X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok Herberta: Miasta poety – Toruń

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2008 22:06
Najpierw był Lwów – miejsce urodzenia poety i miasto ukochane, niezapomniane. Powojenne losy rzuciły Zbigniewa Herberta do Krakowa gdzie w r. 1947 ukończył Akademię Handlową. Po zrobieniu dyplomu wywędrował do rodziców, którzy osiedlili się w Sopocie. Ale Akademia Handlowa to było za mało dla człowieka żądnego wiedzy z różnych dziedzin. Nadarzała się okazja wstąpienia na organizowany w Toruniu Uniwersytet.
Audio

14 kwietnia 2008, godz. 22:15

Uczelnia przyciągała nie tylko studentów, ale i wybitnych profesorów. Z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, a także Jana Kazimierza we Lwowie. Dzięki nim Uniwersytet zyskał rangę szkoły humanistycznej z prawdziwego zdarzenia. Dla Herberta następnym etapem studiów miało być prawo – takiego wykształcenia pragnął dla syna – ojciec. I choć w końcu zdobył dyplom prawnika, prawo nudziło przyszłego poetę śmiertelnie. Nęciła go natomiast filozofia. Tak trafił na seminarium profesora Henryka Elzenberga. Jemu też zawdzięczał Herbert narodziny filozoficznej pasji, a może nawet ukształtowanie przyszłych poglądów. Relacja mistrz – uczeń, wkrótce przerodziła się w przyjaźń, która zaowocowała ożywioną korespondencją przypadającą na lata 1951 – 1966. Dzięki niej poznajemy nie tylko myśli dwu wybitnych osobowości, lecz również po części stosunki panujące w intelektualnym środowisku toruńskim, dramaty jakie przyniosły czasy stalinowskie, a przede wszystkim relację osobistą dwu niezwykłych ludzi – filozofa i poety. O tamtych latach mówią Maria Kalota Szymańska – poetka i koleżanka Herberta z  seminarium Elzenberga, Jerzy Lesław Ordan – pisarz  i Jadwiga Oleradzka – dyr. Teatru im Wilama Horzycy  w Toruniu, oraz – Witold Orcholski – filozof i dr Radosław Sioma, badacz poezji i życia Zbigniewa Herberta. Reportaż Bożeny Markowskiej  zatytułowany „Rok Zbigniewa Herberta. Miasta poety – Toruń”.

Zapraszamy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kończy się Rok Herberta

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2008 09:27
W lipcu minionego roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego, podjął decyzję o ustanowienia nadchodzącego, 2008 roku, Rokiem Zbigniewa Herberta. Propozycja tak wysokiego uhonorowania roku związanego z 10 rocznicą śmierci poety została przyjęta przez posłów przez aklamację. Dla wszystkich ugrupowań zasiadających w parlamencie wielkość Herberta – poety, ale i człowieka - nie podlegała dyskusji. Także mające wkrótce w kraju zawirowania pol
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Herbert - 10 rocznica śmierci poety

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2008 12:58
W 2008 roku obchodzimy rok Herbertowski. Poniedziałek w Trójce poświęcimy temu wybitnemu poecie - będziemy czytać na naszej antenie wiersze Zbigniewa Herberta, zaprezentujemy premierę jego dramatu - "Lalek" oraz poświęcony poecie reportaż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór literacki: Poetyccy mistrzowie Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2008 13:59
Rok Zbigniewa Herberta: Poetyccy mistrzowie Zbigniewa Herberta. Audycja Andrzeja Skrendo i Joanny Szwedowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wykładowcy toruńskiej uczelni bronią jej dobrego imienia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2008 09:12
Są działania skomasowane medialne i polityczne pozbawiające środków uczelnię, zarazem kreowana jest wizja, że szkoła jest przestępczą w pewnym sensie.
rozwiń zwiń