Raport Białoruś

Apel do władz Białorusi o obchody powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 06:20
Apel o uczczenie 150 rocznicy powstania skierowała do władz Białorusi jedna z partii opozycyjnych. – Zryw 1863 roku wpłynął na budzenie się białoruskiej świadomości narodowej – zaznaczono w apelu.
Partia powstańcza opuszcza Grodno
Partia powstańcza opuszcza GrodnoFoto: Wikipedia/Mathiasrex

Opozycyjna Partia BNF zaapelowała do władz Białorusi o rozpoczęcie obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego. Partia podsunęła przy tym propozycje możliwych przedsięwzięć.

Apel w sprawie obchodów rocznicy skierował do Rady Ministrów, Ministerstwa Kultury oraz władz obwodowych prezes Partii BNF Aleksiej Janukiewicz.

Jak podkreślono w dokumencie, powstanie styczniowe było skierowane "przede wszystkim przeciwko uciskowi narodowemu, rosyjskiemu samodzierżawiu i pańszczyźnie" i wpłynęło pozytywnie na "przebudzenie białoruskiej świadomości narodowej".

- W powstaniu okazały męstwo, zdecydowanie i poświęcenie tysiące synów Białorusi w walce o wolność i lepszy los swojego narodu. Właśnie z nim wiąże się przeistoczenie białoruskiego ruchu narodowo-kulturalnego w ruch polityczny, mający na celu walkę o państwowość jako władzę narodu, za którą gorąco występował przywódca powstania na Białorusi (Konstanty) Kastuś Kalinowski - napisano w apelu.

Partia BNF wyraża zaniepokojenie faktem, że do tej pory władze Białorusi nie przedstawiły swoich planów obchodów rocznicy, i apeluje o ich opracowanie. Deklaruje przy tym gotowość aktywnego udziału w ich tworzeniu i realizacji.

Wśród proponowanych przez Partię BNF obchodów rocznicy powstania styczniowego znalazło się utworzenie Muzeum Kalinowskiego we wsi Jakuszówka w obwodzie grodzieńskim, gdzie jego rodzice mieli folwark, otwarcie Muzeum Powstania 1963-1964 r. czy uroczysty koncert w prestiżowej sali Pałacu Republiki w Mińsku z udziałem najwyższych urzędników państwowych i korpusu dyplomatycznego.

 

Środowiska niezależne z okazji rocznicy zorganizowały dotąd m.in. wieczór w Mińsku poświęcony powstaniu styczniowemu oraz ogólnokrajowe dyktando do tekstu "Listu spod szubienicy", pisanego przez Kalinowskiego przed śmiercią, a grupa młodych białoruskich pasjonatów stworzyła w internecie mapę miejsc związanych z powstaniem.

 Rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Sawinych zapowiedział pod koniec stycznia w rozmowie z PAP, że na Białorusi odbędzie się "szereg uroczystych wydarzeń rocznicowych związanych z powstaniem, głównie o charakterze naukowym". O planach różnych wystaw związanych z powstaniem informowało Ministerstwo Kultury, zaś Narodowa Akademia Nauk zapowiedziała na październik międzynarodową konferencję historyczną poświęconą tym wydarzeniom.

 Powstanie styczniowe rozpoczęło się w Warszawie 22 stycznia 1863 roku Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego, czyli organu władz powstańczych. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej przeciwko rosyjskiemu imperium. Za dzień wybuchu powstania na Litwie i Białorusi uznaje się 1 lutego, bo tego dnia przyłączył się do niego Prowincjonalny Komitet Litewski, szykujący zryw na tych terenach.

Jak oceniają historycy, podczas powstania doszło do ponad tysiąca starć, w których zginęło po stronie powstańczej kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Zryw został w 1864 roku stłumiony przez władze carskie, po czym nastąpiła fala surowych represji oraz wzmożona rusyfikacja.
Na Białorusi powstanie styczniowe nazwane jest powstaniem 1863-1864 roku lub powstaniem Kalinowskiego.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

150 rocznica Powstania Styczniowego >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Zagraj o niepodległość!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 14:19
Z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego Muzeum Historii Polski przygotowuje wystawę "1863. Gra o niepodległość". Multimedialna ekspozycja w formie labiryntu prezentowana będzie od 22 stycznia do 24 lutego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Powstanie styczniowe nie mogło nie wybuchnąć"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2013 12:50
- Zgoda na brankę oznaczała nie tylko zgodę na drenaż narodu, ale na traktowanie ziem polskich jako peryferii obcego, nieprzychylnego Polakom imperium – przekonywał w rozmowie z "Rzeczpospolitą” prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Symboliczna i unikatowa wystawa w 150. rocznicę powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 14:20
"Zakuwana Polska" Matejki, bandera i żałobna biżuteria znalazły się na wystawie przygotowanej w 150. rocznicę powstania styczniowego. Ekspozycję zorganizowało Narodowe Centrum Kultury w warszawskiej Kordegardzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie styczniowe. Zwycięstwo ducha

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 05:55
- Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje, jest po prostu nieakceptowalna - mówi historyk prof. Michał Klimecki.
rozwiń zwiń