Bohemista: Czesi również uważają język polski za zabawny

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2023 17:00
- Słyszałem opowieści o tym, że kiedy na ekrany czeskich kin wchodziły filmy Krzysztofa Kieślowskiego, które nie są przecież komediami, to pierwszą reakcją widzów był śmiech. Te wszystkie "ć", "ś", "ź" w polskich słowach dla Czechów są dźwiękami, które u nich występują ewentualnie w mowie dzieci - mówił bohemista i tłumacz Jakub Pacześniak w audycji "Miejsca z dobrych stron" poświęconej czeskiej Pradze.
Most Karola w Pradze
Most Karola w PradzeFoto: Robert Ivaysyuk / Shutterstock

Niezwykłe dziedzictwo historyczne i kulturowe

"Praga. Temu, kto ją choć raz zobaczył, jej imię przynajmniej już zawsze odtąd śpiewa w sercu. Sama jest pieśnią wśród przędziwa czasu, a my ją kochamy, niech dźwięczy" - pisał w swoim wierszu czeski noblista Jaroslav Seifert.

W Dwójkowej audycji spacerowaliśmy literackimi, filmowymi, muzycznymi szlakami złotej, magicznej Pragi. Opowiadaliśmy o mieście Bohumila Hrabala i Franza Kafki, zastanawialiśmy się nad tym, jak miasto nad Wełtawą pokazywane jest nie tylko w czeskim filmie, przybliżyliśmy legendę o praskim Golemie.

Miłość do Mozarta

Opowiadaliśmy także o jazzowej scenie muzycznej tego miasta i o obecności w Pradze Mozarta. - Gdy kompozytor przyjechał do Pragi i dyrygował "Weselem Figara", zapanowała tu Mozartomania. Czytałam, że prażanie uważają go za swojego przybranego syna - wspomniała Dorota Gacek.

Ponadto zastanawialiśmy się, jak żyje się na co dzień w mieście obleganym przez turystów, i rozmawialiśmy o tym, jak współczesna stolica Czech wykorzystuje swoje niezwykłe dziedzictwo historyczne i kulturowe, aby przyciągać coraz to nowych miłośników swoich uroków.

Spacer po mieście, które nie wypuszcza

"Praga nie wypuszcza" - pisał Kafka o swoim rodzinnym mieście. Przewodnikami po stolicy Czech byli tłumacz (m.in. Hrabala), bohemista i popularyzator literatury z Instytutu Książki - Jakub Pacześniak, czeska trębaczka po studiach w Katowicach - Štěpánka Balcarova, dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie, filmoznawca - Petr Vlček, eseista, znawca Kafki - Piotr Paziński oraz polska poetka i tłumaczka mieszkająca w Pradze - Zofia Bałdyga.


Posłuchaj
112:43 2023_08_05 15_00_11_Dwojka_Miejsca_z_dobrych_stron.mp3 Praga - niezwykłe dziedzictwo historyczne i kulturowe (Miejsca z dobrych stron/Dwójka) 

W audycji nie zabrakło muzyki związanej z Pragą dawną i współczesną oraz literackich opisów tego niezwykłego miasta.

***

Tytuł audycji: Miejsca z dobrych stron

Prowadzili: Dorota Gacek i Roch Siciński

Data emisji: 5.08.2023

Godz. emisji: 15.00

mo/pg

Czytaj także

Płatny wjazd do centrum Pragi? Planują to władze czeskiej stolicy

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 05:00
Władze czeskiej Pragi chcą wprowadzić od przyszłego roku opłaty za wjazd samochodem do ścisłego centrum miasta. Zwolnieni z nich mają być mieszkańcy tej części stolicy. Ma to pomóc w funkcjonowaniu komunikacji w całej Pradze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci wspinają się na wieżę, a Kafka kręci głową. Co zobaczyć w Pradze?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 12:00
Miasto mostów, intrygujących pomników i nietypowych budowli. W Pradze zobaczymy największy na świecie zamek, słynny most Karola, największy stadion, który pomieści około 250 tysięcy widzów oraz głowę Franza Kafki. 
rozwiń zwiń