tej sytuacji zrobić zachodni politycy? Andrzej Poczobut podkreślił, że gwarantem niepodległości kraju nie może być jedna osoba – a całe społeczeństwo.

- Warto być konsekwentnym, nie należy się zgodzić na scenariusz Łukaszenki, w sytuacji gdy finansowa pomoc Zachodu przeznaczana jest na podtrzymywanie jego władzy. Warto żądać w zamian ograniczenia zamordyzmu, bo tylko społeczeństwo, a nie jeden polityk, może być skutecznym obrońcą niepodległości Białorusi, która to w obecnych warunkach ma szczególne znaczenie także dla bezpieczeństwa w regionie – zauważył znany dziennikarz i ekspert ds. Białorusi i obszaru poradzieckiego.

W sobotę 22 sierpnia na wolność wyszli więźniowie polityczni Mikoła Statkiewicz, Mikałaj Dziadok, Ihar Aliniewkicz, Jurij Rubcow, Arciom Prakapienka i Jauhen Waśkowicz. Zwolnienie więźniów sumienia było podstawowym warunkiem Zachodu, by rozpocząć dialog z Mińskiem. Nie jest to jednak jedyne wymaganie – zachodni politycy postulują również m.in. rehabilitację polityczną byłych więźniów politycznych, przeprowadzenie wolnych i uczciwych wyborów.

PolskieRadio.pl/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Politolog Paweł Usow: gry w liberalizację nie naruszą białoruskiego systemu

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 00:02
Uwolnienie więźniów jest spowodowane poważnymi problemami gospodarczymi Białorusi - ocenił w komentarzu dla portalu PolskieRadio.pl białoruski politolog, dr Paweł Usow. Ekspert zaznaczył, że Aleksander Łukaszenka będzie próbował wyjść z izolacji politycznej, możliwa jest kolejna "gra w liberalizację", ale reżim w żadnym wypadku nie pozwoli na zachwianie systemu władzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opozycjonista Uładzimir Kobec: jesienią możliwe masowe protesty na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 00:03
Tyran Aleksander Łukaszenka rozpaczliwie potrzebuje pieniędzy. Handel więźniami politycznymi to jego sprawdzony sposób na napełnienie kieszeni – pisze w komentarzu dla portalu PolskieRadio.pl opozycjonista Uładzimir Kobec, podkreślając, że de facto na Białorusi już kolejne osoby uwięziono z przyczyn politycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikoła Statkiewicz: wybory na Białorusi już zostały sfałszowane

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 17:35
Wybory prezydenckie na Białorusi, które odbędą się 11 października, już zostały sfałszowane – oświadczył w piątek kandydat opozycji na prezydenta w 2010 roku i były więzień polityczny Mikoła Statkiewicz na konferencji prasowej w Mińsku. Statkiewicz został bezprawnie pozbawiony prawa startu i dopóki nie zostanie mu ono przywrócone, żadnych wolnych wyborów na Białorusi być nie może – mówił inny opozycjonista, Uładzimir Niaklajeu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikoła Statkiewicz daje Białorusi nową szansę. Sytuacja przestała być beznadziejna

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 23:59
Dwa tygodnie temu sytuacja wydawała się beznadziejna, ale teraz białoruska opozycja i społeczeństwo mają szansę na konsolidację i na wypracowanie nowego planu działań. Mam nadzieję, że unijni urzędnicy i politycy będą przysłuchiwali się temu, co mówi Mikoła Statkiewicz. Bo ostatnio odnosiłem wrażenie, że Realpolitik zwyciężyła - pisze białoruski działacz i opozycjonista Franciszak Wiaczorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ma mowy o uczciwych wyborach na Białorusi. Nie wszyscy chętni mogli wziąć w nich udział

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 21:57
Urzędnicy i politycy w Unii Europejskiej nie powinni zapominać o wartościach i o planie sprzed pięciu lat. Warunkiem rozmów Zachodu z Białorusią było przywrócenie praw politycznych byłym więźniom-opozycjonistom, a także przeprowadzenie uczciwych wyborów. Tych na Białorusi nie będzie – nie mogą wziąć w nich udziału wszyscy chętni – ani Mikoła Statkiewicz, ani przymusowi emigranci, tacy jak Andrij Sannikau – pisze w swoim blogu białoruski działacz i dziennikarz Franciszak Wiaczorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka zostawia nieobojętnych Białorusinów na wolności – do czasu…

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 06:05
Jeśli Aleksander Łukaszenka będzie u władzy, to któregoś dnia Władimir Putin lub on sam zdecyduje o zamknięciu w więzieniu nieobojętnych Białorusinów. Boję się, że wtedy na Zachodzie nie będzie nikogo, kto byłby zdolny o nas walczyć - pisze w swoim blogu białoruski działacz i dziennikarz, Franciszka Wiaczorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: pomoc zagraniczna nie dla wszystkich. Nowy dekret Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 23:45
Na Białorusi bezzwrotna pomoc zagraniczna nie może być przeznaczona na finansowanie partii politycznych. Zgodnie z opublikowanym dekretem Aleksandra Łukaszenki, pieniędzy z zagranicy nie można również wykorzystywać do przeprowadzania wyborów czy organizacji zebrań, demonstracji ulicznych, pikiet i strajków.
rozwiń zwiń