Raport Białoruś

Noc w areszcie bez wyjaśnień. Ukraiński poeta, pisarz Serhij Żadan, zatrzymany na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 16:23
Nagradzany w Polsce, za granicą ukraiński pisarz, poeta i wokalista Serhij Żadan, został w nocy z piątku na sobotę zatrzymany przez  milicję w Mińsku. W nocy trzymano go w celi. Musi opuścić Białoruś i ma zakaz wjazdu do tego kraju na czas nieokreślony. Powód: Białoruś musi podporządkować się dyrektywom Rosji w tej sprawie. A Kreml, tak jak wiele innych osobowości ukraińskiej kultury i życia społecznego, wpisał Żadana na listę rzekomych "terrorystów".
Ukraiński pisarz Serhij Żadan otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. w 2015 roku
Ukraiński pisarz Serhij Żadan otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. w 2015 rokuFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Laureat m.in. polskiej nagrody Angelusa przybył na Białoruś, by wziąć udział w trwającym od piątku festiwalu poetyckim im. Michasia Stralcoua "Wiersze na asfalcie”.

Literat powiedział nRadiu Swaboda, że otrzymał odpowiednią pieczątkę w paszporcie i musi teraz w ciągu trzech dni wyjechać z Białorusi. Wyjedzie prawdopodobnie dziś wieczór, bo taki też miał wstępny plan. - W rzeczy samej jestem bardzo rozczarowany, dlatego, że planowaliśmy z kolegami koncert w Mińsku, w maju. Zatem ten koncert się nie odbędzie. Do tego wszystkie kontakty z Białorusią możliwe są teraz tylko na terytorium Ukrainy – powiedział Siergiej Żadan.

Okazuje się, że Żadan znajduje się na liście osób objętych zakazem wjazdu na terytorium Rosji. Władze Federacji Rosyjskiej zakazują wjazdu Żadanowi na teren Rosji, twierdząc, że ma związki za ”działalnością terrorystyczną”, co jest oczywistym kłamstwem.  Jednak Białoruś podporządkowuje się tego rodzaju nakazom Rosji, bo tworzy z Rosją Państwo Związkowe Rosji i Białorusi (ZBiR).

Żadan opowiedział Radiu Swaboda, że w nocy przyszło trzech milicjantów, poradzili mu, by z nimi pojechał, ale nie podali przyczyny, dokumentów nie pokazano. Nie mógł także zadzwonić do ambasady. Za to milicjanci dzwonili do KGB. Poeta przebywał tej nocy w oddziale milicji w rejonie lenińskim w Mińsku, w celi, a tam, jak zaznacza, cały czas zmieniali się „pasażerowie”, o trzeciej w nocy jego towarzyszem został nietrzeźwy obywatel Turkmenistanu. Przy czym, jak powiedział Radiu Swaboda, milicjanci tłumaczyli, że nie mogą nic zrobić, bo trzeba czekać aż zacznie się dzień pracy. O ósmej rano się zaczał dzień roboczy i odwieziono go do wydziału pracy z migrantami. Tam postawiono mu stempel, oddano paszport. Powiedziano mu, że Białoruś znajduje się w jednym obszarze wizowym z Rosją i Kazachstanem i dlatego jest spis osób z zakazem wjazdu – kiedy nie mogą wjechać do Rosji, to nie mogą i na Białoruś.

Siergiej Żadan powiedział, że do Rosji się nie wybiera, póki trwa wojna z Ukrainą. Ale przykro mu, że nie będzie mógł przyjechać do Białorusi.

Czy to w porządku, że ukraińskiego poetę bez wyjaśnienia przyczyny trzymają w areszcie na Białorusi? – pytał też Żadan, zwracając się z apelem do ambasady Ukrainy na Białorusi i do MSZ. Dodał, że kiedy przyleciał na lotnisko Mińsk, nikt go nie ścigał, dlatego nocne zatrzymanie było niespodzianką.

Jak stwierdził, dostał "radę", by poprosił Rosjan, by go wykreślili ze spisu podejrzanych o terroryzm. Jak stwierdził, o nic Rosjan prosić nie będzie.

