X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Abp Kondrusiewicz o niszczeniu krzyży w Kuropatach: nie mogłem milczeć

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 10:30
- Nie mogłem milczeć, ponieważ jest to znieważanie krzyża – powiedział zwierzchnik białoruskich katolików abp Tadeusz Kondrusiewicz, komentując po raz kolejny demontaż krzyży na uroczysku w Kuropatach na obrzeżach Mińska.  Kościół, jak mówił, "ma on swobodę moralnej oceny rzeczywistości, ma prawo komentować zjawiska i zdarzenia, które przeczą normom chrześcijańskim”. 
Audio
  • Arcybiskup Kondrusiewicz o usuwaniu krzyży z Kuropat. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Kuropaty
KuropatyFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz powiedział, że "bardzo rani" usuwanie krzyży z Kuropat i to w czasie Wielkiego Postu. Podczas przedświątecznego spotkania z dziennikarzami hierarcha wyjaśnił, że nie mógł milczeć w sprawie demontowania symboli chrześcijaństwa i dwukrotnie wydał oświadczenie w tej sprawie. Kondrusiewicz wypowiadał się na konferencji prasowej poświęconej świętu Wielkanocy. 

- Trwa Wielki Post. Zarówno u nas w Kościele, jak i w Cerkwi prawosławnej krzyż jest w centrum uwagi. Klękamy przed nim, odprawiamy drogę krzyżową. I w tym samym czasie demontowane są krzyże" w Kuropatach – mówił metropolita mińsko-mohylewski. - Dlatego nie mogłem milczeć, ponieważ jest to znieważanie krzyża – dodał. 

W ostatnim czasie w Kuropatach z polecenia władz zdemontowano kilkadziesiąt krzyży. 

Kondrusiewicz dwukrotnie zabierał już głos w tej sprawie, wzywając władze do zaprzestania takich działań. Mówił o obrazie uczuć wierzących i świętokradztwie. 

We wtorek hierarcha ponownie nawiązał do tematu, który, jak przekonywał, jest bardzo bolesny dla Kościoła. 

Władze twierdzą, że krzyże, postawione tam przez obywateli, w tym aktywistów opozycji, to "nielegalne konstrukcje”, a usunięto je w ramach "porządkowania terenu”. 

Kondrusiewicz powiedział, że Kuropaty należy uporządkować, ale nie w sposób, który jest szokujący dla obywateli.  - Ja jestem przekonany, że gdyby była współpraca osób odpowiedzialnych za stan tego miejsca z kościołami, to wszystko wyglądałoby inaczej. Krzyż jest znakiem zbawienia i nie można się nad nim znęcać. Nie można też ranić uczuć wiernych - powiedział metropolita. 

"Kościół ma prawo komentować"

Dodał, że po jego wystąpieniach w tej sprawie m.in. w internecie pojawiło się wiele głosów krytyki, w tym sugestie, że Kościół wtrąca się do polityki. Powołując się na nauczanie społeczne Kościoła, Kondrusiewicz argumentował, że "ma on swobodę moralnej oceny rzeczywistości, ma prawo komentować zjawiska i zdarzenia, które przeczą normom chrześcijańskim”. 

- Urodziłem się na Białorusi, jestem obywatelem tego kraju. Nie wybieram ojczyzny, ale służę jej. Moją ojczyzną jest Białoruś – powiedział, odnosząc się do internetowych komentarzy, w których krytykujący go użytkownicy sugerowali, by "wracał do Polski”. 

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz wyraził nadzieję, że dojdzie do spotkania z przedstawicielami różnych wyznań, w trakcie którego zostanie omówiona kwestia porządkowania Kuropat. - Wszyscy powinniśmy razem omówić co należy zrobić, aby to miejsce uporządkować, tak by było to godne miejsce z punktu widzenia społeczeństwa i różnych wyznań - podkreślił duchowny.

