Polskie Radio
Section05
czesława borowik

"Książeczka dla wnuczka". Reportaż Czesławy Borowik [POSŁUCHAJ]

Wojna nie umiera, w wielu rejonach trwa i tam też są dzieci – twierdzi młoda malarka Helena Stiasny. Z tego powodu zdecydowała się zilustrować przedwojenny dzienniczek ośmioletniego wówczas Michałka Skibińskiego i tak powstała książka "Widziałem pięknego dzięcioła". Na targach książki dla dzieci i młodzieży w Bolonii otrzymała ona wyróżnienie specjalne, co widoczne jest na stronie tytułowej z pieczęcią Opera Prima.
Zobacz więcej na temat:  reportaż czesława borowik Lubelszczyzna historia Polski reportaż w Jedynce

"Obrazy z pamięci". Reportaż Czesławy Borowik (Radio Lublin) [POSŁUCHAJ]

Niewiele starych fotografii znajduje się w rodzinnych albumach Marcina Zamoyskiego. Dużym odkryciem po śmierci ostatniego ordynata - Jana Zamoyskiego - były szklane negatywy i błony cięte, znalezione u niego w domu. Zainteresował się nimi fotoreporter, właściciel zamojskiej Galerii i Muzeum Starej Fotografii Adam Gąsianowski.
Zobacz więcej na temat:  czesława borowik Zamość Zamojszczyzna fotografia UNESCO miasto album historia Polski historia Europy

Od Konstytucji 3 maja do upadku I Rzeczpospolitej [REPORTAŻ]

- Niestety Konstytucja 3 maja była spóźniona i nie rozwiązała problemów Rzeczpospolitej. Niektórzy historycy uważają, że Sejm Czteroletni i konstytucja w pewien sposób przyspieszyły II rozbiór, a później III rozbiór Rzeczpospolitej i upadek państwa - mówi w reportażu "3 maja - studium upadku" Marek Chodowski, nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  czesława borowik konstytucja 3 maja reportaż reportaż w Jedynce

"3 maja - studium upadku" - reportaż Czesławy Borowik

Kiedy uchwalano Konstytucję 3 maja, Rzeczypospolita była już po pierwszym rozbiorze. Zdesperowani postępowi posłowie uchwalili ją, wykorzystując świąteczną nieobecność tych, którzy byli zagorzałymi przeciwnikami reformy państwa. Wkrótce doszło do kolejnych rozbiorów. Jak to zrozumieć? Sukces zrodził porażkę? Autorka reportażu zadała to pytanie ludziom nauki i muzealnikom.
Zobacz więcej na temat:  czesława borowik konstytucja 3 maja reportaż

Reportaż "Liczą się więzi". Niezwykła pomoc dla potrzebujących rodzin

W Majdanie Starym pod Biłgorajem ludziom w potrzebie pomaga się na niespotykaną skalę. Angażują się w to chórzyści, przedsiębiorcy i miejscowy ksiądz. Kiedy w pobliskim Smólsku owdowiała młoda matka z dwójką małych dzieci, wybudowali jej dom, bo o tym marzył jej tragicznie zmarły mąż. Kilkanaście lat wcześniej pomogli też innej rodzinie.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Biłgoraj rodzina czesława borowik

"Słowa jak powietrze" - reportaż o Bohdanie Zadurze [POSŁUCHAJ]

We wtorkowy wieczór wyruszyliśmy do Puław, gdzie poznaliśmy Bohdana Zadurę - wybitnego poetę, prozaika, tłumacza i krytyka literackiego. O bohaterze naszego reportażu opowiedzieli przyjaciele z kwartalnika literackiego "Akcent", z którym był i jest związany nadal, choć od siedemnastu lat równocześnie pełnił funkcję redaktora naczelnego "Twórczości".
Zobacz więcej na temat:  czesława borowik reportaż reportaż w Jedynce