Raport Białoruś

Czarnobylski szlak: marsz opozycji w rocznicę katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 18:00
W stolicy Białorusi, Mińsku, odbędzie się demonstracja upamiętniająca rocznicę awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu. Na Białorusi ponad milion osób mieszka na terenach skażonych.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): czarnobylski szlak
Czarnobylski szlak w 2012 roku
Czarnobylski szlak w 2012 rokuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

W tradycyjnym pochodzie zwanym „czarnobylskim szlakiem ” wezmą udział przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych. Władze wydały zgodę na jego przeprowadzenie.

Demonstranci zbiorą się o 18. 30 lokalnego czasu (16.30 polskiego czasu) na placu przed kinem ”Kastrycznik” (”Październik”). Pół godziny później rozpocznie się przemarsz do Parku Przyjaźni Narodów. Tam około godziny 20 (18 polskiego czasu) odbędzie się około godzinny wiec.

W trakcie demonstracji mają być zbierane podpisy przeciwko budowie na Białorusi elektrowni atomowej. Jednocześnie będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na leczenie dzieci chorych na raka.

Białoruska opozycja co roku organizuje demonstracje rocznicę upamiętniające awarii w Czarnobylu, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku. W jej wyniku skażone zostały w różnym stopniu znaczne połacie południowo-wschodniej Białorusi. Mieszka tam obecnie mieszka ponad 1 milion 100 tysięcy ludzi.

Jak napisało Radio Swaboda, tym razem władze pozwoliły na wykorzystanie flag i transparentów, miały też obiecać, że nie będzie nieuzasadnionych zatrzymań.

Jednocześnie organizatorzy nie dostali zgody na wydzielenie pasu ruchu na czas przejścia, nie zagwarantowano im też aparatury dźwiękową, megafonami.

IAR/svaboda.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

25 lat po katastrofie. Opozycja zapowiada "czarnobylski szlak"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2011 20:09
Białoruska opozycja powołała komitet organizacyjny "czarnobylskiego szlaku", czyli corocznej demonstracji mającej upamiętnić tragedię w radzieckiej siłowni jądrowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakazano pochodu, będzie tylko wiec na obrzeżach Mińska

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 22:13
Białoruska opozycja zgodziła się na proponowaną przez władze Mińska formę obchodów rocznicy awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu - zamiast tradycyjnego pochodu "Czarnobylski Szlak" przeprowadzi mityng w dalszym od centrum parku Przyjaźni Narodów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: "o Czarnobylu dowiedziałem się z Polskiego Radia"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 11:17
Dziennikarz gazety białoruskiej usłyszał, że Polacy mają pić "jakieś płyny". W partii poradzono mu, żeby słuchał radia swojego, czyli radzieckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polka skazana za protest antyatomowy na Białorusi. Musi wyjechać z kraju

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 19:50
W Mińsku zatrzymano siedmioro obcokrajowców i pięciu obywateli Białorusi protestujących przeciwko budowie w tym kraju elektrowni atomowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Łukaszenka odwiedził napromieniowane tereny

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 00:46
Na Białorusi władze i opozycja obchodziły we wtorek 25. rocznicę katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu. Prezydent Aleksander Łukaszenka odwiedził skażone obszary na południu kraju, a opozycja przeprowadziła w Mińsku mityng "Czarnobylski Szlak".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milion Białorusinów mieszka w strefie napromieniowanej

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 09:42
Białoruś na likwidację następstw katastrofy czarnobylskiej wydała już, według mediów,19 miliardów dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska elektrownia atomowa ma być najtańsza

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 19:20
Aleksander Łukaszenka, chce aby białoruska elektrownia atomowa była najtańszą ze wszystkich, które Rosjanie zbudowali u siebie i w innych państwach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja wypłaca kredyt na białoruską elektrownię

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 12:00
Otwarta jest pierwsza linia kredytowa na 184 miliony dolarów. Pieniądze te mają być przeznaczone na prace badawcze i przygotowanie dokumentacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: całą energię atomową skupi państwo

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 10:20
Energię, którą wyprodukuje pierwsza białoruska elektrownia atomowa w Ostrowcu, będzie od niej kupować białoruska firma państwowa - powiedział wicepremier energetyki Białorusi Michaił Michadziuk.
rozwiń zwiń