W uroczysku Kuropaty na obrzeżach Mińska, gdzie spoczywają tysiące ofiar represji stalinowskich, przy pomocy koparek usunięto kilkadziesiąt krzyży. Władze tłumaczą to potrzebą porządkowania terenu. Taki sposób prowadzenia prac spotkał się z krytyką przedstawicieli kościoła katolickiego i cerkwi prawosławnej, a także intelektualistów i niezależnych mediów i niezależnych środowisk.

PAP/IAR/agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Aleksander Kraucewicz: Białoruś to od wieków część Europy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 23:59
Europejskość Białorusi starały się zatrzeć przez 10-lecia władze Związku Radzieckiego. - Do niedawna, do upadku ZSRR na Białorusi, nie wolno było pisać prac i badać politycznej historii kraju do 1917 roku - czyli nie można było pisać żadnej pracy o Wielkim Księstwie Litewskim - mówi portalowi PolskieRadio24.pl historyk prof. Aleksander Kraucewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: w Kuropatach demontowane są krzyże, zatrzymani działacze

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 15:38
Na uroczysku Kuropaty, na obrzeżach stolicy Białorusi, likwidowane są krzyże. Upamiętniają one tysiące ludzi rozstrzelanych przez NKWD w czasach stalinowskich represji. Zatrzymywani zostali działacze opozycyjni, którzy próbowali dowiedzieć się, co się dzieje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: apel metropolity o przerwanie demontażu krzyży

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 15:40
Zwierzchnik białoruskich katolików abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski, wezwał do natychmiastowego powstrzymania akcji usuwania krzyży z uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, gdzie w latach represji stalinowskich rozstrzelano tysiące ludzi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: likwidowanie krzyży w Kuropatach na Białorusi to zły sygnał

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 20:36
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zaapelował do Białorusi o godne upamiętnianie ofiar stalinowskich represji. W uroczysku Kuropaty, na obrzeżach stolicy Białorusi, likwidowane są krzyże upamiętniające tysiące ludzi rozstrzelanych przez NKWD. Lokalne władze leśne tłumaczą to porządkowaniem terenu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: ulica wieszcza Mickiewicza zmieniona na Mickiewicza czekisty

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 11:10
W Rzeczycy w obwodzie homelskim miejscowe władze zmieniły nazwę ulicy Adama Mickiewicza na ulicę Jewgienija Mickiewicza - sowieckiego czekisty, który na Białorusi utrwalał władzę sowiecką - piszą niezależne białoruskie media. Władze miejskie twierdzą, że naprawiają tylko błąd, który zakradł się ukradkiem, i "przywrócona została historyczna sprawiedliwość”. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działacz: apelujemy do Zachodu, do Polski w sprawie Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 13:32
Gdy władze ogłosiły, że trzeba zrobić porządek w Kuropatach i zdemontowano 70-100 krzyży, ludzie zbierają się tam na modlitwę. Białoruski działacz Wiaczesław Siwczyk mówi portalowi PolskieRadio.pl, że Białorusinom potrzebne jest wsparcie Zachodu, zachodnich społeczeństw w obronie tego miejsca pochówku setek tysięcy stalinowskich ofiar. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brześć: akcja przeciw budowie fabryki akumulatorów

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 14:40
W Brześciu, niedaleko polskiej granicy, mieszkańcy po raz kolejni wyrazili swój sprzeciw wobec zakładów produkujących akumulatory, które powstają w ich mieście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamil Kłysiński: Aleksander Łukaszenka nie był przychylny krzyżom w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 22:01
- Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka nie toleruje samowolnych akcji opozycji. Dlatego nieprzychylnie spoglądał na postawione przez nią w Kuropatach krzyże, a niedawno oficjalnie głośno pytał, dlaczego one tam się znalazły - powiedział w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mińsk: wejście z piłą tarczową i konfiskata sprzętu Biełsatu. Zabrano komputery i dyski

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 19:00
Białoruscy śledczy przeprowadzili we wtorek niespodziewaną rewizję w biurze telewizji Biełsat w Mińsku i skonfiskowali trzy laptopy, dwa komputery i przenośne dyski twarde. Pracownicy Biełsatu uznali przeprowadzoną akcję za represje ze stron władz. 
rozwiń zwiń