Raport Białoruś

Deklaracja szczytu Partnerstwa to „kompromis”

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 23:50
Nie ma tam kluczowej dla państw Partnerstwa rzeczy, czyli zapowiedzi otwarcia negocjacji członkowskich - mówi dyrektor Fundacji Amicus Europae dr Ireneusz Bil o projekcie deklaracji.

Według Ireneusza Bila drugi szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie zakończy się większym sukcesem pierwszy, w 2009 r. w Pradze, także ze względu na udział przywódców europejskich.

Do projektu deklaracji szczytu dotarła PAP. - Sam dokument ma ewidentne cechy kompromisu – uważa Ireneusz Bil. Wśród pozytywnych punktów wymienia zpowiedź zakończenia negocjacji z Ukrainą w zakresie umowy stowarzyszeniowej i umowy o wolnym handlu, a także zrozwiązania kwestii ruchu bezwizowego.

- Smaczkiem tego dokumentu jest położenie nacisku na przywiązanie państw PW do praw człowieka, demokracji, podstawowych wolności oraz rządów prawa. Oczywiście to wszystko w kontekście Białorusi. Będzie bardzo ciekawe, w jaki sposób Białoruś, która powinna być jednym z kontrsygnatariuszy tej deklaracji, odniesie się do tych dosyć mocnych sformułowań – zauważył ekspert.

Według Ireneusza Bila trudno będzie wynegocjować więcej, a dokument ten odzwierciedla zmianę priorytetów UE.  - W tej chwili rozszerzenie jest kwestią wtórną. Najważniejszą sprawą jest kryzys gospodarczy i finansowy. Drugą kwestią jest pogłębienie integracji na poziomie zarządzania makroekonomicznego, na trzeciej pozycji jest wiosna ludów w Afryce Północnej i dopiero na czwartej jest kwestia relacji ze wschodnimi partnerami – uważa.

Ireneusz Bil wskazuje, że zabrakło w dokumencie perspektywy członkostwa: - Większość polityków na wschodzie jest przekonana, że tego im brakuje. Jeśli taka perspektywa byłaby im pokazana, to wtedy łatwiej byłoby o reformy.

PAP, agkm

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, portal polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Tusk: przekonuję Niemcy do okrągłego stołu na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 23:00
- Przekonuję liderów Europy, a z Berlinem było trochę ciężej, żeby we współpracy z białoruską opozycją konstruować warunki dla ewentualnego okrągłego stołu - mówił polski premier, cytowany przez PAP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deklaracja szczytu Partnerstwa: "europejskie aspiracje"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 23:10
Polska chciała zamieścić wpis o „europejskim przeznaczeniu” wschodnich partnerów. Na to nie było jednak zgody części państw UE, w tym Francji i Niemiec- informują unijne żródła.
rozwiń zwiń