Raport Białoruś

Amnestia jeszcze nie weszła w życie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 16:00
Projekt ustawy o amnestii znajduje się obecnie w administracji prezydenta – powiedział Radiu Swaboda szef prezydenckiej służby prasowej, Paweł Liochkij.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/public domain

Paweł Liochkij dodał, że ustawa „w najbliższym czasie” dotrze do szefa państwa. Według jego słów ostatnie konieczne procedury dobiegają końca i projekt trafi wkrótce do podpisu Aleksandra Łukaszenki. W jego ocenie, nie ma podstaw by sądzić, że Aleksander Łukaszenka ustawy nie podpisze.

Amnestię ogłoszono z okazji oficjalnego święta Dnia Niepodległości, obchodzonego 3 lipca. Obejmuje 2880 osadzonych. Planuje się również skrócenie terminu odbywania kary ponad siedmiu tysiącom więźniów – pisze Radio Swaboda. I dodaje, że nie kwalifikują się tutaj skazani z artykyłu 293 kodeksu karnego („masowe zamieszki”), 367 (zniesławienie prezydenta Białorusi) i 369.3 (naruszenie porządku masowych zgromadzeń). Taki projekt amnestii przyjęli deputaci Izby Reprezentantów. Tym samym, podkreśla Radio Swaboda, więźniowie polityczni zostaną za kratami.
Walancin Stefanowicz z Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna komentuje, że amnestia prawdopodobnie pozostanie już w takim kształcie. W jego ocenie jest mało prawdopodobne, by Aleksander Łukaszenka skierował projekt do poprawy. Wykluczone z niej są artykuły, z których z reguły skazywani się polityczni więźniowie. Co więcej – żadna amnestia nie obejmuje osób „złośliwie naruszających reżim więzienny” – a jak zauważa Stefanowicz, taką opinię wydają władze więzienne w przypadku wielu opozycjonistów. Często są oni karani w koloniach karnych za rzekome naruszenia regulaminu

agkm/svaboda.org

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka o lipcowej amnestii: “bez polityki”

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 14:30
Trzeba zdefiniować kryteria i działać zgodnie z nimi. W żaden sposób nie możemy przyznawać amnestii osobom, które nie kwalifikują się – na przykład (przyznawać ją) z przyczyn politycznych – oświadczył Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleś Bialacki karany w więzieniu "za złe sprawowanie”

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 19:00
Znany białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki jest poddawany karom za rzekome wykroczenia w kolonii karnej numer 2 w Bobrujsku. Działacze praw człowieka piszą, że sankcje dyscyplinarne mają sprawić, by Bialackiego nie objęła lipcowa amnestia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amnestia raczej nie dla więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 22:00
Izba Reprezentantów, czyli izba niższa białoruskiego parlamentu uchwaliła ustawę o amnestii. Prawdopodobnie z prawa do wcześniejszego opuszczenie zakładów karnych nie będą mogli skorzystać więźniowie polityczni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka na paradzie: nie będzie kolorowej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 10:45
Podejmujemy działania w celu wzmocnienia równoprawnych stosunków z krajami Zachodu – powiedział Aleksander Łukaszenka na paradzie 3 lipca. Jednocześnie nazwał Rosję "głównym partnerem Białorusi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baszar al-Assad poprosi o azyl w Mińsku?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 11:43
Ucieczka Assada z kraju to według ekspertów jedna z możliwości zakończenia krwawego konfliktu w Syrii.
rozwiń zwiń