Raport Białoruś

Marszałek Senatu w Kuropatach, miejscu masowych egzekucji NKWD

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 14:00
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w drugim, ostatnim dniu wizyty na Białorusi, odwiedził uroczysko Kuropaty pod Mińskiem. W zbiorowych mogiłach spoczywają tam tysiące ofiar represji stalinowskich, w tym wielu Polaków. 
Audio
  • Marszałek Stanisław Karczewski w Kuropatach (źr. IAR)
Marszałek Stanisław Karczewski w Kuropatach
Marszałek Stanisław Karczewski w KuropatachFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Marszałek Karczewski złożył wieńce i zapalił znicze pod pomalowanym w biało-czerwone barwy Krzyżem Polskim.

Uczcił też przedstawicieli innych narodowości, którzy zginęli w Kuropatach z rąk radzieckiego NKWD. `

Stanisław Karczewski powiedział Polskiemu Radiu, że to miejsce, które zawsze odwiedza podczas wizyt na Białorusi.

- Oddaję hołd wszystkim, którzy tu zginęli. To miejsce pamięci, pamięci również naszej narodowej. Tu spoczywa wielu naszych rodaków, Polaków - modliłem się za ich dusze - powiedział marszałek Senatu. 

Stanisław Karczewski podkreślił, że w trakcie spotkań z białoruskimi władzami zawsze jest mowa o gotowości naszego kraju do przeprowadzenia ekshumacji w Kuropatach.

Wyraził nadzieję, że determinacja i konsekwentne starania Polski doprowadzą do tego, że ten teren zostanie dokładnie zbadany. 

Na terenie lasu w Kuropatach stalinowskie NKWD rozstrzeliwało represjonowanych. Według różnych szacunków w tamtejszych dołach śmierci spoczywa od kilkudziesięciu tysięcy do 250 tys. ofiar,  głównie Białorusinów, ale wśród ofiar są także Polacy i osoby innych narodowości.

Na terenie uroczyska w ciągu ostatnich 30 lat powstawał ludowy memoriał, złożony z krzyży stawianych przez aktywistów i obywateli. W sumie jest ich tam ponad tysiąc. Dopiero w 2018 r. z inicjatywy władz umieszczono tam pomnik upamiętniający ofiary. 

IAR/PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Jacek Czaputowicz: likwidowanie krzyży w Kuropatach na Białorusi to zły sygnał

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 20:36
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zaapelował do Białorusi o godne upamiętnianie ofiar stalinowskich represji. W uroczysku Kuropaty, na obrzeżach stolicy Białorusi, likwidowane są krzyże upamiętniające tysiące ludzi rozstrzelanych przez NKWD. Lokalne władze leśne tłumaczą to porządkowaniem terenu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Działacz: apelujemy do Zachodu, do Polski w sprawie Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 13:32
Gdy władze ogłosiły, że trzeba zrobić porządek w Kuropatach i zdemontowano 70-100 krzyży, ludzie zbierają się tam na modlitwę. Białoruski działacz Wiaczesław Siwczyk mówi portalowi PolskieRadio.pl, że Białorusinom potrzebne jest wsparcie Zachodu, zachodnich społeczeństw w obronie tego miejsca pochówku setek tysięcy stalinowskich ofiar. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na Białorusi może być piąty, szósty czy siódmy cmentarz katyński"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 15:20
- Ciągle zbieramy informacje o osobach, które zaginęły na obszarze obecnej Białorusi i padły ofiarą zbrodni katyńskiej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Maciej Wyrwa, autor książki o białoruskiej liście katyńskiej. Dodaje, że szukamy nie tylko symbolicznego piątego cmentarza, ale też prawdopodobnie kilku kolejnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister Adam Kwiatkowski uczcił pamięć ofiar stalinizmu w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 21:03
- Wizytą w Kuropatach na obrzeżach Mińska, gdzie w dołach śmierci spoczywają ofiary stalinowskiego NKWD, zakończył w poniedziałek swój trzydniowy pobyt na Białorusi sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Adam Kwiatkowski. - Stoimy przy wejściu do miejsca, gdzie zginęły dziesiątki, a może setki tysięcy ludzi, zabitych przez system komunistyczny. Wśród nich było bardzo wielu Polaków – powiedział po złożeniu wieńców przed krzyżami w Kuropatach minister Kwiatkowski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedaleko uroczyska w Kuropatach może powstać państwowe centrum wystawiennicze

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 14:10
- Do 2021 roku w Mińsku ma zostać wybudowane Narodowe Centrum Wystawiennicze – zarządził prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka. Najprawdopodobniej powstanie ono niedaleko od uroczyska w Kuropatach – miejsca kaźni ofiar represji stalinowskich. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: na Białorusi mamy aksamitną pełzającą okupację Rosji

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 13:30
- Kreml o Białorusi nie zapomina. Na Białorusi mamy de facto aksamitną pełzającą okupację. Są wszystkie zewnętrzne atrybuty niezależności, ale faktycznie zabiera się jej coraz więcej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Roman Jakowlewski, białoruski komentator niezależny z Mińska, komentując ostatnią odsłonę rozmów o integracji Białorusi z Rosją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Aleksander Kraucewicz: tzw. miękka białorusyzacja to mit, a sprawa Kuropat to znak bliskiego końca Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 13:00
- Na Białorusi nie ma systemowych zmian. Władze Białorusi muszą jednak czasem zacisnąć zęby i ustąpić pod presją społeczeństwa. Czynią to rzadko i niechętnie. Aleksander Łukaszenka ma bowiem mentalność radziecką, krzyże w Kuropatach uznaje za ideologicznie szkodliwe - mówi portalowi PolskieRadio24.pl prof. Aleksander Kraucewicz, historyk.
rozwiń zwiń