Raport Białoruś

Były szef sztabu: Białoruś gotowa do wspólnych manewrów z NATO

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 14:00
- Białoruś jest gotowa do wspólnych manewrów z NATO, odbywają się nawet rozmowy na ten temat. Jest jednak warunek: Sojusz musi rozumieć, że naszym strategicznym sojusznikiem jest Rosja – powiedział były szef sztabu generalnego sił zbrojnych Białorusi Aleh Biełakonieu.
Audio
  • Białoruś i NATO. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Generał Biełakonieu, który do 5 grudnia pełnił również funkcję wiceministra obrony, odpowiedział w ten sposób na pytanie gazety internetowej "Nasza Niwa", dlaczego Serbia przeprowadza manewry zarówno z Rosją, jak i z NATO, natomiast Białoruś – wyłącznie z Rosją.

Biełakonieu przestał pełnić dotychczasowe funkcje w związku z tym, że w ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył mandat posła. 5 grudnia Alwksander Łukaszenka podpisał dekret zwalniający go z funkcji w resorcie obrony. Na stronie ministerstwa wciąż jednak figuruje on jako wiceminister i szef sztabu generalnego.

Biełakonieu, b. szef sztabu generalnego białoruskiej armii podał, że Mińsk prowadzi z Sojuszem rozmowy w sprawie zakresu i formy takich ćwiczeń.

Ćwiczenia z NATO

W tym kontekście inne media zwracają uwagę, że wcześniej minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej oznajmił, że Mińsk nie postrzega działań NATO jako bezpośredniego wojskowego zagrożenia, ale uwzględnia je w swojej wojskowej strategii.

Współpraca białoruskiej armii z NATO odbywa się w ramach programu "Partnerstwo dla Pokoju" do którego Mińsk dołączył w 1995 roku. Praktyczna współpraca z NATO obejmuje indywidualny program partnerstwa Białorusi z Sojuszem . Jednak "wspólnych manewrów białoruskiej armii z NATO dotychczas nie organizowano"-zauważa portal internetowy "TUT.by".


PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: duży spadek eksportu produktów naftowych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 13:50
O jedną piątą zmniejszył się w tym roku eksport białoruskich produktów naftowych. To efekt zanieczyszczenia rosyjskiej ropy w rurociągu Przyjaźń, do którego doszło w kwietniu. Informację podał białoruski urząd statystyczny - Biełstat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Jakóbik: Polska może być hubem gazowym, z USA, Ukrainą. Białoruś to bardzo smutny przypadek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 07:00
- Polska ma potencjał, by zostać konkurencyjnym hubem gazowym m.in. dzięki porozumieniu z USA i Ukrainą – mówi Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl). Wiele osób pyta w tym kontekście, czy w projekty energetyczne regionu można włączyć Białoruś. – Białoruskie gazociągi należą do Gazpromu. Nie ma realnych szans na dostawy ropy z USA na Białoruś. Możliwa jest współpraca ew. w kwestii produktów naftowych – odpowiada Wojciech Jakóbik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media o projekcie integracji Rosji i Białorusi. "Wspólny kodeks podatkowy"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 12:00
Dziennik "Kommiersant" twierdzi, że dotarł do parafowanego przez premierów Rosji i Białorusi dokumentu z planem integracji: zakłada on utworzenie współnego kodeksu podatkowego (który ma zostać przyjęty do 1 kwietnia 2021 roku), wspólnego kodeksu cywilnego i oraz niemal połączonego nadzoru bankowego. Ma powstać też wspólny regulator rynków gazu, ropy i prądu. Dokument miał być parafowany na początku września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konfederacja z Rosją? Rzeczniczka Aleksandra Łukaszenki zaprzecza

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 14:00
Rzeczniczka prezydenta Aleksandra Łukaszenki zaprzeczyła, jako Białoruś i Rosja miały w najbliższym czasie stworzyć konfederację. Napisała dziś o tym rosyjska gazeta "Kommiersant" - po analizie programu znacznego pogłębienia integracji między obu państwami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski rząd nie podaje do publicznej wiadomości dokumentów o integracji z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 13:15
Władze Białorusi nie chcą ujawnić szczegółów dotyczących prac nad pogłębieniem integracji z Rosją. Zapewniają przy tym, że kraj nie straci niepodległości. Odmówiono publikacji projektu integracyjnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego boi się Aleksander Łukaszenka? Były urzędnik Pentagonu o rozmowach na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 17:52
- Wprawiałem w ruch proces wznowienia relacji USA-Białoruś -  akredytacji attaché wojskowego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl były urzędnik Pentagonu Michael Carpenter. - Kiedy po raz pierwszy udałem się do swoich szefów w Pentagonie i powiedziałem, że powinniśmy poświęcać znacznie więcej uwagi Białorusi, nie wyglądało na to, że przyczyny takich propozycji są dla nich oczywiste - wspomina. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: podpiszemy mapy drogowe integracji z Rosją, jeśli uwzględnią nasze interesy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 10:00
Mapy drogowe w ramach pogłębienia integracji z Rosją zostaną podpisane tylko wówczas, jeśli będą uwzględniać interesy Białorusi – powiedział w środę premier tego kraju Siarhiej Rumas, cytowany przez agencję BiełTA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wybory do parlamentu. Opozycja zgłosiła wiele naruszeń

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 15:00
Frekwencja w odbywających się w niedzielę na Białorusi wyborach parlamentarnych wyniosła do godz. 14 czasu lokalnego (12 czasu polskiego) 55,47 proc. – poinformował wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej Wadzim Ipatau.
rozwiń zwiń