Raport Białoruś

”Łukaszenka, to pokolenie wyrzuci cię na śmietnik historii!”

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 21:30
- Łukaszenka, chcemy ci powiedzieć, że wyrosło nowe pokolenie! Nie boimy się! Nie boimy się przesłuchań w celi KGB, pałek twoich milicjantów! – mówili młodzi działacze białoruscy Franak Wiaczorka i Aleś Zarembiuk, podczas koncertu „Solidarni z Białorusią”.
Koncert Solidarności z Białorusią
Koncert "Solidarności z Białorusią"Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Kiedy byłem mały, rodzice straszyli: Franku, jak nie będziesz jeść, albo nie będziesz chciał iść spać, przyjdzie zły Aleksander Łukaszenka  i cię zabierze. I to działało. Minęło 18 lat. Zamiast na zajęcia z ideologii, chodziliśmy na zakazane koncerty rockowe. Umieszczaliśmy biało-czerwono-białą flagę na budynkach publicznych. Zamiast oglądać telewizyjne dzienniki propagandowe, wchodziliśmy na Facebook, klaskaliśmy na placu na demonstracji – mówił Franak Wiaczorka, działacz białoruski młodego pokolenia.

- Aleksandrze Łukaszenka, chcę ci powiedzieć, że wyrosło nowe pokolenie, które nie boi się ciebie! Nie boimy się! Nie boimy się szczurów w  celach twoich więzień, przesłuchań w korytarzach KGB, pałek twoich milicjantów. Przyszło nowe pokolenie. Nasze pokolenie przyszło, by zmienić Białoruś. I niedługo wyrzuci cię na śmietnik historii – powiedział Franak Wiaczorka. – Za nami jest solidarna Polska, wolna zjednoczona Europa. A kto za tobą? – pytał.

 Aleś Zarembiuk, opozycjonista białoruski, który po represjach na Białorusi przyjechał do Polski, przypominał, że w więzieniach nadal znajdują się więźniowie polityczni, w tym były kandydat na prezydenta Mykoła Statkiewicz, lider Młodego Frontu Źmicier Daszkiewicz, a także kandydat białoruski do pokojowej nagrody Nobla - Aleś Bialacki.

Aleś Zarembiuk podziękował polskiemu narodowi za wsparcie kandydatury Alesia Bialackiego. – Mamy nadzieję, że tę nagrodę dostanie – powiedział.

 - Walka się toczy. Niedługo nie będzie granicy. Będziemy spotykać się na rockowych koncertach. Nikt nam nie będzie mówił, jak mamy żyć. Żywie Białoruś! – wołali obaj opozycjoniści.

 Wcześniej na scenie wystąpili pierwszy niekomunistyczny polski premier Tadeusz Mazowiecki i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Tadeusz Mazowiecki zapewniał, że Polska nigdy nie opuści Białorusinów, a wolność ostatecznie zwycięży. Jerzy Buzek wyraził przekonanie, że Polacy będą wkrótce mieszkać obok wolnej Białorusi.

 Córka Źmiciera Bandarenki, Julia, Tadeusz Mazowiecki i Jerzy Buzek na koncercie „Solidarni z Białorusią”: czytaj więcej >>>

Wideo: białoruski raper Vinsent

 

Koncert dla Białorusi

 

W Warszawie na placu Defilad odbył się  koncert „Solidarni z Białorusią”. Prowadził go Marek Sierocki. Wśród wykonawców byli R.U.T.A., Maleo Reggae Rockers, Vavamuffin, Vinsent. Paula i Karol, Źmicier Wajciuszkiewicz, Recha i Skowyt.

Impreza, na której tradycyjnie występują polskie i białoruskie grupy muzyczne, ma wesprzeć walczących o swoją wolność Białorusinów, pokazać im, że nie zostają sami ze swoimi problemami, sąsiedzi w Polsce zdają sobie sprawę z ich losu i chcą im pomóc.

Koncerty „Solidarni z Białorusią”  Inicjatywa Wolna Białoruś organizuje od 2006 roku. W 2011 roku imprezy odbyły są nie tylko w Warszawie, ale też w innych większych polskich miastach. W tym roku koncerty odbyły się w marcu i w kwietniu w Szczecinie i w Gdańsku.

Lista wykonawców koncertu 22 kwietnia w Warszawie:

R.U.T.A. - MALEO REGGAE ROCKERS - HABAKUK - VAVAMUFFIN - PAULA I KAROL - ZMICIER WAJCIUSZKIEWICZ I WZ ORKIESTRA - RECHA - VINSENT - support: SKOWYT

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Vinsent: chciałbym, żeby Białoruś była w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 12:28
Nie wszyscy Białorusini mogą wyjechać do Unii. A tymczasem Polacy i Białorusini są sobie bardzo bliscy. Mamy za sobą wiele lat wspólnej historii - mówi w rozmowie z Raportem Białoruś raper Vinsent. Jego zespół wystąpił na koncercie "Solidarni z Białorusią".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka będzie sądził kultową gwiazdę rocka?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 20:24
“Nie bądź bydłem”, “Uwolnij Białoruś” – takie piosenki oraz ostre słowa bardzo popularnego na Białorusi Siarhieja Michaloka mogły być nie w smak władzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie można śpiewać we własnym kraju, to boli

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 15:23
Źmicier Wajciuszkiewicz: Nie mogę występować na Białorusi - to tak, jakby w Polsce Kazik był zabroniony. Nie chciałbym, żebyśmy czekali na wolność 42 lata, jak Libia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś w Warszawie: koncert „Solidarni z Białorusią”!

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 00:02
Wśród wykonawców są R.U.T.A., Maleo Reggae Rockers, Vavamuffin, Vinsent. Paula i Karol, Źmicier Wajciuszkiewicz, Recha i Skowyt. Koncert jest gestem solidarności z Białorusinami walczącymi o wolność i demokrację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

R.U.T.A. z premierowym utworem po białorusku!

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 08:20
Na koncercie „Solidarni z Białorusią” legendy polskiego punka z R.U.T.Y zaśpiewają po białorusku materiał z nowej płyty – zapowiadają organizatorzy. Początek imprezy dziś o 19 w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki: nie zapomnimy o braciach na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 20:00
- Wolność musi zwyciężyć – przekonywał były premier Tadeusz Mazowiecki, podczas koncertu "Solidarni z Białorusią”. - Będziemy mieszkać obok wolnej Białorusi - mówił inny gość koncertu, były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
rozwiń zwiń