Raport Białoruś

Białoruś i USA zdecydowały o przywróceniu ambasadorów po ponad 10-letniej nieobecności

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 16:33
Białoruś i Stany Zjednoczone przedstawią we wtorek plany dotyczące powrotu ambasadorów do obu stolic - zapowiedział zastępca sekretarza stanu USA David Hale podczas wizyty w Mińsku na spotkaniu z Aleksandrem Łukaszenką. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Ambasada USA w Mińsku funkcjonuje w okrojonym składzie i bez ambasadora ponad 10 lat, od 2008 roku. W ostatnim czasie jej skład osobowy nieco poszerzono, dodając m.in. attache wojskowego.

Będziemy robić wszystko, by nasze relacje się rozwijały - mówił na spotkaniu z Hale'em Aleksander Łukaszenka.

USA o suwerenności Białorusi

- Chciałbym przekazać pozdrowienia od sekretarza stanu (Mike'a Pompeo) który poprosił mnie, abym przyjechał i uczestniczył w tym historycznym wydarzeniu w naszych stosunkach dwustronnych. Po naszym spotkaniu ogłosimy, że po tylu latach bez ambasadorów - oba kraje wymienią ambasadorów - powiedział David Hale.

- Zgadzamy się z wami że ten stan rzeczy jest nienaturalny, nienormalny. I cieszymy się, że ten rozdział się kończy. Zamykamy ten rozdział z powodu kroków, które podjęła strona białoruska i pan podjął osobiście - dodał.

- Zwracamy również uwagę na wizję, którą przyjęliście - większą różnorodność zarówno w sprawach wewnętrznych, jak i relacjach ze światem zewnętrznym. Bardzo mocno popieramy tę wizję i dołożymy wszelkich starań, aby pomóc wam na tej drodze - powiedział Hale.

Hale zaznaczył, że Stany Zjednoczone nie podjęły takiej decyzji, aby konkurować z innym krajem, a w celu pełnego wykorzystania potencjału stosunków dwustronnych.

- A także dlatego, że ten region jest nam bardzo drogi i uważnie obserwujemy zagrożenia bezpieczeństwa, również dlatego, że bardzo mocno wspieramy suwerenność i niezależność Białorusi -  dodał David Hale.

Zastępca sekretarza stanu w USA

Zastępca sekretarza stanu USA David Hale przebywa w Mińsku z dwudniową wizytą (17-18 września). Spotyka się z przedstawicielami władz i społeczeństwa obywatelskiego. 


INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ. POLSKIERADIO24.PL >>>

Reuters/svaboda.org/belta.by/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: wizyta Boltona to wsparcie suwerenności Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 14:00
- W pełni zgadzam się z oceną byłego zastępcy asystenta ministra obrony USA Mike'a Carpentera, że w długoterminowej perspektywie kontakty na najwyższym poziomie umacniają suwerenność Białorusi - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Vład Kobets z networku International Strategic Action Network for Security.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powód wizyty Johna Boltona na Białorusi? B. wiceszef MSZ Białorusi: chodzi o bezpieczeństwo regionu, może o rozmieszczenie uzbrojenia, broni jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 05:00
Impulsem do wizyty na Białorusi Johna Boltona były zapewne istotne kwestie bezpieczeństwa, dotyczące regionu – mówi były wiceminister spraw zagranicznych Białorusi i dysydent Andrej Sannikau w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. W jego ocenie może chodzić o kwestie rozmieszczenia broni, np. taktycznej broni jądrowej, a z pewnością o problemy związane z agresywną polityką Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Jakóbik: Polska może być hubem gazowym, z USA, Ukrainą. Białoruś to bardzo smutny przypadek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 07:00
- Polska ma potencjał, by zostać konkurencyjnym hubem gazowym m.in. dzięki porozumieniu z USA i Ukrainą – mówi Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl). Wiele osób pyta w tym kontekście, czy w projekty energetyczne regionu można włączyć Białoruś. – Białoruskie gazociągi należą do Gazpromu. Nie ma realnych szans na dostawy ropy z USA na Białoruś. Możliwa jest współpraca ew. w kwestii produktów naftowych – odpowiada Wojciech Jakóbik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: jestem przeciw upolitycznianiu mej nieobecności w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 07:00
 - Jestem przeciwny upolitycznianiu tego wydarzenia - powiedział w piątek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, komentując swą nieobecność w Warszawie na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Nasi przedstawiciele byli tam obecni - zaznaczył. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po Boltonie do Łukaszenki przyjechał jastrząb z Rosji. Dostał teczki KGB

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 20:00
Dwudniową wizytę na Białorusi złożył Nikołaj Patruszew, szef Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Wyjechał z prezentem od Aleksandra Łukaszenki – teczkami z kursów KGB, w których uczestniczył w Mińsku w latach 1974-1975. Zdaniem obserwatora polityki Białorusi z Mińska, Romana Jakowlewskiego, jego wizytę łączyć należy z wcześniejszymi rozmowami Johna Boltona z Łukaszenką i spotkaniem w Warszawie z udziałem Stanisława Zasia.
rozwiń zwiń