Siergiej Żadan jest m.in. laureatem polskiej nagrody Angelus (za powieść "Mezopotamia"), jego twórczość jest znana i ceniona w zachodniej Europie, m.in. w Niemczech. Jest twórcą znanym także za oceanem, autorem wielu powieści (m.in. "Anarchy in th UKR"), poezji. Jako wokalista współpracuje ze znaną grupą muzyczną "Sobaki w kosmosi".

Brał udział w Euromajdanie w Charkowie, został wóczas dotkliwie pobity. Jest znanym artystą, ale i jednym z bardziej znanych orędowników sprawy ukraińskiej na świecie.

***

WIDEO: grupa Żadan i Sobaki

WIDEO: Serhij Żadan czyta wiersze

Kolejny taki przypadek

To kolejny przypadek tego rodzaju. Na początku lutego z pokoju hotelowego także w nocy białoruska milicja wyciągnęła dziennikarza ukraińskiego, który pracuje w telewizji zajmującej się Donbasem, Witalija Sizowa. Sizow musiał opuścić Białoruś w ciągu 24 godzin. Okazało się, że ma zakaz wjazdu do Rosji do 2021 roku. A zatem, jak mu tłumaczono, dotyczy to i Białorusi, bo Rosja i Białoruś tworzą Państwo Związkowe Rosji  i Białorusi (ZBiR).

Sizow zdołał wywieźć wideo swojego zatrzymania. Opublikowała je telewizja, w której pracuje (Obszczestwennoje TV Donbasa).

***

Agnieszka Kamińska/PolskieRadio.pl, na podstawie m.in. svaboda.org

***

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

”Biełsat ma pieniądze tylko do końca lutego”

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 21:05
Jak podaje portal press.pl, telewizja Biełsat ma fundusze jeszcze tylko na miesiąc. Dyrektor stacji Agnieszka Romaszewska-Guzy liczy, że wkrótce znajdzie się wyjście z tej sytuacji. W okresie przejściowym środki na przetrwanie ma wyłożyć TVP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ: Rosja nie uprzedzała Mińska o planach utworzenia strefy przygranicznej

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 15:46
Strona rosyjska podjęła decyzję o utworzeniu strefy przygranicznej wzdłuż granicy z Białorusią bez uprzedzenia, co jest sprzeczne z dwustronnymi porozumieniami – oświadczyła w czwartek przedstawicielka białoruskiego MSZ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś z rosyjskim embargiem. Łukaszenka: nie rozumiem po co

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 17:13
Aleksander Łukaszenka zaapelował do Rosji, aby nie wprowadzała zakazów na import białoruskich produktów zanim nie zostaną wyjaśnione konkretne przewinienia firm. Aleksander Łukaszenka przyjmując gubernatora obwodu kostromskiego Rosji Siergieja Sitnikowa zaznaczył, że Białoruś da zobie radę mimo rosyjskich restrykcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Heavy metal z Kremla. Oto reguły gry Putina i stan gry. "Zachód powinien zachować jedność i solidarność, bo pojedyncze państwa przegrają" [ANALIZA]

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 23:59
Rosja toczy miękką wojnę z Zachodem, a twardą ćwiczy. Stara się zniechęcić Zachód do reakcji, groźbą i szantażem. Niestety świat Zachodu nie umie wciąż reagować kompleksowo na zagrożenia – militarne i hybrydowe, daje się dzielić, zapomina o solidarności z atakowanymi – o tym mówili na konferencji poświęconej Rosji eksperci Mark Galeotti, Marek Menkiszak (OSW), Anna Dyner (PISM).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezydent Litwy: w związku z rosyjskimi manewrami Zapad na Białorusi potrzebne nam wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 11:41
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite oświadczyła, że kraje bałtyckie wystąpią do USA i NATO o dodatkowe przedsięwzięcia na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa regionu w związku z zaplanowanymi na wrzesień dużymi rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi - m.in. na Białorusi.
rozwiń zwiń