Polacy skolonizowali Wenus już w latach 20.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2015 16:00
- Pod koniec XIX wieku doszło praktycznie do opisania przez podróżników całej ziemi. Literatura przygodowa musiała więc wyruszyć w kosmos... - wyjaśnił historyk Adam Podlewski.
Audio
  • Rozmowa o polskim "papierowym" podboju kosmosu (Historie alternatywne/Dwójka)
Wielu zdobywców pozaziemskich światów było Polakami - przynajmniej według polskiej literatury
Wielu zdobywców pozaziemskich światów było Polakami - przynajmniej według polskiej literaturyFoto: NASA Goddard Space Flight Center/flickr/CC BY 2.0

Polacy włączyli się w ten wyścig już w latach 20. minionego stulecia. Jak opowiadał Paweł Dunin-Wąsowicz, autor "Fantastycznego atlasu polski", na kartach jednej z wydanych wówczas powieści Polacy kolonizują Wenus. - Co ciekawe zateizowaną, bezbożna Ziemię opuszcza cały naród, by na nowej planecie pod władzą polskich królów wieść życie zgodnie z zasadami wiary katolickiej - opowiadał nasz gość.

Ale czy cała polska literatura fantastyczna to wyraz naszych sentymentów i resentymentów? Niekoniecznie - zwłaszcza że, jak przekonuje Bolesław Prus, nową Polskę można odnaleźć także w Afryce.

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury (cykl "Historie alternatywne")

Prowadzi: Barbara Schabowska i Mateusz Matyszkowicz

Gość: Paweł Dunin-Wąsowicz (redaktor naczelny "Lampy"), Marek Kochan (pisarz i dramaturg), Adam Podlewski (historyk i autor "Fantastyki")

Data emisji: 18.10.2015

Godzina emisji: 12.00

mm/bch

Czytaj także

Kolumbowie. Banalni gdyby nie Powstanie?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 16:00
- Powstanie Warszawskie było dramatem pozbawionym wagi praktycznej - mówił Łukasz Orbitowski, który w książce "Widma" pokusił się o wizję historii bez zrywu z 1944 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy w Moskwie. Pożar i kanibalizm

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 15:00
- Polska szlachta nie dbała o higienę i krwawo załatwiała sprawy. Nijak ma się to na przykład do okrucieństw II wojny światowej - podkreślał autor powieść historycznej "Samozwaniec".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historie alternatywne polecam politykom"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 16:00
- Uważam, że ten gatunek jest pożyteczny dla zrozumienia teraźniejszości i przyszłości - mówił w Dwójce Marcin Wolski, autor kilkunastu książek fantastyczno-historycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gniezno w 1000 r. Otton III jak prezydent USA?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 16:00
– To historia zjazdu gnieźnieńskiego jako gry politycznej między kancelariami Ottona III i Bolesława Chrobrego – mówiła Elżbieta Cherezińska o swojej "Grze w kości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzkość nie dorosła do kontaktu z obcymi? Twórczość Marka Oramusa

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 13:00
Gościem audycji z cyklu "Historie alternatywne" był Marek Oramus, jeden z prekursorów polskiej literatury fantastycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deszczowy Wrzesień '39 mógł odmienić losy wojny?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 13:32
Wśród historyków polska klęska wrześniowa uchodzi za klęskę nieuchronną. Inne zdanie na ten temat mają autorzy fantastyki. O ich pomysłach dyskutowaliśmy w audycji "Historie alternatywne".
rozwiń zwiń