Raport Białoruś

”Walka o władzę”: nowy szef MSZ Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 13:30
Zmiana na stanowisku szefa dyplomacji to efekt walki o władzę, działań syna Aleksandra Łukaszenki, Wiktara, który chciał odsunąć wpływowego polityka na mniej znaczące stanowisko – sugeruje „Kommiersant”.
Uładzimir Makiej. Zdjęcie archiwalne
Uładzimir Makiej. Zdjęcie archiwalneFoto: spring96.org

Przyczyną zmiany na stanowisku ministra spraw zagranicznych Białorusi, które objął Uładzimir Makiej, jest klęska zachodniej polityki dotychczasowego szefa dyplomacji i walka o władzę wewnątrz kraju - sugeruje "Kommiersant".

Za przeniesieniem Makieja, dotychczasowego szefa administracji prezydenckiej, stał syn Aleksandra Łukaszenki, sekretarz rady Bezpieczeństwa Białorusi Wiktar Łukaszenka - wyraża przekonanie koordynator kampanii "Europejska Białoruś" Uładzimir Kobiec, cytowany przez gazetę.

- Szef administracji to człowiek mający dojścia do prezydenta. Wiktar Łukaszenka, który kontroluje cały blok siłowy, od dawna próbował postawić tam swojego człowieka. A Makiej został po prostu przeniesiony na stanowisko szefa MSZ, które teraz na Białorusi niewiele znaczy - powiedział Kobiec.

Według gazety eksperci wiążą poniedziałkowe zdymisjonowanie dotychczasowego szefa MSZ Siarhieja Martynaua również z niepowodzeniem dotychczasowego kursu zachodniego w polityce zagranicznej. - Stosunki Mińska z UE już nie mogą być gorsze - dialog został zerwany, a Europejczycy już zapowiedzieli wprowadzenie w październiku nowych sankcji przeciwko Białorusi - pisze "Kommiersant".  Martynau był obwiniany o niepowodzenie w tej sferze, choć Białoruś doznawała ich z powodu ostrych antyzachodnich ataków samego prezydenta Łukaszenki - przytacza "Kommiersant" opinię Jurego Chaszczawackiego, autora demaskatorskich filmów dokumentalnych o białoruskim prezydencie.

Jak podkreśla "Kommiersant", Makiej wywodzi się ze służb specjalnych. Według białoruskich mediów od 1980 r. pracował przez 11 lat w radzieckim wywiadzie wojskowym (GRU), gdzie doszedł do rangi pułkownika. Po rozpadzie ZSRR wstąpił do służby dyplomatycznej, a od 2000 r. był doradcą prezydenta, a następnie szefem jego administracji.

- Uładzimira Makieja uważa się za mistrza zakulisowych rozgrywek - w 2008 r. odegrał ważną rolę w rozbiciu grupy „wszechmocnego” sekretarza Rady Bezpieczeństwa Wiktara Szejmana - pisze gazeta.

„Kommiersant" cytuje przedstawiciela rosyjskiego MSZ, który twierdzi, że o szykujących się zmianach kadrowych na Białorusi wiedziano w Moskwie już w zeszłym tygodniu. Według niego "nie ma żadnych przyczyn politycznych dymisji Martynaua" i nie miała ona związku z jego pracą.

Makiej jest od stycznia 2011 r. objęty zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów na terenie Unii. Zastępca rzecznika Komisji Europejskiej ds. zewnętrznych Sebastien Brabant poinformował PAP w poniedziałek, że sytuacja Makieja będzie oceniona przy okazji rewizji sankcji przeciwko Białorusi. Może on zostać wykreślony z listy osób objętych sankcjami, jeśli zgodzą się na to ministrowie spraw zagranicznych wszystkich państw UE. Mają oni spotkać się na formalnym posiedzeniu 15 października.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Milicja pobiła i aresztowała szwedzkiego dyplomatę

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2011 11:35
Szef MSZ Szwecji Carl Bildt potępił reżim białoruski za przemoc wobec demonstrantów i szewdzkiego dyplomaty. Do MSZ Białorusi złożono protest.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka zły za misie: naruszenia granic zwalczać zbrojnie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 22:20
Aleksander Łukaszenka mianował nowego szefa pograniczników – Aleksandra Bojeczko. Przy okazji ponownie skomentował przelot szwedzkiej awionetki nad Białorusią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś wydaliła ambasadora Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 16:17
O wydaleniu ambasadora Stefana Erikssona poinformował na Twitterze Carl Bildt. Minister spraw zagranicznych Szwecji dodał, że powodem jest zaangażowanie dyplomaty w obronę praw człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ashton zapowiada reakcję na wydalenie ambasadora

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 19:54
Szefowa unijnej dyplomacji z zaniepokojeniem przyjęła decyzję Mińska o wydaleniu szwedzkiego ambasadora Stefana Erikssona z Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruskie MSZ: ambasador przez siedem lat niszczył relacje

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 20:30
Białoruskie MSZ uściśliło, że szwedzkiego ambasadora Stefana Erikssona nie wydalono, tylko "nie przedłużono mu akredytacji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Telewizja Łukaszenki oczernia ambasadora. ”Szkolił ekstremistów”

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 12:00
Białoruska telewizja państwowa nadała materiał, w którym podano, że według niektórych informacji ambasador Szwecji na Białorusi Stefan Eriksson miał przekazywać instrukcje i pieniądze "ekstremistom".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co będzie z ambasadorem? ”Za szybko mnie pochowaliście”

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 12:00
Szwedzki ambasador Stefan Eriksson zapowiada, że jeszcze wróci. – Jeszcze za wcześnie, żeby mnie pochować – zwrócił się do Białorusinów. Wiele osób chciałoby w to wierzyć.
rozwiń zwiń