X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białorusini: jak bulwy, nie pokazują wnętrza

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 17:36
Co pasuje do naszego charakteru narodowego - zadziorny burak z ciemnokarmazynowym wnętrzem i ogonkiem-czubem? Czy bezkształtny ziemniak, w środku żółtawy i krochmalny? – pyta Michał Aniempadystau, autor wystawy zdjęć „Under-ground”.
Audio

Wystawa fotograficzna, której tematem są warzywa, stała się dla grafika i poety Michała Aniempadystaua pretekstem do rozważań o białoruskim charakterze narodowym. Zdjęcia wystawiono w galerii Białoruskiego Związku Projektantów Graficznych.

Na swych bohaterów artysta wybrał "karniapłody" (po białorusku), czyli "bulwy”. Niektóre błyszcząc wynurzają się z ciemnego tła. To "z jednej strony martwe natury, ale i portrety", "portrety metafizyczne" - mówi Aniempadystau.

Boćwiniarze i bulbasze

Jak opowiada Aniempadystau, Białorusinów w różnych epokach określano nazwami warzyw, bulw.. W Wielkim Księstwie Litewskim szlachta z Korony na szlachtę z Litwy mówiła "boćwiniarze". W końcu XVIII wieku "nazywano nas już nie boćwiniarzami, a buraczkami" - mówi Aniempadystau. Burak to "szlachecki czub, a w środku intensywny karmazynowy kolor - symboliczny kolor szlachty w Rzeczpospolitej".

Michał
Michał Aniempadystau (źr. Facebook)

 

W XVIII wieku tradycja szlachecka odchodziła w przeszłość. Potem kulturę szlachecką przejęła Polska, a Białoruś została bez wysokiej kultury. Kiedy pod koniec XIX wieku poeta Franciszak Bahuszewicz wydaje książkę "Dudka Białoruska", zawierającą główne postulaty kultury białoruskiej, używa pseudonimu Maciej Buraczok (buraczek).

W XX wieku "dostaliśmy nowe przezwisko - bulbasze, czyli ludzie ziemniaków. I teraz to ono nas charakteryzuje" - opowiada Aniempadystau. Przezwisko "bulbasz" pojawia się najpierw w radzieckim wojsku, na przełomie lat 80. i 90.  Mówi przede wszystkim o powszechnym na Białorusi spożyciu ziemniaka.

Aniempadystau wyjaśnia, że przezwisko "bulbasz" jest obraźliwe, ale przez Białorusinów zostało zaakceptowane. - Białorusini mają poczucie ironii - i to dobrze - ocenia artysta.

Czy więc Białorusini są jak buraki, czy jak ziemniaki? - używając przeciwstawienia, które Aniempadystau nazywa uproszczeniem. - Białorusini są bardzo różni - ocenia - Właśnie w tym jesteśmy podobni do bulw, że nie pokazujemy swego wnętrza - podsumowuje.

PAP, agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwie książki z Białorusi walczą o Angelusa

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 21:01
Siedem książek zostało zakwalifikowanych do finału szóstej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal kina białoruskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 16:42
Warte polecenia są filmy niezależne, jak "Misterium. Okupacja" Andreja Kudzinienki. Jest też ciekawostka, oficjalny film neosowiecki sprzed kilku lat - enkawudzista ściga po lasach szlachcica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie można śpiewać we własnym kraju, to boli

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 15:23
Źmicier Wajciuszkiewicz: Nie mogę występować na Białorusi - to tak, jakby w Polsce Kazik był zabroniony. Nie chciałbym, żebyśmy czekali na wolność 42 lata, jak Libia.
rozwiń zwiń