"Nic się nie stało" - reportaż o niesłusznie oskarżonym o morderstwo [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 09:23
"Nic się nie stało" to reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Adama Bogoryja-Zakrzewskiego z 2012 roku o niewinnym człowieku, który trafił do więzienia za przestępstwo, którego nie popełnił...
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Rikesh Attadip/Shutterstock.com
  • Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Adam Bogoryja-Zakrzewski to reporterski duet, a zarazem małżeństwo.
  • Hanna jest jedną z najbardziej utytułowanych dziennikarek Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, obecnie autorką podcastów.
  • Adam jest także dokumentalistą telewizyjnym i prasowym.

"Nic się nie stało" - jeden ze wspólnych reportaży duetu małżonków - to historia Czesława Kowalczyka, który został oskarżony o morderstwo. Odsiedział w areszcie śledczym 12 lat i wtedy odnaleziono prawdziwego sprawcę.

Przypadkiem skazany, przypadkiem uwolniony

- Przez 12 lat, 3 miesiące i 9 dni trzymano mnie w tzw. areszcie tymczasowym. Tylko przypadek sprawił, że nie jestem w więzieniu do końca życia - mówi bohater reportażu.

Jak się okazuje, pan Czesław "przypadkiem" został także oskarżony o zabójstwo Adama K. Pokrzywdzony był instruktorem jazdy konnej. Został zastrzelony 28 grudnia 1998 roku w Gdańsku nieopodal klubu jeździeckiego, w którym pracował. Świadkiem zbrodni była kochanka Adama K. O zlecenie zabójstwa oskarżono konkubenta kobiety - Mariusza N., brata jednego z najbogatszych wówczas ludzi w Polsce...

Nagroda Grand Prix KRRiT

Czesław Kowalczyk stracił nie tylko wolność i dobre imię wśród sąsiadów i znajomych. Odwróciła się od niego także narzeczona i odeszła, zabierając syna. Jak można powrócić do życia po takim doświadczeniu?

Za swoją audycję Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Adam Bogoryja-Zakrzewski otrzymali Grand Prix KRRiT im. Witolda Zadrowskiego za najlepszy reportaż radiowy 2012 roku. Była to pierwsza odsłona konkursu, w którym KRRiT nagradza reportaże lub dokumenty Polskiego Radia i Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia, realizowane ze środków pochodzących z abonamentu.

Posłuchaj
30:04 Dwójka rozmowy po zmroku 15.02.2024.mp3 "Nic się nie stało" - reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Adama Bogoryja-Zakrzewskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: "Bez fikcji" w "Rozmowach po zmroku"

Przygotowała: Justyna Piernik

Data emisji: 15.02.2024

Godz. emisji: 21.30

pg/DS/kormp

Czytaj także

"Melchiory 2023", Grand Prix KRRiT oraz Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory [ZNAMY ZWYCIĘZCÓW]

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 19:00
Poznaliśmy zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2023". Nagrody zostały przyznane w kategoriach: Reportaż Roku, Dokument Roku, Inspiracja Roku oraz Realizator Roku. Ogłoszono także laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu o Grand Prix KRRiT oraz XXVI Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Patronat nad Konkursem i Galą "Melchiorów 2023" objęła Rada Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ferdynand Goetel - za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko [REPORTAŻ]

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 22:00
Maciej Jastrzębski w reportażu pt. "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko" opowiada o polskim pisarzu Ferdynandzie Goetlu. W 1943 roku Niemcy zabierają go do Katynia, aby był świadkiem ekshumacji zwłok polskich oficerów, zamordowanych wiosną 1940 roku przez stalinowskich oprawców.
rozwiń zwiń