Raport Białoruś

Putin i komisarze UE jadą do Mińska na szczyt Unii Celnej z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 19:08
Władimir Putin weźmie udział w szczycie poświęconym Ukrainie, który odbędzie się 26 sierpnia w Mińsku. Poinformował o tym rzecznik prezydenta Rosji. Komisja Europejska wydelegowała trzech komisarzy.
Audio
  • Relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR): Barroso rozmawiał z Poroszenką; wezwał Kreml do zatrzymania przepływu broni i bojowników z Rosji
Ukraińscy żołnierze na wschodzie Ukrainy, w miejscowości Debalcewo
Ukraińscy żołnierze na wschodzie Ukrainy, w miejscowości DebalcewoFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Wśród uczestników spotkania mają być przywódcy Ukrainy, Unii Europejskiej, a także Białorusi i Kazachstanu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że podczas szczytu będą omówione relacje między Kijowem a Unią Celną, w skład której wchodzi Rosja, Białoruś, Kazachstan. Władmir Putin ma też odbyć tam "szereg dwustronnych rozmów".

Wcześniej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że w stolicy Białorusi odbędzie się spotkanie na wysokim szczeblu z udziałem UE, Ukrainy i Rosji, Białorusi oraz Kazachstanu, tworzących Unię Celną. Biuro prezydenta Ukrainy podało, że celem rozmów 26 sierpnia będzie poszukiwanie dróg stabilizacji na wschodzie kraju, bezpieczeństwo energetyczne i nowa umowa handlowa Kijowa z Unią Europejską.

Jak podano na stronie Poroszenki, przewodniczący KE Jose Manuel Barroso poparł inicjatywę ukraińskiego prezydenta w sprawie zaproszenia UE do udziału w spotkaniu. Jak przekazano, Poroszenko podziękował Barroso za gotowość wysłania do Mińska trojga członków KE, co określono jako "bezprecedensowy krok", który dowodzi "solidarności i wsparcia UE wobec Ukrainy".

Przewodniczący Komisji Europejskiej poinformował z kolei Poroszenkę, że Unię Europejską na szczycie w Mińsku reprezentować będą: szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, komisarz ds. handlu Karel de Gucht oraz komisarz ds. energii Guenther Oettinger.

IAR/PAP/agkm

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Fiasko rozmów w stolicy Niemiec. Berlin i Moskwa mówią o "pewnym postępie"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 11:49
- We wszystkich głównych kwestiach na temat kryzysu ukraińskiego osiągnięto "pewien postęp" - poinformowało MSZ Rosji. Rozmowy prowadzili szefowie dyplomacji Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tyszkiewicz: jedna decyzja Kremla kończy kryzys ukraiński

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 08:06
- Wystarczy jedna decyzja Kremla i cały ten groźny kryzys przejdzie do historii - tak berlińskie rozmowy szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec podsumował w radiowej Jedynce wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz z PO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: źle, że rozmowy z Rosją odbywają się bez udziału USA

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 09:10
- Z góry wiadomo, że tego typu negocjacje do niczego nie doprowadzą, bo nie istnieje żadne pole kompromisu - tak berlińskie rozmowy szefów MSZ Rosji, Niemiec, Ukrainy i Francji podsumował w radiowej Jedynce dr Ryszard Żółtanieckim, były ambasador Polski w Grecji i na Cyprze oraz kierownik Akademii Służby Zagranicznej i Dyplomacji Collegium Civitas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Reakcją na wejście wojsk Rosji powinny być sankcje”

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 11:20
- Dlaczego nie mówi się jasno, że Rosja dokonuje kolejnej napaści na niezawisłe państwo? To śmieszne! W czasie gdy trwają rozmowy z Kremlem o Ukrainie, na jej teren wjeżdżają wojska - mówiła w Trójce dziennikarka Renata Kim. Publicysta Piotr Semka dodał, że odpowiedzią na agresję powinny być zdecydowane i długotrwałe restrykcje wobec Moskwy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Separatyści ostrzelali z rakiet konwój uchodźców pod Ługańskiem. "Ogromna liczba zabitych"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 20:41
Prorosyjscy bojownicy otworzyli ogień z moździerzy i wyrzutni Grad w stronę kolumny uchodźców z obwodu ługańskiego. Ludzie płonęli w samochodach – informują władze Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Generał: NATO musi być gotowe na ataki "zielonych ludzików" z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 15:35
Naczelny dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove ostrzegł, że scenariusz obserwowany na Ukrainie może się powtórzyć w innych państwach Europy Wschodniej i trzeba się do tego przygotować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Putin rozbija unijną dyplomację i rozgrywa Europę"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 15:22
Władimir Putin sam ustala z kim z Unii Europejskiej chce rozmawiać – mówi Tomasz Badowski z Instytutu Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi. Jak dodaje, Europa sama demonstruje, że nie radzi sobie z problemem Ukrainy i oddaje inicjatywę w ręce Putina. Ekspert spodziewa się wkroczenia wojsk Rosji na Ukrainę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ: Rosja nie zagwarantowała przerwania dostaw broni na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 16:06
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin poinformował, że głównym tematem jego niedzielnych rozmów z szefami dyplomacji Francji, Niemiec i Rosji było przerwanie rosyjskich dostaw broni na wschodnią Ukrainę.
rozwiń zwiń