Barbara Toporska - niepokorny głos polskiej emigracji

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 09:30
– Twórczość tej pisarki była może bardziej nowatorska niż proza jej męża, Józefa Mackiewicza - mówiła niedawno w Dwójce prof. Anna Nasiłowska. Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy urodzin (23 sierpnia) w "Sezonie na Dwójkę" przypomnimy postać Barbary Toporskiej.
Józef Mackiewicz i Barbara Toporska
Józef Mackiewicz i Barbara ToporskaFoto: Archiwum Emigracji w Toruniu

Była żoną i najwierniejszym towarzyszem życia Józefa Mackiewicza. Razem wiosłowali pod prąd, w kontrze do każdej utartej opinii i każdego społecznego, politycznego, ludzkiego fałszu. Płacili za to wysoką cenę klepania biedy. Na dom Barbara Toporska zarabiała podnoszeniem oczek w pończochach. Niezależnie od tego Barbara Toporska była poetką, prozatorką i felietonistką. Miała swoją indywidualną, niezależną, również od męża, drogę twórczą.

W "Sezonie na Dwójkę" o tej niezwykłej kobiecie mówić będą Profesorowie: Włodzimierz Bolecki, Wacław Lewandowski i Andrzej Nowak.

>>Posłuchaj fragmentów powieści "Siostry" Barbary Toporskiej<<

Na audycję zaprasza Anna Lisiecka.

20 sierpnia (wtorek), godz. 18.00.

Czytaj także

Komunistów bił, gdzie chciał i jak chciał

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 07:00
As polskiego wywiadu, przemytnik i złodziej uzależniony od kokainy, znakomity pisarz i wykonawca wyroków śmierci na agentach. Mija 48 lat od śmierci Sergiusza Piaseckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tylko prawda jest ciekawa – czyli twórcy wobec Katynia

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 08:00
Argument "tylko prawda jest ciekawa" sformułował na łamach paryskiej Kultury Józef Mackiewicz po publikacji powieści Włodzimierza Odojewskiego "Zasypie wszystko, zawieje..."
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Mackiewicz - pisarz nowoczesny

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 09:53
Poszukiwanie prawdy, doskonałość opisu przyrody, proza wyrastająca z gatunków dziennikarskich - oto nowoczesne cechy twórczości pisarza, którego 110. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.
rozwiń zwiń