X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Apel do władz Białorusi o obchody powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 06:20
Apel o uczczenie 150 rocznicy powstania skierowała do władz Białorusi jedna z partii opozycyjnych. – Zryw 1863 roku wpłynął na budzenie się białoruskiej świadomości narodowej – zaznaczono w apelu.
Partia powstańcza opuszcza Grodno
Partia powstańcza opuszcza GrodnoFoto: Wikipedia/Mathiasrex

Opozycyjna Partia BNF zaapelowała do władz Białorusi o rozpoczęcie obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego. Partia podsunęła przy tym propozycje możliwych przedsięwzięć.

Apel w sprawie obchodów rocznicy skierował do Rady Ministrów, Ministerstwa Kultury oraz władz obwodowych prezes Partii BNF Aleksiej Janukiewicz.

Jak podkreślono w dokumencie, powstanie styczniowe było skierowane "przede wszystkim przeciwko uciskowi narodowemu, rosyjskiemu samodzierżawiu i pańszczyźnie" i wpłynęło pozytywnie na "przebudzenie białoruskiej świadomości narodowej".

- W powstaniu okazały męstwo, zdecydowanie i poświęcenie tysiące synów Białorusi w walce o wolność i lepszy los swojego narodu. Właśnie z nim wiąże się przeistoczenie białoruskiego ruchu narodowo-kulturalnego w ruch polityczny, mający na celu walkę o państwowość jako władzę narodu, za którą gorąco występował przywódca powstania na Białorusi (Konstanty) Kastuś Kalinowski - napisano w apelu.

Partia BNF wyraża zaniepokojenie faktem, że do tej pory władze Białorusi nie przedstawiły swoich planów obchodów rocznicy, i apeluje o ich opracowanie. Deklaruje przy tym gotowość aktywnego udziału w ich tworzeniu i realizacji.

Wśród proponowanych przez Partię BNF obchodów rocznicy powstania styczniowego znalazło się utworzenie Muzeum Kalinowskiego we wsi Jakuszówka w obwodzie grodzieńskim, gdzie jego rodzice mieli folwark, otwarcie Muzeum Powstania 1963-1964 r. czy uroczysty koncert w prestiżowej sali Pałacu Republiki w Mińsku z udziałem najwyższych urzędników państwowych i korpusu dyplomatycznego.

 

Środowiska niezależne z okazji rocznicy zorganizowały dotąd m.in. wieczór w Mińsku poświęcony powstaniu styczniowemu oraz ogólnokrajowe dyktando do tekstu "Listu spod szubienicy", pisanego przez Kalinowskiego przed śmiercią, a grupa młodych białoruskich pasjonatów stworzyła w internecie mapę miejsc związanych z powstaniem.

 Rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Sawinych zapowiedział pod koniec stycznia w rozmowie z PAP, że na Białorusi odbędzie się "szereg uroczystych wydarzeń rocznicowych związanych z powstaniem, głównie o charakterze naukowym". O planach różnych wystaw związanych z powstaniem informowało Ministerstwo Kultury, zaś Narodowa Akademia Nauk zapowiedziała na październik międzynarodową konferencję historyczną poświęconą tym wydarzeniom.

 Powstanie styczniowe rozpoczęło się w Warszawie 22 stycznia 1863 roku Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego, czyli organu władz powstańczych. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej przeciwko rosyjskiemu imperium. Za dzień wybuchu powstania na Litwie i Białorusi uznaje się 1 lutego, bo tego dnia przyłączył się do niego Prowincjonalny Komitet Litewski, szykujący zryw na tych terenach.

Jak oceniają historycy, podczas powstania doszło do ponad tysiąca starć, w których zginęło po stronie powstańczej kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Zryw został w 1864 roku stłumiony przez władze carskie, po czym nastąpiła fala surowych represji oraz wzmożona rusyfikacja.
Na Białorusi powstanie styczniowe nazwane jest powstaniem 1863-1864 roku lub powstaniem Kalinowskiego.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

150 rocznica Powstania Styczniowego >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zagraj o niepodległość!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 14:19
Z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego Muzeum Historii Polski przygotowuje wystawę "1863. Gra o niepodległość". Multimedialna ekspozycja w formie labiryntu prezentowana będzie od 22 stycznia do 24 lutego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powstanie styczniowe nie mogło nie wybuchnąć"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2013 12:50
- Zgoda na brankę oznaczała nie tylko zgodę na drenaż narodu, ale na traktowanie ziem polskich jako peryferii obcego, nieprzychylnego Polakom imperium – przekonywał w rozmowie z "Rzeczpospolitą” prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Symboliczna i unikatowa wystawa w 150. rocznicę powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 14:20
"Zakuwana Polska" Matejki, bandera i żałobna biżuteria znalazły się na wystawie przygotowanej w 150. rocznicę powstania styczniowego. Ekspozycję zorganizowało Narodowe Centrum Kultury w warszawskiej Kordegardzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe - zbrojny bunt Polaków

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 08:00
- Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje jest po prostu nieakceptowalna - mówi historyk prof. Michał Klimecki.
rozwiń zwiń