Raport Białoruś

Łukaszenka na dożynkach. Apeluje o większą wydajność w rolnictwie w kołchozach i w sowchozach

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 00:22
Aleksander Łukaszenka zaapelował w sobotę o większą wydajność białoruskiego rolnictwa. Podczas dożynek w Żłobinie osobiście nagrodził najlepszych kombajnistów. Prawie cała produkcja rolna na Białorusi pochodzi z kołchozów i sowchozów.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Aleksander Łukaszenka na dożynkach
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka
Szef białoruskiego państwa Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Temat ten podjął w drugim i ostatnim dniu dożynek odbywających się w Żłobinie w obwodzie homelskim, na południowym wschodzie kraju.

- Co roku dofinansowujemy rolnictwo, pomagamy wsi sumą do 2 mld dolarów. A w ciągu ostatnich lat zainwestowaliśmy w rolnictwo około 50 mld dolarów - przypomniał Łukaszenka.
I oznajmił: "Dlatego następny krok powinien należeć nie do państwa, tylko do rolników. Rolnicy powinni nam dać więcej produkcji przy mniejszych kosztach. (...) Jeśli nie obniżymy w rolnictwie wydatków na produkcję, będziemy niekonkurencyjni nawet na własnym rynku".
Pod koniec ubiegłego roku o konieczności zwiększenia wydajności w rolnictwie mówił premier Białorusi Michaił Miasnikowicz. Powiedział wtedy, że należy do tego rolników motywować. W tym kontekście zwrócił uwagę, że choć jest na Białorusi wiele gospodarstw rolnych, gdzie rentowność wynosi ponad 20 procent, to istnieją też niedochodowe. Tymczasem, jak zaznaczył, człowiek będzie gospodarzem na roli, kiedy poczuje związek z nią poprzez własność.
Z zestawienia opublikowanego w tym tygodniu przez niezależną gazetę "Narodnaja Wola" wynika, że według danych białoruskiego urzędu statystycznego w 2011 roku średni udój od jednej krowy wynosił na Białorusi 4,7 tys. litrów rocznie, podczas gdy np. na Węgrzech 6,8 tys., a w Szwecji 8,4 tys. Niższe były także plony ziemniaków i pszenicy z jednego hektara.

Gdy Rosja wstąpiła do WTO
Podczas dożynek Aleksander Łukaszenka stwierdził, że po przystąpieniu Rosji do Światowej Organizacji Handlu wzrosła konkurencja białoruskich produktów. Rosja jest głównym rynkiem zbytu białoruskich towarów.

Łukaszenka mówił na centralnych dożynkach w mieście Żłobin, że białoruskie rolnictwo i przemysł przetwórczy powinny stać się bardziej wydajne. - Jeśli my w ciągu najbliższych dwóch lat nie zmniejszymy o jedną czwartą wydatków na wytwórczość podstawowej produkcji rolnej, to będziemy mieć żałosne miny- powiedział białoruski przywódca.

Łukaszenka osobiście nagrodził kombajnistów

Łukaszenka osobiście nagrodził najlepszych w kraju kombajnistów, dyrektorów gospodarstw rolnych oraz szefów rejonów i regionów. Jednocześnie polecił gubernatorom, czyli wojewodom, by przyznali premie wszystkim przodownikom pracy - traktorzystom, kierowcom samochodów i mechanikom .

Sobota była drugim - najważniejszym dniem dożynek na Białorusi. W tym roku święto plonów zorganizowano w mieście Żłobin na południowym wschodzie kraju. Święto było obchodzone z tradycyjnym rozmachem, mimo gorszych niż w roku ubiegłym plonów tradycyjnych zbóż.
Zgodnie z białoruską tradycją, miasto, w którym odbywają się centralne dożynki, zostało poddane generalnemu remontowi. Odnowiono fasady domów, dworce, obiekty kulturalne i sportowe oraz parki i ulice. Telewizja ONT poinformowała, że już od czwartku w Żłobinie panowała świąteczna atmosfera. - Koncerty i występy artystów zorganizowano jednocześnie na 10 scenach. W ciągu dwóch dni święta zaprezentuje się 2 tysiące artystów- podkreśliła białoruska telewizja.

Na tegorocznym święcie plonów pojawiły się swoiste rekordy. W czwartek goście festynu w ciągu 11 minut zjedli 900 placków ziemniaczanych. Planowano pokaz ogromnego świątecznego „korowaja”, czyli rodzaju kołacza, który waży aż dwie tony. Natomiast ustawione w rzędach stragany handlowe zajęły 5 kilometrów ulic.

PAP/IAR/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruscy handlarze wygrali z władzą. Ustępstwa po strajku

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 23:59
Białoruskie władze poszły na ustępstwa wobec bazarowych przedsiębiorców. To zapewne wynik czwartkowego i piątkowego strajku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: działania w związku z afrykańskim pomorem świń

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 13:29
Białoruski rząd podjął kolejne działania mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Na Białorusi dotychczas oficjalnie poinformowano o 2 ogniskach tej niebezpiecznej choroby trzody chlewnej. Jej skutki jednak, odczuło już wielu hodowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Uralkali może być bankrutem

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 11:00
Aleksander Łukaszenka ostrzega, że rosyjska firma Uralkali może podawać nieprawdziwe dane o sytuacji finansowej. Jednocześnie dał do zrozumienia, że nie wyklucza ekstradycji szefa Uralkali, który znajduje się w białoruskim areszcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białorusini na granicy wypytywani o zakupy

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 13:31
Białorusini przekraczający granicę byli proszeni o wypełnienie ankiety. Byli pytani o cel wyjazdu i w jaki sposób płacą za zakupy. W mediach białoruskich pojawiła się sugestia, że być może w ten sposób władze chcą namierzyć kupujących za granicą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Putin i Łukaszenka wspólnie oglądali manewry wojskowe u granic Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 20:49
Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenka obserwowali finałową operację ćwiczeń wojskowych Zapad 2013. Wbrew oczekiwaniom nie wygłosili wspólnego oświadczenia podsumowującego manewry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukoil przeciw monopolowi Rosnieftu Igora Sieczyna na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 21:40
Przyznanie koncernowi Rosnieft monopolu na dostawy ropy naftowej na Białoruś byłoby niewłaściwe – tak uważa szef koncernu Łukoil Wagit Alekpierow. Pytany, jak mu się pracuje na Białorusi, oświadczył, że przez 15 lat sytuacja była stabilna.
rozwiń zwiń