Raport Białoruś

Białoruś: fabryka kupiła sprzęt, który nie mieści się w halach. Buduje więc… nowe hale

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 00:01
Przewodniczący białoruskiego Komitetu Kontroli Państwowej Alaksandr Jakabson ostro skrytykował kierownictwo zakładów lnianych w Lachowiczach za niegospodarną modernizację.
Białoruś: fabryka kupiła sprzęt, który nie mieści się w halach. Buduje więc nowe hale
Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Fabryka kupiła wyposażenie, które nie mieści się w halach - podała agencja BiełTA.

Kontrola w lachowickich zakładach lnianych w obwodzie brzeskim wykazała, że zakupione dla nich urządzenia są za wysokie i za długie, by można je było zamontować w istniejących pomieszczeniach produkcyjnych. Aby je wykorzystać, konieczna jest więc budowa nowego budynku. Specjaliści Komitetu Kontroli Państwowej doszli do wniosku, że koszt powstania nowej hali jest tak wysoki, iż inwestycja staje się nieopłacalna.

O konieczności modernizacji białoruskich przedsiębiorstw Aleksander Łukaszenka mówi od dłuższego czasu, wskazując, że po wejściu Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sierpniu ubiegłego roku Białoruś działa w warunkach ostrej konkurencji.

Białoruskie towary nadal zalegają w magazynach

W pierwszych miesiącach tego roku znacznie spadł eksport białoruskich towarów przemysłowych, co doprowadziło do wzrostu zapasów. Ich ilość w magazynach według stanu z 1 lipca wynosiła 81 proc. średniej produkcji miesięcznej. Ministerstwo Handlu Białorusi wyraziło także niedawno zaniepokojenie spadkiem sprzedaży rodzimych towarów w kraju.

Według danych z początku czerwca w magazynach białoruskich przedsiębiorstw znajdowała się gotowa produkcja wartości 33,4 bln rubli białoruskich (3,6 mld dol.), co oznacza wzrost o ponad 11 bln z początkiem roku. Najwięcej zapasów nagromadziło się w branży skórzanej i obuwniczej, motoryzacyjnej oraz tekstylnej.

Z powodu zalegania białoruskiej produkcji w magazynach budżet nie otrzymał w pierwszej połowie tego roku 2,6 bln rubli białoruskich, czyli blisko 300 mln dol. - alarmował w lipcu wiceminister ds. podatków Siarhiej Naliwajka.

Na niedostatki przeprowadzanej modernizacji wskazywał w czerwcu także szef administracji prezydenta Andrej Kabiakou, przywołując przykład branży budowlanej. - Państwo włożyło kolosalne środki w modernizację, a tymczasem wykorzystanie mocy produkcyjnych tych firm nie przekracza 30-50 proc. Wydajność w branży budowlanej jest praktycznie dziesięciokrotnie niższa niż w firmach budowlanych na Zachodzie czy w Chinach. Ponad 30 proc. firm budowlanych jest dziś deficytowych - mówił.

Wicepremier Piotr Prakapowicz podkreśla, że skuteczna modernizacja wymaga także zmian organizacyjnych w białoruskich przedsiębiorstwach. - Żadne najnowocześniejsze wyposażenie i technologie nie będą efektywnie działać, jeśli nie zostanie zbudowany system kierowania, system motywacji pracowników i nie będzie przestrzegana najostrzejsza dyscyplina. Jeśli tego nie będzie, nie zdołamy odpowiednio wykorzystać zasobów zainwestowanych w modernizację techniczną - oznajmił w ubiegłym miesiącu.

PAP/agkm


Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Rząd Białorusi pracuje nad opłatą za wyjazd. "Pomysł trąci bandytyzmem"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 15:30
Wicepremier Białorusi Piotr Prokopowicz poinformował, że sprawa cła wyjazdowego z Białorusi ma być opracowana w ciągu miesiąca. Aleksander Łukaszenka proponował kilka dni temu opłaty 100 dolarów za wyjazd na zakupy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja: przez Polskę przechodzi kontrabanda żywności

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 18:56
- Z różnych krajów trafia do Polski żywność niewiadomego pochodzenia, która następnie wysyłana jest na Białoruś i dalej do Rosji – taki zarzut stawia Polsce główny lekarz sanitarny Giennadij Oniszczenko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białorusini na granicy wypytywani o zakupy

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 13:31
Białorusini przekraczający granicę byli proszeni o wypełnienie ankiety. Byli pytani o cel wyjazdu i w jaki sposób płacą za zakupy. W mediach białoruskich pojawiła się sugestia, że być może w ten sposób władze chcą namierzyć kupujących za granicą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukoil przeciw monopolowi Rosnieftu Igora Sieczyna na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 21:40
Przyznanie koncernowi Rosnieft monopolu na dostawy ropy naftowej na Białoruś byłoby niewłaściwe – tak uważa szef koncernu Łukoil Wagit Alekpierow. Pytany, jak mu się pracuje na Białorusi, oświadczył, że przez 15 lat sytuacja była stabilna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka na dożynkach. Apeluje o większą wydajność w rolnictwie w kołchozach i w sowchozach

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 00:22
Aleksander Łukaszenka zaapelował w sobotę o większą wydajność białoruskiego rolnictwa. Podczas dożynek w Żłobinie osobiście nagrodził najlepszych kombajnistów. Prawie cała produkcja rolna na Białorusi pochodzi z kołchozów i sowchozów.
rozwiń zwiń