Raport Białoruś

Trzynastolatka w machinie białoruskiej propagandy

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 00:15
Hitem Internetu i obiektem wielu żartów na Białorusi stał się filmik z propagandową piosenką "Ja z wioski", w wykonaniu trzynastolatki Kseni Dziagielki.
Trzynastolatka w machinie białoruskiej propagandy
Foto: YouTube

Propagandowe słowa w ustach 13-latki z chustką pioniera na szyi, która śpiewa o milości do ojczyzny, do rodzinnej wsi, a w tle za nią pokazywany jest m.in. pomnik Lenina, kapusta i traktory, wywołały żywe reakcje na Białorusi.

Ksenia Dziagielka należy do organizacji pionierów. Dziewczynka wystąpiła w teledysku w związku z konkursem prołukaszenkowskiej organizacji BRSM „Ja lider”. Trzynastolatka mówiła prasie, że sama skomponowała muzykę,  a pracownik miejscowego domu kultury napisał słowa. Media niezależne komentują, żę autor słów zapewne wzorował się na nagłówkach w mediach-tubach propagandy państwowej, gdzie padają podobne bardzo sformułowania, na przykład pochwała „stabilizacji”.

Wideo według Kseni stworzono w młodzieżowym domu kultury. Mówi, że nie wiedziała, że ktoś umieści film w Internecie. Z rezultatu jest jednak zadowolona. Filmik stał się hitem (ma obecnie ponad 800 tysięcy odsłon), ale też obiektem żartów i przeróbek. Dziecko rapujące propagandowe treści wykorzystała jednak i oficjalna propaganda, pokazując materiał w głównych programach telewizji państwowej..

Zobacz także: "Najlepsi propagandyści Łukaszenki wyjechali": O teledysku w wykonaniu trzynastolatki-pionierki, wykorzystanym przez oficjalną propagandę opowiada działacz białoruski Franak Wiaczorka.

Zobacz też: Blog Franaka Wiaczorki na portalu polskieradio.pl >>>

 

agkm/belaruspartisan.org/kp.by

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: na Białorusi każdy może mówić co chce, w domu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 15:38
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że trzeba wprowadzić dyscyplinę w pracy - jak w ZSRR za Andropowa. A po pracy - zaznaczył - każdy ma prawo mówić w domu, co chce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja czyha na Białoruś jak hiena na umierające zwierzątko

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2011 23:35
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Łukaszenka, to pokolenie wyrzuci cię na śmietnik historii!”

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 21:30
- Łukaszenka, chcemy ci powiedzieć, że wyrosło nowe pokolenie! Nie boimy się! Nie boimy się przesłuchań w celi KGB, pałek twoich milicjantów! – mówili młodzi działacze białoruscy Franak Wiaczorka i Aleś Zarembiuk, podczas koncertu „Solidarni z Białorusią”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem z wioski”: najlepsi propagandyści Łukaszenki wyjechali

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 00:05
rozwiń zwiń